میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۷
 
 
در شهرهای مختلف آمریکا برگزار شد
تظاهرات علیه سیاست‌های مهاجرتی ترامپ
تظاهرات علیه سیاست‌های مهاجرتی ترامپ
 

همزمان با هشدار نهادهای حقوق بشری درباره وضعیت بحرانی پناه‌جویان در مرزهای آمریکا، خیابان‌های شهرهای مختلف آمریکا شاهد تظاهرات ده‌ها هزار نفری در اعتراض به نحوه برخورد مأموران دولت ترامپ با پناهجویان و مهاجران بود.
معترضانی از شهرهای مختلف آمریکا در تظاهرات علیه رفتار و سیاست‌های دولت در قبال مهاجرین غیرقانونی ساکن در این کشور، وارد خیابان‌ها شدند. به نوشته روزنامه «ایندیپندنت»، این تظاهرات درحالی برگزار شد که از دیروز مأموران اداره گمرگ و مهاجرت، دستگیری هزاران مهاجر فاقد مدارک قانونی را آغاز کردند. در این تظاهرات ده‌ها هزار نفری که در شهرهایی مانند دنور، لس‌آنجلس، میامی، شیکاگو و نیویورک برگزار شد، وکلای مهاجرتی و اعضای حزب دموکرات به اعتراض علیه نحوه رفتار دولت ترامپ با مهاجران پرداختند.در تظاهرات ۲۰۰۰ نفری شهر دنور که حدود ۵۰ هزار مهاجر در آن ساکن هستند، «پتی لمپ‌من» سازمان‌دهنده تظاهرات اعلام کرد این اعتراضات تا زمانی که تمام کمپ‌ها بسته شوند و همه کودکان آزاد شوند ادامه خواهد داشت.
روز جمعه نیز شماری از فعالان حقوق بشری در مقابل مراکز نگه‌داری از مهاجران غیرقانونی تحصن کردند. در تحصن در حالی انجام شد که «مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا برای بازدید از این مراکز نگه‌داری به ایالت «تگزاس» سفر کرده بود. انتظار می‌رود در خلال طرحی که از دیروز اجرا شد حداقل ۲۰۰۰ خانواده مهاجرین مورد بازداشت قرار گیرند. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا چندی پیش در حساب شخصی توئیتر خود تهدید کرد مأموران دولتش قرار است میلیون‌ها مهاجر را دستگیر کنند. ۱۰ شهری که گمان می‌رود شاهد این بازداشت‌ها باشند شامل آتلانتا، بالتیمور، شیکاگو، دنور، هیوستون، لوس‌انجلس، میامی، نیویورک، سان‌فرانسیسکو و نیو اورلئان هستند.
«متیو آلبنس» رئیس اداره گمرگ و مهاجرت گفت اگر درخصوص فضای نگه‌داری خانواده‌های مهاجرین دستگیر شده با کمبود فضا مواجه شوند، ممکن است مجبور شوند اعضای برخی از این خانواده‌ها را از هم جدا کنند. در حال حاضر نیز در کمپ‌های نگه‌داری مهاجران، بسیاری از کودکان از والدین خود جدا شده‌اند و در شرایط نامناسبی به سر می‌برند.
در همین حال معاون رئیس‌جمهور آمریکا در بازدید اخیرش از اردوگاههای مرزی کشورش، در حالیکه پناهجویان از گرسنگی و وضع اسفناک شرایط فریاد می‌زدند، از تلاش نگهبانان مرزی آمریکا تقدیر و تشکر کرد.
به دنبال موجی از انتقادات از وضعیت «اسفناک» و «خطرناک» پناهجویان در اردوگاههای مرزی آمریکا، «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز جمعه هفته گذشته به همراه جمعی از جمهوری‌خواهان مجبور به بازدید از اردوگاههای مرزی تگزاس شد. روزنامه آمریکایی «یو اس ای تودی» در خصوص بازدید پنس از این اردوگاههای مرزی گزارش کرد، سفر پنس در حالی صورت گرفته بود که بسیاری از جمهوری‌خواهان، گزارش‌های گسترده درباره وضعیت نامناسب پناهجویان در اردوگاههای مرزی آمریکا را مورد انتقاد قرار داده بودند.
برخلاف نمایندگان دموکرات کنگره که از اردوگاههای مرزی آمریکا بازدید کرده بودند و بر اساس گفت‌وگو با پناهجویان و مشاهده وضعیت اردوگاهها، گزارش داده بودند که اوضاع این بازداشتگاههای مرزی پناهجویان بسیار هولناک است، پنس در اولین توقف خود در مرکز پناهجویان در نزدیکی «مک الن» تگزاس به تقدیر از مأموران مرزی پرداخت. وی گفت «بسیار تحت تأثیر کار دلسوزانه مأموران گشت مرزی قرار گرفتم».
اظهارات معاون ترامپ در تناقض کامل با اظهارات اخیر «الکساندریا اوکاسیو مارکز» بود که پس از بازدید از اردوگاههای مرزی، تأیید کرد که مأموران مرزی در صفحه فیس‌بوک، مرگ نوجوان مهاجر را به باد تمسخر گرفته بودند. اخیراً در جلسه‌ کنگره نیز که برای بررسی وضعیت پناهجویان در اردوگاههای مرزی آمریکا برگزار شده بود، یکی از زنان پناهجو اهل «گواتمالا» توضیح داد که به دلیل شرایط نامساعد اردوگاههای مرزی، دختر خردسالش بعد از ابتلا به عفونت ویروسی ریه، جان خود را از دست داده است. با اینحال پنس مدعی شد: «تمامی خانواده‌هایی که با آنها صحبت کردم، به من گفتند که رفتار خوبی با‌ آنها می شود». توقف بعدی پنس در اردوگاه مرزی مک آلن بود که ظاهراً وضعیت آن با اردوگاه قبلی بسیار متفاوت بود و یکی از خبرنگارانی که پنس را همراهی می‌کرد، گزارش کرد که بوی زننده وحشتناکی در اردوگاه پراکنده شده بود و حدود ۴۰۰ نفر در قفس‌های بسیار محکم اسکان داده شده بودند و حجم جمعیت به قدری زیاد بود که دراز کشیدن برای تمامی این جمعیت غیرممکن بود.

کد مطلب: 109879
 
Share/Save/Bookmark