میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۳۶
 
 
بازگشت جولان به سوریه حتی با گزینه نظامی

همزمان با محکومیت جهانی اقدام ترامپ مبنی بر واگذاری جولان سوریه به رژیم صهیونیستی، وزیر خارجه سوریه تأکید کرد، تصمیم آمریکا علیه جولان تنها یک نتیجه دارد و این نتیجه، منزوی شدن آمریکاست؛ وی در ادامه بر وجود تمام احتمالات برای بازپس‌گیری جولان از جمله گزینه نظامی تأکید کرد.
«خورخه آرره آسا» وزیر خارجه ونزوئلا که به دمشق سفر کرده، در کنفرانسی مطبوعاتی با «ولید المعلم» وزیر خارجه این کشور شرکت کرد.بر اساس گزارش گروه اطلاع‌رسانی «الاعلام‌الحربی»، ولید المعلم در این دیدار گفت، تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره جولان تنها یک اثر دارد و آن هم منزوی شدن آمریکاست.
وی افزود: «حق ما در جولان اشغال‌شده،‌ حقی ثابت است که با گذشت زمان از بین نمی‌رود ؛ هر وجب از تمام اراضی اشغال‌شده سوریه آزاد خواهد شد.» خبرنگاری از ولید المعلم پرسید آیا گزینه نظامی نیز در میان گزینه‌ها برای آزادی جولان سوریه وجود دارد؟ وی پاسخ داد: «همانطور که پیش‌تر گفتیم تمامی احتمالات در این باره وجود دارد، موضوع "واضح" است، گزینه نظامی نیز خارج از گزینه‌ها نیست». «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا ۵ فرودین ۱۳۹۸ در اقدامی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل با امضای اعلامیه‌ای حاکمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه را به رسمیت شناخت. وزیر خارجه ونزوئلا هم گفت: «با وزیر خارجه سوریه موافقم که توطئه آمریکا کشورهای ما را هدف قرار داده، دو ملت ونزوئلا و سوریه در برابر امپریالسم و توطئه آمریکا خواهند ایستاد و [از این نبرد] پیروز بیرون خواهند آمد.» خبر دیگر آنکه سخنگوی پنتاگون خبر داد که وزارت دفاع آمریکا در حال کار کردن بر روی کاهش نظامیان آمریکایی در سوریه به ۲۰۰ نفر است. از سوی دیگر رئیس مجمع عمومی سازمان ملل تأکید کرد، تصمیم تنها یک کشور درباره جولان منجر به تغییر وضعیت این منطقه نخواهد شد .
«ماریا فرناندا اسپینوزا» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در گفت‌وگویی با روزنامه قطری «العربی الجدید» به تشریح موضع سازمان ملل درباره اقدام اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا علیه جولان پرداخت. لازم به ذکر است مردم سوریه در جولان اشغالی و برخی شهرهای دیگر این کشور در اعتراض به تصمیم اخیر رئیس جمهوری آمریکا در به‌ رسمیت شناختن حاکمیت رژیم تل‌آویو بر جولان اشغالی سوریه تظاهرات کردند. ساکنان شهرک «مجدل شمس» واقع در جولان اشغالی سوریه با تجمع در میدان شهدای این شهرک علیه این تصمیم دونالد ترامپ تظاهرات کردند. اهالی شهرک‌ «الرفید» و روستاهای تابع آن در استان القنیطره، اهالی استان حمص، شهرک «عری» استان السویداء، اهالی استان القامشلی و دانشجویان دانشگاه‌های دمشق و حلب تصمیم ترامپ را محکوم کردند.

کد مطلب: 108375
 
Share/Save/Bookmark