میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۳
 
 
روحانی در نشست خبری:
دولت از هیچ لیست انتخاباتی حمایت نمی‌کند
استعفا نخواهم داد
دولت از هیچ لیست انتخاباتی حمایت نمی‌کند
 

رئیس جمهور گفت: چه کسی می‌گوید من استعفا داده‌ام؟ استعفا معنا ندارد؛ ما از آغاز انتخابات به مردم وعده و قول داده‌ایم و پای آن تا آخرین ساعت خواهیم ماند.
حجت‌الاسلام حسن روحانی در نشست خبری که در نهاد ریاست‌جمهوری برگزار شد، گفت:سالی که گذشت مانند سال ۹۷، سال پرماجرایی برای مردم بزرگ ایران بود. از آغاز سال که با سیل در ۲۵ استان کشور مواجه بودیم که حادثه‌ای بی سابقه در تاریخ ایران بود و بعد حوادث طبیعی غیر منتظره دیگری طی ماه‌های گذشته به وقوع پیوست.
وی با اشاره به شهادت ناجوانمردانه سردار سلیمانی اظهارداشت: شهادت سردار سلیمانی برای همه مردم ما واقعه‌ای تلخ و تحمل آن بسیار سخت بود و درعین حال حضور پرشکوه مردم در تشییع این شهید بزرگوار نشان داد که مردم مسیر و راهی را که انتخاب کرده اند، به درستی ادامه خواهند داد.
روحانی با اشاره به حادثه تلخ سقوط هواپیمای اوکراینی، گفت: این حادثه موجب تأثر همه مردم شد و همچنین حادثه درگذشت جمعی از هموطنانمان در مراسم تشییع سردار سلیمانی در کرمان بسیار ناگوار بود. در عین حال مردم ما در مقابل همه این حوادث سخت در سالهای ۹۷ و ۹۸ ایستادگی و مقاومت بی نظیری را به ویژه در مقابل فشارهای خارجی از خود نشان داده اند و علیرغم اینکه بدخواهان می‌خواستند ما را با شرایط غیر قابل تحمل مواجه کنند، خوشبختانه مشکلات ما امسال کمتر از سال گذشته است.
رئیس جمهور گفت: دشمنان فکر می‌کنند که با فشار حداکثری می‌توانند در حالت ضعف ما را پای میز مذاکره ببرند و تمام هدف آمریکا همین مسئله است که با فشار حداکثری و در حالی که مردم در سختی و استیصال قرار گرفته اند، دولت با ضعف پای میز مذاکره حضور یابد اما این کار امکان ناپذیر خواهد بود.
روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا ترامپ در صورت پذیرفته شدن به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا فشارهای خود به ایران را افزایش خواهد داد یا اینکه امکان دستیابی به یک توافق وجود دارد، اظهار داشت: برای ما فرقی نمی‌کند که چه کسی در آمریکا حاکم باشد، آن چیزی که برای ما مهم است منافع ملی کشورمان است.
وی تصریح کرد: ما در این ۲۰ ماه تحت فشار حداکثری زندگی را با کمی سختی و مشکلات گذراندیم، اما عبور کردیم. اینکه دولت بعدی آمریکا چه کسی خواهد بود، فرقی نمی‌کند. طرح و حرف ما یک چیز است اگر آمریکا به برجام برگردد و از تحریم‌ها دست بردارد می‌تواند در قالب پنج به علاوه یک در مذاکرات حضور یافته و مذاکره کند تا زمانی که این چنین نشود امکان مذاکره با آمریکا وجود ندارد.
روحانی در پاسخ به سوالی در مورد برگزاری انتخابات مجلس و تلاش ضد انقلاب برای القای عدم وجود انتخابات سالم در کشور، با توجه به اینکه خود روحانی بارها در انتخابات مختلف پیروز شده است،گفت: خوشبختانه فضا نسبت به گذشته تغییر کرده و شور و نشاط نسبی در کشور وجود دارد و امیدواریم این شور و نشاط بیشتر شده و انتخابات به بهترین شکل انجام شود.
وی با بیان اینکه برگزاری انتخابات پر شور به نفع همه است،افزود: آمریکا از انتخابات حداقلی خوشحال می شود. من از ابتدا نگران بودم که رقابت کاملی در انتخابات صورت نگیرد و حضور مردم کم باشد. من گزارشی از وزارت کشور خواستم که بر اساس آن، در ۷۰ حوزه رقابت کامل نبود از این رو تلاش کردم که این موضوع حل شود.
وی در مورد شایعات حمایت دولت از لیستی تحت عنوان«یاران روحانی»، تصریح کرد: دولت لیستی نداده است و از کسی حمایت نمی کند. امیدواریم با مجلس جدید و روحیه خوب مواجه شویم. رئیس جمهور در پاسخ به خبرنگاری در مورد شایعات استعفای وی، تاکید کرد: چه کسی می‌گوید من استعفا داده‌ام؟ استعفا معنا ندارد؛ ما از آغاز انتخابات به مردم وعده و قول داده‌ایم و پای آن تا آخرین ساعت خواهیم ماند. تلاش خواهیم کرد تا حد توان وعده ها را اجرا کنیم.
روحانی در پاسخ به سوالی درباره اینکه وزیر خارجه ایران در اجلاس مونیخ از ارسال پیام خصوصی سعودی ها به ایران خبر داده، گفت: همواره دولت‌هایی بودند که پیام هایی را برای ما می آوردند. از جمله اینکه نخست وزیر پاکستان برای این موضوع به ایران آمد و همچنین مسئولانی از کشورهای دیگر همچون عراق در این زمینه فعال بودند و حتی دولت های اروپایی هم برای ما پیام آوردند و همواره پاسخ ما این بوده که ما مشکل پیچیده غیرقابل حل با عربستان نداریم.
وی با بیان اینکه هر زمان عربستان آماده باشد، مسائلی بین ماست که قابل گفتگو است، ادامه داد: مهمترین مسئله در منطقه در حال حاضر یمن است و برای عربستان سعودی هم مهم است که پایان کار چگونه باشد.
روحانی تاکید کرد: البته اگر عربستان دست از تجاوز خود در یمن بردارد، شرایط برای گفتگو و مصالحه بسیار آماده‌تر خواهد بود. یکی از مسائل بسیار مهم، مسئله یمن است و ما معتقدیم که مسئله یمن باید به خود مردم یمن واگذار شود و آنان خودشان باید این مسئله را حل کنند.
وی تاکید کرد: بنده هیچ موقع انتخابات را زیر سوال نبردم و نخواهم برد. انتخابات مسئله بسیار مهمی در کشور ماست و یک رکن رکین است و همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند همه ارکان کشور با انتخابات صورت مستقیم و غیر مستقیم روی کار آمده اند و مشروعیت شان از لحاظ حقوقی و اجتماعی با رای مردم است. رئیس‌جمهور اظهار داشت: همه حرف بنده از روز اول که ممکن است برخی افراد برداشت‌شان دقیق نباشد این بود که نگذاریم یک وقتی انتخابات تبدیل به انتصابات شود. البته منظورم این نبود که الان انتخابات نیست و انتصابات است.
روحانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه به نظر می‌رسد جریانی در کشور در مقابل وعده‌های شما ایستاده و تلاش می‌کند با استفاده از نارضایتی مردم در جریان انتخابات کارهای خود را انجام دهد، چرا در مورد کشته شدگان آبان ماه صحبت نمی شود و انتخابات را به انتخابات درون حزبی تبدیل شده است، گفت: همه احزاب و جناح ها باید از این ذهنیت خارج شوند که یک جناح باید کشور را در اختیار داشته باشند. همه باید احساس کنیم که همه جناح‌ها و گروه‌ها در حد خودشان حق دارند و باید حضور داشته باشند و فعال باشند. معنا ندارد که در کشور یک حزب یا جناح حاکم مطلق باشد و همه جا حضور داشته باشند، این به ضرر کشور است.
رئیس‌جمهور در مورد هواپیمای اوکراینی گفت: در این زمینه اشتباه موردی رخ داد. آنقدر این اشتباه عجیب و غریب بود که اگر کسی به من می‌گفت که این حادثه اشتباه اتفاق افتاده است، باور نمی‌کردم. همین الان هم برای من سخت است که باور کنم. من در جنگ بودم و ۷ سال مسئول پدافند هوایی بودم. همچنین حادثه‌ای نه در زمان جنگ بلکه در تاریخ ایران رخ نداده است که در پایتخت کشور و در فرودگاه بین‌المللی چنین خطایی رخ دهد. این یک اتفاق موردی و عجیب و غریب بود و برای همه عجیب بود. وی تصریح کرد: همان نیروی مسلحی که برای ما در طول تاریخ افتخاراتی آفریده است، این اشتباه را به عهده گرفت و از مردم عذرخواهی کرد، من نحوه کار سپاه پاسداران را ستایش می‌کنم. هم در داستان شهادت شهید سلیمانی پاسخ قاطعی و صریحی به آمریکا داد. هم در این اشتباه در اولین فرصت ممکن از مردم عذرخواهی کردند و به مردم اطمینان دادند که کاری خواهند کرد که انشاالله چنین اشتباهی در تاریخ ایران رخ ندهد. ما نباید بگذاریم این گونه حوادث به انسجام ما لطمه بزند و ما را از هم جدا کند. وی در مورد کلیر نشدن آسمان، توضیح داد: آسمان ما باز است همه هواپیماها رفت و آمد می کنند در دو شرایط باید آسمان بسته شود که این مساله را دو نهاد هواشناسی و نیروهای مسلح اعلام می کنند.
رئیس شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: این موضوع را هواپیمایی اعلام می کند ولی این که چه کسانی باید به آنان بگویند این دو نهاد هستند که باید اطلاع دهند. دولت در زمینه کلیر کردن و مسائل امنیتی مسوولیتی ندارد و این موضوع به عهده نیروهای مسلح است.
روحانی در واکنش به مطرح شدن بحث مکانیسم ماشه و اینکه طی هفته‌های آینده چه اتفاقاتی در مسیر توافق هسته‌ای رخ خواهد داد؟ گفت: ظرف چند هفته آینده هیچ اتفاقی نمی‌افتد. آنچه مورد بحث است، این است که در برجام، ما تعهداتی داریم و طرف مقابل هم تعهداتی دارد که طرف مقابل نتوانست تعهداتش را به دلیل خروج آمریکا از برجام و همچنین تا حدودی به علت بی‌عملی خودش، نتوانست انجام دهد.
روحانی با اشاره به سفر اخیر جوزف بورل به تهران گفت: بنده برای وی به طور مفصل توضیح دادم که چرا شما از نظر حقوقی نمی‌توانید از ماده ۳۶ استفاده کنید. حداقل بورل مخالفتی با استدلال‌های بنده نکرد و استدلالم را پذیرفت و بنده گفتم که ماده ۳۶ به روشنی می‌گوید که ۱+۵ باید این اقدامات را انجام دهد و شما در وهله اول باید آمریکا را به برجام بازگردانید تا ۱+۵ شکل گیرد و سپس ببینیم که چه می‌توانیم انجام دهیم.
حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور کشورمان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بر اساس افکارسنجی نهادهای مختلف، مردم گرانی و تورم، مشکلات معیشتی، بیکاری و مدیریت ناکارآمد را مسائل اصلی خودشان عنوان کرده اند، اما این موضوعات در میان سخنرانی‌های متعدد شما کمتر جایگاهی دارد و پرداختن به توافق نیمه جان هسته‌ای، شورای نگهبان، برخوردهای قضائی، محور صحبت‌هایتان را تشکیل می‌دهد بطور مثال در موضوع بنزین که صدای اعتراض مردم بلند شد شما با خنده از آن عبور کردید؛ آقای روحانی چه زمانی می‌خواهد صدای اعتراض مردم به گرانی و معیشت را در سال‌های پایانی دولت بشنود؟ آیا دولت اراده‌ای برای تغییر ریل سیاست‌های خود برای پاسخ دادن به مطالبات مردم دارد؟ اظهارداشت: اشکال شما به روند کار دولت بود یا به لبخند بنده، مردم مشکل دارند؛ حتماً همینطور است، مردم مشکل دارند. اینکه زندگی مردم طبق مراد و مطلوب شأن نیست کاملاً درست است. دلیلش این است که کشور ما با تحریم بی‌سابقه در تاریخ مواجه شده است. در دنیا سابقه نداشته است که کشوری نتواند فعالیت بانکی در دنیا داشته باشد و برای صادراتش این همه مشکلات داشته باشد. وی افزود: می‌گویند دولت به اعتراض مردم گوش نمی‌کند؛ باید بگویم که ما حتماً باید به اعتراضات مردم گوش کنیم، اگر گوش نکنیم که گوش ما ایراد دارد. مردم ولی نعمت ما هستند، مشروعیت ما از آنهاست.
روحانی در مورد عملکرد دولت در ماجرای بنزین اظهار داشت: باید در یک موقعیت مناسبی موضوع را توضیح دهم که اگر گرانی بنزین موجب آشوب‌ها شد، چرا صبح جمعه، ظهر جمعه و عصر جمعه خبری نبود. از زمانی که شکاف حاکمیتی را آغاز کردند از شب شنبه این اعتراضات آغاز شد. همیشه در ماجرای اعتراضات همان لحظه اول که گرانی می‌شود اعتراضات آغاز می‌شود.
وی با بیان اینکه ناکارآمدی دولت یعنی چه؟ گفت: فعالیت‌های این دولت را با فعالیت دولت‌های گذشته مقایسه کنید. در شرایط تحریم باید فعالیت‌های دولت فعلی را با دولت‌های قبلی مقایسه کرد. در صنعت پتروشیمی و گاز مقایسه کنید.
رئیس جمهور تصریح کرد: شما گفتید که بنده از شورای نگهبان انتقاد می‌کنم؛ اسم شورای نگهبان را شما بردید. ما گروه نظارت را گفتیم. گفتیم آنهایی که نظارت می‌کنند. آنها جزو بساط شورای نگهبان هستند؛ مثل اینکه از کارمندان وزارت راه انتقاد کنید و بگویید از دولت است.
روحانی با تأکید بر اینکه تا امروز از شورای نگهبان اسم نبرده ام، خاطرنشان کرد: منظور من ناظرینی بود که زیر نظر شورای نگهبان کار می‌کنند. انتقاد اشکالی ندارد. اگر فکر می‌کنید انتقاد اشکال دارد، آن را تعطیل کنیم.
رئیس جمهور ادامه داد: متولی قانونگذاری مجلس است. در برخی از موارد مجری قانون قوه قضائیه است. متولی قانون اساسی نیز رئیس جمهور است. رئیس جمهور مسئول اجرای قانون اساسی است که بالاتر از نظارت است. ای کاش ما هم مثل شورای نگهبان ناظر بودیم.
روحانی در پاسخ به سوالی در مورد بحث اعتراضات آبان ماه و تعداد کشته‌شدگان در این ناآرامی ها، اظهار داشت: در این حادثه رسانه های خارجی مبالغه عجیبی کردند و عددهای مختلفی را ارایه کردند، این اعداد نادرست است.
وی افزود: از ابتدا هم گفته بودم که باید مشخص شود که چه تعداد نیروی بسیج، نیروی انتظامی، مردم عادی و عابرین از کشته‌شدگان هستند و کشته شدگان از معترضان، متخلفان و کسانی که تجاوز کردند نیز مشخص شود.
رئیس جمهور گفت: تعداد کشته‌شدگان در دست پزشکی قانونی است و آنها می توانند اعلام کنند. آمار واقعی که ما اطلاع داریم با آمار رسانه ها فاصله زیادی دارد. آنها اعدادی را مطرح کردند و دائما بر شمار آن افزودند و اعدادی بیش از هزار نفر را اعلام داشتند که کاملا نادرست است.
روحانی در پاسخ به سوالی در مورد پایان مهلت «FATF» و تدابیر دولت در صورت ورود ایران به لیست سیاه، گفت: دعای ما این است که مجلسی که شکل می گیرد که در همکاری بیشتر با دولت بتواند کاری کند.
وی افزود: به عنوان رئیس دولت می‌گویم جای تأسف دارد که لوایحی از سوی دولت به مجلس رفته و به نتیجه نرسیده است. به طور مثال لایحه جامع انتخابات که ماه ها روی آن در دولت کار شد و انتظار بود این انتخابات بر اساس آن برگزار شود اما کلا کنار رفت.
رئیس جمهور با بیان اینکه معتقدیم این لوایح به مصلحت کشور است و مدت ها روی آن کار شده و مجلس هم آن را به مصلحت دانسته است،گفت: امام(ره) قبل از اصلاح قانون اساسی و آغاز مجمع در مورد این نهاد فرمودند که اگر چیزی را دولت به مصلحت دانست و کمیسیون مجلس نیز آن را تشخیص داد و در نهایت خود مجلس آن را به مصلحت دانست، دیگر به مصلحت نیازی نیست. اما برای احتیاط بیشتر نهادی به عنوان مجمع برای حل اختلاف شورای نگهبان و مجلس تشکیل شود. بعدها هم در اصلاح قانون اساسی مجمع جز اصول قانون اساسی شد.
روحانی با تاکید براینکه من بسیار از این وضع متاسفم و باید بگویم دیگر از عهده دولت خارج است،افزود: ما بارها به نهادهای مختلف نامه نوشتیم و شخصا با رهبری صحبت کردم و ایشان صریحا فرمودند که نسبت به لوایح دولت نظر مخالفی ندارم. بنابراین لوایحی که دولت تاکید کرده، رهبری با آن مخالفتی ندارد.
وی در مورد روند مذاکرات سوچی گفت: به نظر ما توافق سوچی و روند سوچی را نباید کنار بگذاریم و من خیلی دلم می‌خواهد که دولت ترکیه هم به همان توافقاتی که ما با هم داشته ایم، احترام بگذارد. روحانی ادامه داد: آقای اردوغان در همه جلسات به صراحت بر دو نکته تأکید کردند، اولاً انسجام، یکپارچگی و وحدت سوریه باید تحت حاکمیت این کشور باشد و دوم مبارزه با تروریزم که مورد توافق همه ما بوده است. امیدواریم هر دو مورد را ادامه بدهیم. وی تاکید کرد: «ادلب» استانی است از استان‌های سوریه و ما باید با تروریست‌ها در این منطقه بجنگیم.
رئیس جمهور افزود: اینکه ترکیه مدعی است این جنگ منتهی به پناهنده شدن عده‌ای به ترکیه می‌شود، اینها دلیل نمی‌شود که کشوری از حاکمیت خود بگذرد و از مبارزه به حق خود گذشت کند و از سرزمین خود دست بکشد به دلیل اینکه وقتی می‌خواهد با تروریست‌ها مبارزه کند، عده‌ای ممکن است به کشور دیگر پناهنده شوند، خُب پناهنده شوند! وقتی جنگ به پایان رسید، همه به سرزمین‌های خود برمی گردند و دیگران به ترکیه می آیند و در این زمینه کمک می‌کنند، بنابراین راهش این است که ما مسیر اصلی را فراموش کنیم و من امیدوارم که ما بتوانیم مجدداً همکاری سه کشور را در روند آستانه به نفع سوریه ادامه دهیم.
روحانی در پاسخ به این سئوال که چه اقداماتی درباره تأیید صلاحیت‌ها انجام داده اید و چرا در ۲۲ بهمن اعلام کردید که اگر در رژیم قبلی انتخابات برگزار می‌شد انقلاب نمی‌شد، گفت: بحث من در سخنرانی ۲۲ بهمن این بود که اگر رژیم گذشته به نظر مردم توجه می‌کرد و حاضر می‌شد از مردم سئوال کند و اگر می‌گفت که ما مردم را دعوت می‌کنیم به یک همه پرسی، به نظر من در این صورت نیاز به انقلاب نبود و آن دولت تسلیم نظر مردم شده بود و مردم به دولت می‌گفتند که چه می‌خواهند، بنابراین اینکه مردم انقلاب کردند، انقلاب مردم در سایه یک انتخاب بود، یعنی مردم در یک دو راهی بین یک حکومت فاسد و یک حکومت آینده مردم‌سالار، حکومت مردم‌سالار را انتخاب کردند. بنابراین اساس انقلاب، انتخاب یک حکومت مردم‌سالار بود و وقتی انقلاب پیروز شد یکی از آثار مهم انقلاب که مورد توجه مردم بود، اینکه در هر موضوع لازم، مردم در انتخابات شرکت کنند.
رئیس جمهور تاکید کرد: ما هر چه در نظام داریم محصول انتخابات است، بنابراین اگر رژیم گذشته می‌آمد یک انتخابات آزاد برگزار می‌کرد، کار به انقلاب نمی‌رسید اما رژیم گذشته این کار را نکرد، انتخابات و نظر مردم را زیر پا گذاشت و در برابر مردم قلدری کرد.

کد مطلب: 112849
 
Share/Save/Bookmark