میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۲
 
 
موشک‌ها چرا شلیک شدند؟
طی روزهای اخیر اخبار متعددی درباره آزمایش موشکی کره شمالی منتشر و مقامات آمریکایی ، کره جنوبی و ژاپن نیز درباره آن ابراز نگرانی کرده‌اند...
طی روزهای اخیر اخبار متعددی درباره آزمایش موشکی کره شمالی منتشر و مقامات آمریکایی ، کره جنوبی و ژاپن نیز درباره آن ابراز نگرانی کرده‌اند. حال این سوال مطرح است که چرا کره شمالی این آزمایش موشکی را انجام داده است و آیا این اقدامات تهدیدی برای امنیت شرق آسیا می‌باشد؟
طی ماه‌های اخیر کره شمال دو تهدید را در حوزه پیرامونی خود احساس کرده است. نخست آنکه آمریکا و برخی کشورهای اروپایی همچون انگلیس، فرانسه و آلمان ناوگان‌های نظامی به شرق آسیا از جمله دریای چین اعزام کرده‌اند و با برخی کشورهای منطقه نیز رزمایش نظامی برگزار کرده‌اند. در همین حال مقامات نظامی آمریکایی از جمله آستین وزیر دفاع آمریکا همراه با کاملیا هریس معاون رئیس جمهور به کشورهایی همچون ویتنام سفر داشته و بر توسعه مناسبات نظامی با آنها تاکید کرده‌اند. دوم آنکه کره شمالی در هفته‌های اخیر بارها درباره وضعیت اقتصادی و معیشتی نابسامانش به دلیل تحریم‌ها و فشارهای آمریکا تاکید کرده است. با توجه به این مولفه‌های می توان گفت که آزمایش موشکی کره شمالی واکنشی به تهدیدات نظامی و اقتصادی علیه این کشور بوده که از سوی آمریکا و شرکایش صورت گرفته است. در کنار این مباحث البته باید به این امر نیز توجه داشت که بخشی از اقدامات کره شمالی می‌تواند برگرفته از همپیمانی میان این کشور و چین باشد. طی ماه‌های اخیر فشار آمریکا و اروپا بر چین به شدت افزایش یافته است بگونه‌ای که از یک سو آمریکا، اروپا و ناتو رسما چین را تهدید امنیت ملی معرفی می‌کنند و از سوی دیگر با تحرکات نظامی در حوزه پیرامونی چین نظیر رزمایش های دریایی و فروش تسلیحات به کشورهای منطقه و نیز تاکید بر تسلیح تایوان عملا تهدید مرزی علیه این کشور ایجاد کرده است. جنگ غرب بر سر منشا کرونا با چین را نیز باید به این وضعیت جنگی افزود. بر این اساس اقدام کره شمالی از یک سو واکنشی به تهدیدات علیه این کشور بوده و از سوی دیگر برگرفته از همپیمانی پیونگ یانگ با چین است که آن نیز نتیجه سیاست‌های بحران‌ساز آمریکا در شرق آسیاست که با سیاست‌های یکجانبه گرایانه تهدیدات امنیتی علیه شرق آسیا را تشدید کرده است.

نویسنده: فرامرز اصغری
کد مطلب: 119670
 
Share/Save/Bookmark