میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۲
 
 
پلیس فرانسه با سرکوب مردم رکورد بازداشت‌‌ها را شکست
زندانی شدن فله‌ای
زندانی شدن فله‌ای
 

سرکوب مردم فرانسه به اصلی عادی برای پلیس این کشور مبدل شده است چنانکه منابع خبری از رکورد بازداشت معترضان در طول تاریخ جمهوری پنجم خبر دادند که بسیاری از آن‌ها بدون طی شدن روند قضایی در زندان بسر می‌برند.
در جریان تظاهرات شنبه سیاه در فرانسه قریب به ۲ هزار نفر بازداشت شدند که از این تعداد بیش از ۱۷۰۰ نفرشان در حال حاضر در زندان بسر می‌برند. این موضوع به شدت دستگاه قضایی فرانسه را برای رسیدگی به بازداشت‌شدگان تحت فشار قرار داده است به نحوی که بسیاری از افراد و معترضان بازداشت شده بدون روند قضایی در زندان بسر می‌برند. در طول ۲۳ روز از به راه افتادن جنبش ضد سرمایه‌داری در فرانسه تاکنون ۵ نفر کشته و حدود ۶۵۰۰ نفر زخمی یا بازداشت شده‌اند. آمار زندانی‌ها هنوز معلوم نیست. این شرایط و افزایش موج بازداشت‌ها در فرانسه در حالیست که بر اساس گزارش‌های دیده‌بان حقوق بشر اروپایی؛ فرانسه حتی پیش از موج اعتراضات اخیر با بحران و مشکل کمبود فضا در زندان‌ها و نقض حقوق بشر در زندان‌ها مواجه بوده است.
امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه ریش سفید‌های همه گرایش‌ها و صنف‌ها را به همراه برخی اعضای کابینه به کاخ ریاست جمهوری فراخواند تا آخرین نقطه نظرات آن‌ها را درباره بحران به وجود آمده در فرانسه، جویا شود. در این میان در سایر کشورهای اروپایی نیز سرکوب مردم توسط پلیس رو به افزایش است چنانکه پلیس بلژیک ده‌ها معترض جنبش ضد سرمایه‌داری را ساعت‌ها در اصطبل‌های اسب در بازداشت نگه داشت.
بنابر اعلام دفتر دادستانی شهر اتربیک، بیش از ۴۰۰ نفر در تجمع غیرقانونی روز شنبه معترضان جنبش ضد سرمایه داری در بروکسل دستگیر شدند. پایگاه خبری سودینفو به نقل از یکی از معترضان بازداشت شده نوشت: ”همه ما را، مثل گاوها اینجا نگه داشته اند، بدون آنکه ما را (از اوضاع) مطلع کنند.“
در ادامه اعتراض ها در اروپا اپراتور دولتی راه‌آهن آلمان "دویچه‌بان" روز دوشنبه از بروز اختلال جدی در ارائه خدمات ریلی در اين کشور به دنبال اعتصاب کارکنان راه‌آهن در اعتراض به دستمزدها خبر داد. کارکنان راه‌آهن در اغلب شهرهای بزرگ آلمان دست به اعتصاب زدند. همه خطوط اصلی راه‌آهن آلمان به علت اعتصاب کارکنان راه‌آهن متوقف شد. این اعتصاب که چند ساعت ادامه داشت، تردد قطارها در کلیه مسیرهای راه دور را در آلمان به تعطیلی کشاند. در اغلب شهرهای بزرگ مانند برلین ، فرانکفورت و مونیخ تردد قطارهای شهری نیز متوقف شد.
۱۶۰ هزار شاغل در بخش راه‌آهن آلمان خواستار افزایش دستمزدهای خود هستند. اتحادیه لوکوموتیو رانان نیز با بی نتیجه ماندن گفت‌وگوهای خود با کارفرمایان در این اعتصاب مشارکت کردند و خواستار افزایش ۷ و نیم درصدی دستمزد خود شدند. اپراتور دولتی راه‌آهن آلمان "دویچه‌بان" روز دوشنبه از بروز اختلال جدی در ارائه خدمات ریلی در کشور به دنبال اعتصاب کارکنان راه‌آهن در اعتراض به دستمزدها خبر داد. دویچه‌بان آلمان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد خدمات ریلی بین منطقه‌ای در سراسر کشور به دلیل اعتصاب چهار ساعته‌ای که ساعت پنج بامداد به وقت محلی آغاز شد؛ متوقف شد. در این میان سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه به ادعای دخالت مسکو در اعتراضات فرانسه واکنش نشان داد. روسیه تاکید دارد که ادعای فرانسه مبنی بر دخالت این کشور در اعتراض های هفته های اخیر این کشور فرافکنی و ادعایی واهی است.

کد مطلب: 107142
 
Share/Save/Bookmark