میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۲۴
 
 
آمریکا با ادعاهای ضد سوری امتیازگیری جهانی را پیگیری می‌کند
باج‌گیری دو‌جانبه
باج‌گیری دو‌جانبه
 

آمریکا در حالی ادعای حمله نظامی به سوریه را ترویج می‌کند که بسیاری این ادعا را بلوفی برای باج‌گیری دوجانبه از سوریه و متحدانش و نیز کشورهای عربی می‌دانند.
آمریکا در دوران ترامپ سرکیسه کردن کشورها و البته باج‌گیری جهانی را در اولویت خود دارد و در این راه نیز از هیچ اقدامی فروگذار نیست. آمریکا با فضای وحشت از یک سو در غرب آسیا سعی دارد امتیازاتی از سوریه و متحدانش در روند سیاسی دریافت کند و از سوی دیگر به سرکیسه کردن کشورهای عربی و البته نمایش خدمت به صهیونیست‌ها بپردازد.
در همین چارچوب، پایگاه صهیونیستی «دبکا فایل»، نزدیک به منابع نظامی و امنیتی رژیم صهیونیستی مدعی شد که احتمال دارد دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در روز‌های آتی به سوریه «حملات پیش‌دستانه» انجام بدهد.
کاخ سفید در بیانیه‌ای بدون ارائه هیچگونه مستنداتی ادعا کرده بود دولت سوریه در تدارک انجام یک حمله شیمیایی است. کاخ سفید در این بیانیه نتایج حمله‌ای که هنوز انجام نشده را هم پیشگویی کرده و گفته است: «ایالات متحده تدارکات احتمالی رژیم اسد برای انجام یک حمله شیمیایی دیگر که احتمالا به کشتار دسته‌جمعی غیرنظامیان از جمله کودکان بی‌گناه منجر خواهد شد را شناسایی کرده است.»
این بیانیه همچنین ادعا کرده که فعالیت‌های یاد شده مشابه تدارکاتی هستند که دولت سوریه قبل از حمله شیمیایی ۴ آوریل ۲۰۱۷ آنها را انجام داده است. اشاره کاخ سفید به یک حمله شیمیایی در منطقه «خان شیخون»، در استان ادلب سوریه است که بر اثر آن ده‌ها نفر کشته شدند. دبکا فایل نوشته نشانه‌ها در واشنگتن و خاورمیانه حاکی از آن هستند که دولت ترامپ قصد انجام یک عملیات نظامی علیه ارتش سوریه و نیروهای هم‌پیمان آنها دارد.
ادعاهای حملات شیمیایی توسط دولت سوریه در حالی مطرح می‌شوند که دمشق در سال ۲۰۱۴ زرادخانۀ تسلیحات شیمیایی خود را به نمایندگان سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی تحویل داده است.
دولت آمریکا چند ماه قبل یک بار به بهانه شیمیایی ادعای خان شیخون، قبل از مشخص شدن نتایج تحقیقات نهادهای بین‌المللی به پایگاه هوایی «الشعیرات» در سوریه حمله کرده است.
دولت‌های انگلیس و فرانسه با اتهام جدید دولت آمریکا علیه سوریه مبنی بر آماده شدن این کشور برای انجام حمله شیمیایی همراه شدند. مایکل فالون وزیر دفاع انگلیس همسو با ادعای آمریکا علیه سوریه گفت: چنانچه دمشق از سلاح شیمیایی در سوریه استفاده کند، ما از هرگونه اقدام نظامی احتمالی آمریکا در آینده حمایت خواهیم کرد.
در همین حال، دفتر ریاست جمهوری فرانسه نیز اعلام کرد: ایمانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه در تماس تلفنی با همتای آمریکایی اتفاق نظر کرد که اگر حمله‌ای شیمیایی در سوریه روی دهد؛ با پاسخی مشترک مواجه شود. شبکه المیادین به نقل از منابع خود اعلام کرد که پرواز هواپیماهای جاسوسی آمریکا در آسمان سوریه به طور غیر عادی افزایش یافته است. یک هواپیمای جاسوسی مدل p-۸A آمریکایی در آسمان سوریه رصد شده است.
این در حالی است که «تد لیو» عضو کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: تهدید کاخ سفید به استفاده از قدرت نظامی ضد بشار اسد، پایه و اساس قانونی ندارد. تد لیو در بیانیه‌ای تصریح کرد کاخ سفید اعتراف کرده است که حضور نیروهای آمریکایی در سوریه، برای مبارزه با داعش است و نه حمله به بشار اسد و سوریه، سوریه‌ای که به آمریکا تجاوز نکرده است. وی تاکید کرد دونالد ترامپ برای حمله به اسد، مجوز کنگره را ندارد بنابر این استفاده از قدرت نظامی برای هر هدفی غیر از دفاع از خود، بدون پایه و اساس قانونی و برخلاف قانون اساسی خواهد بود.
خبر دیگر در باب سوریه آنکه نظامیان ترکیه و نیروهای کُرد یگان‌های مدافع خلق سوریه (ی.پ.گ) در شهرهای «اعزاز» و «عفرین» تبادل آتش انجام دادند.
منابع نظامی ترکیه مدعی هستند درپی تیراندازی بامداد دیروز چهارشنبه نیروهای یگان‌های مدافع خلق (ی.پ.گ) به سمت مواضع این کشور در نزدیکی شهر «اعزاز» سوریه، نظامیان ترک نیز به آتش آنها پاسخ داده‌اند. پیشتر «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، ضمن انتقاد از ارسال سلاح‌های آمریکایی به کُردهای سوریه، تهدید کرده بود اگر کشورش با تهدیدی از سوی گروه تروریستی یگان‌های مدافع خلق مواجه شود، بدون تردید و بلافاصله عملیات دیگری شبیه «سپر فرات» برای تلافی آغاز خواهد کرد.
در حوزه میدانی سوریه خبر می‌رسد در صورتی که تحولات میدانی در صحرای سوریه مانند دو هفته گذشته ادامه یابد، نیروهای سوری موفق خواهند شد که در جبهه صحرای شرق «خناصر - سلمیه» دستاورد مهمی را کسب کنند. در همین حال سخنگوی وزارت خارجه روسیه از شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان خواست به سبب پخش گزارشی دروغین و جنجالی درباره یک کودک ۳ ساله سوری عذرخواهی کند.

کد مطلب: 99834
 
Share/Save/Bookmark