میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۳
 
 
سرزمین شامات دستاوردهای نظامی و سیاسی‌اش را به رخ دشمنان کشید
افراشتن پرچم سوریه بر فراز منبج
امارات، بحرین و کویت با بازگشایی سفارتخانه‌هایشان به شکست در برابر دمشق اذعان کردند
افراشتن پرچم سوریه بر فراز منبج
 

سوریه این روزها اقتدار خود را به رخ دشمنان می‌کشد چنانکه در حوزه نظامی ارتش این کشور بر منطقه راهبردی منبج مسلط شده و در حوزه سیاسی کشورهای عربی بحرین، امارات و کویت بازگشایی سفارتشان در سوریه را اعلام کردند.
سوریه که ۷ سال جنگ تحمیلی را سپری کرده این روزها در عرصه سیاسی و امنیتی توانسته دستاوردهایی کسب کند که بر آینده این کشور و منطقه تاثیر بسیاری خواهد داشت.
در حالی نیروهای آمریکایی تازه از سوریه خارج شده و ترکیه نیز خود را برای اقدام نظامی در سوریه آماده می‌سازد در اقدامی که شکست ترکیه و نیز ناکامی آمریکا برای بحران‌سازی جدید در منطقه است فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه اعلام کرد که در راستای دفاع از تمامیت ارضی سوریه و بنا به درخواست اهالی شهر «منبج» کنترل این شهر را بدست گرفته است. درپی درخواست یگان‌های مدافع خلق (YPG) از ارتش سوریه برای ورود به شهر و منطقه «منبج»، فرماندهی کل ارتش و نیروهای مسلح سوریه از ورود نیروهای ارتش به این شهر و بر افراشته شدن پرچم سوریه در مرکز آن خبر داد.
ترکیه تهدید کرده است که در روزهای آتی حمله به این شهر را با کمک نیروهای وابسته به خود در داخل سوریه، آغاز خواهد کرد. اعلام «دونالد ترامپ» برای خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و تنها گذاشتن کردهای سوریه در مقابل ترکیه، شهر منبج را در روزهای اخیر در حالت آماده‌باش و بحرانی قرار داده بود. منابع محلی در شمال سوریه اعلام کرده‌اند که گروه‌های وابسته به ترکیه در حال تحکیم مواضع خود در اطراف منطقه «منبج» هستند تا همراه با عقب‌نشینی نیروهای آمریکا به این منطقه حمله کنند. شهر منبج در شمال استان حلب و در نزدیکی مرزک ترکیه واقع شده است. ساکنین این شهر را کردها و عرب‌ها تشکیل می‌دهند. این شهر در مرداد سال ۹۵ به دست یگان‌های مدافع خلق (YPG) از اشغال داعش خارج شد. ریاست ‌جمهوری روسیه از ورود ارتش سوریه به شهر منبج در شمال این کشور استقبال کرد.
در این میان «استیو بنن» که تا سال ۲۰۱۷ استراتژیست ارشد کاخ سفید محسوب می‌شد، تمرکز بر تهدید چین را علت خروج کامل نیروهای آمریکایی از سوریه و کاهش آنها در افغانستان می‌داند. از سوی دیگر لاوروف وزیر خارجه روسیه در جریان دیدار با وزیر خارجه اردن گفت که واشنگتن با خروج از سوریه می‌خواهد مسئولیت آنچه در این کشور رخ داده است را به دوش کشورهای هم‌پیمان بیاندازد. لازم به ذکر است وزیر خارجه آمریکا و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که هفته آینده به برزیل سفر می‌کنند، درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.
در این میان وزارت خارجه بحرین رسما اعلام کرد که سفارت این کشور فعالیت خود در سوریه را از سر می‌گیرد. امارات عربی متحده نیز بعد از ظهر پنج‌شنبه بعد از گذشت پنج سال سفارت خود در شهر دمشق را بازگشایی کرد. در مراسم بازگشایی سفارت امارات، «عبدالحکیم ابراهیم»، مشاور و «یوسف النعیمی»، کاردار امارات و «حسین عبدالله بلوچی»، وابسته اداری سفارت و برخی از سفرای کشورهای عربی و نماینده وزارت خارجه سوریه حضور داشتند.
همچنین کاردار سفارت سوریه در اردن از امان خواست که کادر سفارت خود در سوریه را تکمیل کرده و سطح دیپلماتیک خود را افزایش دهد. یک مقام اماراتی گفت بازگشت سوریه به اتحادیه عرب نیازمند اجماع کشورهای عربی است. یک مقام سابق امارات هم به پیروزی دولت سوریه در جنگ داخلی این کشور اعتراف کرد. انو قرقاش مدعی شد این تصمیم حاصل این باور است که مرحله آتی در سوریه نیازمند حضور و تماس‌های عربی در پرونده این کشور بوده است آن هم به دلیل توجه و عنایت ویژه امارات به حفظ حاکمیت و یکپارچی سوریه! پس از امارات و بحرین، کویت نیز اعلام کرد بعد از هفت سال به‌ زودی سفارت خود در سوریه را بازگشایی خواهد کرد.
از سوی دیگر رئیس‌جمهور ترکیه با ادعای اینکه ورود نیروهای سوری به منبج، عملیات روانی است، اما گفت که اگر کُردها از شمال سوریه بروند، ترکیه دیگر کاری در آنجا ندارد و نیروهایشان به خانه بازمی‌گردند. رجب طیب اردوغان در واکنش به ورود ارتش سوریه به منطقه منبج مدعی شد که این عملیات روانی دولت دمشق است.
رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه با خبرنگاران پس از نماز جمعه در استانبول، ادعا کرد: ما می‌دانیم که دولت (سوریه) در حال اجرای عملیات روانی است اما هیچ اقدام قاطعی انجام نداده است. وی با بیان اینکه هنوز مقامات دستگاه‌های اطلاعات ترکیه و روسیه چیزی را درباره ورود نیروهای سوری به شهر منبج تایید نمی‌کنند، گفت: هدف ترکیه دادن درس عبرتی به ی.پ.گ و پ.ک.ک است. در این امر نیز مصمم هستیم.

کد مطلب: 107376
 
Share/Save/Bookmark