میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۵۵
 
 
عظمت حضور راهپیمایی ۲۲ بهمن در قاب رسانه‌های خارجی
نفرت مردم ایران از اسرائیل و آمریکا در چهل سالگی انقلاب
نفرت مردم ایران از اسرائیل و آمریکا در چهل سالگی انقلاب
 

راهپیمایی دیروز مردم ایران بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشته و حتی رسانه‌های رژیم صهیونیستی نیز نتوانستند این عظمت حضور را نادیده بگیرند، چنانچه یکی از این رسانه‌های اسرائیلی با تیتر "روحانی اسرائیل و آمریکا را به توطئه‌چینی در منطقه متهم کرد" به پوشش خبری این راهپیمایی پرداخت و البته دیگر رسانه‌های بین‌المللی نیز هریک از زاویه‌ای این اقتدار، شکوه، عظمت و وحدت مردم و تجدید پیمان آنان‌ با آرمان‌های انقلاب را پوشش خبری داده‌اند.
پایگاه صهیونیستی تایمز اسرائیل در گزارشی درباره راهپیمایی مردم ایران در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نوشت رئیس‌جمهور ایران گفت توطئه‌های ایالات متحده و اسرائیل در منطقه شکست خورده است. تایمز اسرائیل همچنین به نقل از روحانی نوشت که حضور گسترده مردم در راهپیمایی پاسخی به «اقدامات صهیونیست‌ها در منطقه» است.
خبرگزاری رسمی سوریه نوشت: نهضت همچنان ادامه دارد و ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد پیشرفت در زمینه‌های مختلف است. این خبرگزاری نوشت، دیروزمردم ایران در شهرهای مختلف با برپایی راهپیمایی، در حالی سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن گرفتند که جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران نهضت همه‌جانبه خود در زمینه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، علمی و نظامی را ادامه داده و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای داشته و موفقیت‌های پی‌درپی را به ثمر نشانده است.
سانا ادامه داد: مواضع ایران در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی مبتنی بر حمایت عادلانه از مسائل منطقه‌ای به دور از تسلیم در برابر غرب و توطئه‌های آنان بوده است.
این منبع با اشاره به دستاوردهای اقتصادی و علمی ایران با وجود تحریم‌های ظالمانه نوشت: انقلاب اسلامی ایران استقلال سیاسی و دموکراسی و حاکمیت مردمی را تقویت کرد و در بخش علمی نیز با پیشرفت همراه بود تا جایی که اکنون بیش از دو هزار دانشگاه در ایران دایر است که رشته‌های مختلف علمی، پزشکی، تکنولوژی و مهندسی و علوم انسانی در آنها تدریس می‌شود.
همچنین، وبگاه نیشن، مستقر در پاکستان نوشت که در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، میلیون‌ها نفر از مردم اقشار مختلف در این کشور به خیابان‌ها آمدند. نیشن نوشت: مردم از اقشار مختلف در شهرهای مختلف ایران هر سال برای جشن گرفتن پیروزی ملت در پایان دادن به رژیم شاهنشاهی مورد حمایت آمریکا راه‌پیمایی می‌کنند. هر ساله، در ۲۲ بهمن‌ماه سال تقویمی ایران مردم این کشور برای بیعت با نظام اسلامی و امام خمینی، بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی به خیابان‌ها می‌آیند.
خبرگزاری رسمی آلمان در گزارشی راهپیمایی مردم در سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را پوشش داد.
رسانه آمریکایی آسوشیتدپرس نیز نوشت: ایران در خارج از مرزهای این کشور با موفقیت به پس راندن گروه داعش در عراق کمک کرده و به رئیس‌جمهور سوریه جهت پس گرفتن نفوذش در جنگ طولانی‌شده این کشور، یاری رسانده است.
خبرگزاری ترند نیز در گزارشی ضمن پوشش گسترده راهپیمایی ۲۲ بهمن تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران به حکومت پهلوی در این کشور که مورد حمایت آمریکا بود، پایان داد و یک نقطه عطف در تاریخ ایران محسوب می‌شود.
خبرگزاری اسپوتنیک عربی نیز با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی ۲۲ بهمن، نوشت: سپاه ایران همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران ماکت موشک بالستیک قدر را به نمایش گذاشت.
اسپوتنیک عربی گزارش داد: بسیاری از مقامات سیاسی و نظامی ایرانی و در راس آنها حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران در راهپیمایی پیروزی انقلاب اسلامی ایران حضور یافتند و خبرنگاران تاکید کردند که این حضور گسترده مردم در پاسخ به توطئه‌های آمریکا و اسرائیل در منطقه است.
روزنامه مصری الیوم‌السابع با اشاره به حضور گسترده مردم در راهپیمایی سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران نوشت: ایران در سالگرد پیروزی انقلاب موشک‌های بالستیکش را به نمایش گذاشت. این روزنامه نوشت: همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران تنش‌هایی میان ایران و دولت آمریکا بر سر برنامه موشکی تهران به وجود آمده است و واشنگتن این برنامه را تهدیدی برای هم‌پیمانانش در منطقه می‌بیند و خواهان اصلاح توافق هسته‌ای ایران است.

شعارهای مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل، در قاب تصویر رسانه‌های چینی
در ادامه خبرگزاری شینهوا با انتشار گزارشی ابعاد مختلفی از راهپیمایی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی ایران را منعکس کرد.
این خبرگزاری نوشت، مردم ایران در بسیاری از شهرهای این کشور در خیابان‌ها تجمع کردند، شعارهایی علیه اسرائیل و آمریکا سر دادند و تصاویر آیت‌الله خمینی، بنیانگذار انقلاب و آیت‌الله خامنه‌ای، رهبری ایران را در دست داشتند.
پایگاه خبری النشره با بازتاب راهپیمایی گسترده ملت ایران نوشت: این راهپیمایی‌ در ۱۰ مسیر اصلی که به میدان آزادی در غرب پایتخت ایران منتهی می‌شود، انجام شد.
شبکه تلویزیونی الاتجاه عراق در خبری فوری ضمن پخش تصاویری از راهپیمایی با شکوه ۲۲ بهمن‌ماه در تهران اعلام کرد: مردم ایران در راهپیمایی میلیونی به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به خیابان‌ها آمده‌اند و شعار مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل سر داده‌اند.
پایگاه العرب الیوم نیز با پوشش مراسم راهپیمایی روز ۲۲ بهمن از حضور مسئولان و سران نظامی ایران در این مراسم سخن گفت.
شبکه خبری ای‌بی‌سی‌نیوز آمریکا گزارش داد ایرانی‌ها تنها چند هفته پس از وقوع برخی اغتشاشات در این کشور، خیابان‌ها را به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب به لرزه درآوردند. این شبکه همچنین اعلام کرد راهپیمایان در تهران شعارهایی علیه آمریکا و اسرائیل سر دادند.
خبرگزاری آذرنیوز جمهوری آذربایجان نیز با اشاره به آغاز راهپیمایی پررنگ مردم در خیابان‌های تهران می‌نویسد: تعداد زیادی از مردم ایران در سرتاسر این کشور به خیابان‌ها آمده و مراسم سالگرد انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ را برگزار کردند. این خبرگزاری می‌نویسد: درپی وقوع اعتراضات اخیر در ایران و وقوع تنش‌های دیپلماتیک میان تهران- واشنگتن، رهبران ایران از مردم خواسته‌اند تا در راهپیمایی دیروز حضور پر رنگی داشته باشند.
شبکه المیادین نیز به پوشش راهپیمایی‌های بزرگ به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی در ایران پرداخت. براساس این گزارش، این شبکه بخش‌هایی از راهپیمایی‌های بزرگ در نقاط مختلف کشور را به صورت تصویری پوشش داد.
این شبکه لبنانی همچنین به پوشش بخش‌های مهمی از سخنان حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در جمع شرکت‌کنندگان در راهپیمایی تهران، پرداخت. این پایگاه همچنین اعلام کرد که حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در جمع شرکت‌کنندگان در راهپیمایی در میدان آزادی اقدام به ایراد سخنرانی کرده است.
در ادامه، شبکه سی‌ان‌ان نیز نوشت: میلیون‌ها ایرانی برای گرامیداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گردهم آمدند.
در میان رسانه‌های غربی که به پوشش راهپیمایی پرداخته‌اند، خبرگزاری فرانسه بیشتر بر سخنرانی رئیس‌جمهور ایران در این مراسم متمرکز شده و نوشته است که او اتحاد ایرانی‌ها را خواستار شد. این خبرگزاری نوشته است که «روحانی در سخنرانی‌اش در حضور جمعیت انبوه مردم در تهران، گفت که سال پیش رو باید «سال وحدت» باشد و همه گروه‌های سیاسی باید با هم متحد باشند.
رسانه‌هاي سوييس نوشتند: رئيس‌جمهور ايران به مناسبت سي و نهمين سالگرد انقلاب اسلامي مقابل جمعيت عظيم در تهران، اتحاد همه محافظه‌کاران، اصلاح‌طلبان، اعتدال‌گرايان، احزاب و مردم ايران را خواستار شد. خبرگزاري سوييس اس.د.آ در اين باره نوشت: «حسن روحاني» در اين راهپيمايي گفت: شرکت مردم در سياست و حضورشان در انتخابات بهترين حفاظت از سيستم است و شفافيت و صداقت را در سياست خواستار شد.
روزنامه سوييسي بليک هم در گزارشي از راهپيمايي گسترده مردم در شهرهاي مختلف ايران به مناسبت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي نوشت: مردم ايران در سراسر کشور در چنين روزي پيروزي انقلاب اسلامي را جشن مي‌گيرند.
اين روزنامه همچنين نوشت: حسن روحاني پس از اعتراض‌هاي ژانويه، تقويت وحدت را در کشور خواستار شد و بر حضور سياسي بيشتر مردم تاکيد کرد. به نوشته روزنامه بليک، روحاني در سخناني گفت: از زمان سقوط شاه پيشرفت‌هايي در بسياري از زمينه‌ها صورت گرفته است اما کاستي‌هايي در برخي از تصميم‌گيري‌ها هم وجود داشت، شايد ما با مردم به اندازه کافي با صراحت و آشکار صحبت نکرده‌ايم.
خبرگزاری رویترز در گزارشی درباره حضور گسترده مردم در راهپیمایی سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، نوشت حاضران در این مراسم آمریکا و اسرائیل را «ظالم» توصیف کردند.
رویترز با اشاره به سخنرانی «حسن روحانی» رئیس‌جمهور ایران در جمع راهپیمایان، نوشته است که هرچند او به درگیری روز گذشته در مرز سوریه و ساقط شدن جنگنده اف-۱۶ اسرائیل اشاره نکرد، اما گفت با کمک مردم توطئه‌های آمریکا و اسرائیل در منطقه شکست خورده است.
این خبرگزاری به نمایش موشک‌های ایران در جریان راهپیمایی دیروز هم اشاره کرده و نوشته است: «ایران در نمایشی از بی‌اعتنایی به فشار غرب برای محدود کردن برنامه موشک‌های بالستیکش، موشک بالستیک قدر را که بردی ۲۰۰۰ کیلومتری دارد، در خیابان ولی‌عصر تهران به نمایش گذاشت.» رویترز که خبر راهپیمایی میلیونی مردم ایران را با ساعت‌ها تأخیر منتشر کرد، مانند خبرگزاری آسوشیتدپرس در پایان به ناآرامی‌های ماه گذشته در برخی شهرهای ایران هم اشاره کرده است.

کد مطلب: 103172
 
Share/Save/Bookmark