میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۸
 
 
کره شمالی در واکنش به تهدیدات آمریکا از بمبی جدید رونمایی کرد
پاسخ هیدوژنی اون به ترامپ
پاسخ هیدوژنی اون به ترامپ
 

در واکنش به تهدیدات اخیر آمریکا، خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرد این کشور بمب هیدروژنی ساخته است که قابلیت نصب بر روی موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را دارد.
خبرگزاری دولتی کره شمالی اعلام کرد این کشور بمب هیدروژنی بسیار پیشرفته‌ای ساخته است که برای نصب بر روی موشک‌های بالستیک قاره‌پیما به اندازه کافی کوچک و مناسب است. خبرگزاری رسمی کره شمالی با انتشار عکسی از مراسم رونمایی از این سلاح جدید با حضور کیم جونگ اون، رهبر این کشور نوشت: موسسه تحقیقات سلاح‌های اتمی کره شمالی با ساخت بمب هسته‌ای پیشرفته تر خود نقطه عطفی را در تولید سلاح‌های هسته‌ای این کشور رقم زده است. در ادامه مطلب آمده است: در ساخت این بمب پیشرفته از سطح فوق العاده مدرن و بالاتری براساس موفقیت‌های ارزشمند این کشور در ساخت و آزمایش اولین بمب هیدروژنی، استفاده شده و عملکرد آن به طور کامل ارتقا یافته است.
براساس اعلام خبرگزاری دولتی کره شمالی، موسسه تحقیقات سلاح‌های هسته‌ای براساس برنامه راهبردی این کشور در زمینه ساخت سلاح‌های هسته‌ای اخیرا به سطح بالایی از توانمندی تحقیقاتی و تولید سلاح‌های هسته‌ای دست یافته است. مقامات کره شمالی گفته‌اند که سوخت هیدروژنی استفاده شده در این بمب به طور خودکار از ده‌ها تا صدها کیلو تن بسته به هدف مورد حمله قابل تنظیم است. این بمب نه تنها قدرت تخریبی زیادی دارد بلکه می‌تواند با منفجر شدن در ارتفاع بالا در منطقه‌ای وسیع پالس الکترومغناطیسی ایجاد کند. در گزارش منتشره در زمینه بمب جدید ساخت کره شمالی آمده است: این بمب چند منظوره و مبتنی بر گرمایش هسته‌ای است که تمامی بخش‌های آن بومی‌سازی شده و همه فرایند‌های لازم برای تولید سلاح‌های هسته‌ای در آن بصورت یکپارچه مورد استفاده قرار گرفته است.
خبرگزاری رویترز در خبری فوری به نقل از خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش داد دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی احتمالا ششمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه از توکیو، دولت ژاپن تایید کرد کره شمالی آزمایش هسته‌ای انجام داده است.
شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن اعلام کرد آزمایش هسته‌ای کره شمالی به طور قطع غیرقابل قبول خواهد بود. خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی گزارش داد درپی انتشار گزارش‌هایی درباره آزمایش هسته‌ای احتمالی کره شمالی، ارتش کره جنوبی سطح هشدار آماده‌باش را افزایش داد.
برخی منابع اعلام کرده‌اند زلزله‌ای به بزرگی ۵.۶ در مقیاس ریشتر و زلزله‌ دیگری به بزرگی ۴.۶ ریشتر در نزدیکی سایت اتمی کره شمالی به وقوع پیوست و برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که احتمال آزمایش اتمی وجود دارد. خبرگزاری یونهاپ گزارش داد،‌ زلزله دومی به بزرگی ۴.۶ ریشتر در نزدیکی سایت اتمی کره شمالی روی داده است. مرکز زلزله نگاری چین هم با تایید زلزله دوم به مقیاس ۴.۶ ریشتر خبر داد این زمین لرزه دوم احتمالا حاصل یک انفجار بوده باشد. ارتش کره جنوبی خبر داد بعد از اعلام وقوع زمین‌لرزه‌هایی در کره شمالی، سطح هشدار را بالا برده است. در میان این هیاهوها برخی منابع آگاه اعلام کردند که رئیس‌جمهور آمریکا قصد کناره‌گیری از توافق تجارت آزاد با کره جنوبی را که یکی از هم‌پیمانان مهم این کشور به حساب می‌آید، دارد و مشاوران ارشد وی با این اقدام به شدت مخالفند.
چندین نفر از مشاوران نزدیک به رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کردند که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به مشاوران خود دستور داده است که برای کنار کشیدن آمریکا از توافق تجارت آزاد با کره جنوبی آماده شوند.
روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» گزارش کرد، این اقدام ترامپ می‌تواند به تنش‌های اقتصادی واشنگتن با کره جنوبی که هم‌پیمانش می‌باشد در شرایطی دامن بزند که هر دو کشور با مسئله برنامه اتمی کره شمالی مواجه هستند.طبق این گزارش، کناره‌گیری آمریکا از توافق تجاری با کره جنوبی، در واقع از وعده‌ انتخاباتی ترامپ حمایت می‌کند که گفته بود که قصد دارد رقابت‌های تجاری غیرمنصفانه کشورهای دیگر را از بین ببرد اما مشاوران ارشد اقتصادی و امنیت ملی وی در تلاش هستند تا ترامپ را از این تصمیم منصرف کنند و استدلال کرده‌اند که این اقدام مانعی در مسیر رشد اقتصادی است و موجب تیره شدن روابط آمریکا با یک هم‌پیمان مهمش می‌شوند.
نیویورک‌تایمز به نقل از برخی منابع آگاه گزارش کرد، مقاماتی چون «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا، «جیمز متیس» وزیر دفاع و «گری کوهن» مدیر شورای اقتصاد ملی آمریکا با تصمیم ترامپ برای کناره‌گیری مخالفت کردند. واکنش‌ها به آزمایش بمب هیدروژنی توسط پیونگ یانگ ادامه دارد و یک رسانه غربی خبر داده که آمریکا احتمال بکارگیری «توانمندی‌های نظامی» خود در قبال کره شمالی را بررسی می‌کند.

کد مطلب: 100779
 
Share/Save/Bookmark