میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
حمله پهپادی جدید مقاومت یمن علیه فرودگاه راهبردی أبها
زانو زدن سعودی در برابر «کا۲»

در ادامه مقاومت یمن در برابر تجازوات ائتلاف سعودی، سخنگوی نیروهای مسلح یمن از یک عملیات پهپادی دیگر با پهپادهای مدل صمصاد ۳، به فرودگاه بین المللی «أبها» در عربستان سعودی خبر داد.
«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن اعلام کرد که یک عملیات موفقیت آمیز پهپادی دیگر به فرودگاه بین المللی أبها در خاک عربستان انجام شد.وی افزود: یگان پهپادی نیروهای مقاومت یمن موفق شد یک عملیات هوایی به فرودگاه بین المللی أبها انجام دهد.سریع بیان کرد: این عملیات با استفاده از پهپاد از نوع K۲ صورت گرفت.وی ادامه داد: عملیات پهپادی نیروهای یمنی در واکنش به جنایات ائتلاف سعودی علیه یمن و محاصره این کشور صورت می گیرد. شبکه المسیره گزارش داده بود که یک حمله پهپادی جدید به یک هدف مهم و حساس در فرودگاه بین المللی أبها در عربستان سعودی انجام شده است. این حمله با استفاده از پهپاد از نوع «صماد ۳» صورت گرفت و تقریباً بعد از گذشت یک ساعت از حمله انجام شده به پایگاه هوایی ملک خالد رخ داد.
خبر دیگر آنکه نیروهای وابسته به دولت مستعفی (متحد ریاض) قصد سوءاستفاده از آتش‌بس اعلام نشده در «مأرب» برای تجدید قوا را داشتند اما با مقابله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن روبه‌رو شدند. روزنامه «الاخبار» در گزارشی درباره آخرین تحولات «مأرب» در مرکز یمن نوشت، به نظر می‌رسد تلاش‌های یمنی و منطقه‌ای برای صلح در مأرب در برابر اقدامات ریاض برای در دست گرفتن دوباره ابتکار عمل در این جبهه بی‌فایده بوده است.
در ادامه این گزارش آمده، درگیری‌ها در اطراف مأرب از چند محور از سر گرفته شده و نیروهای وابسته به دولت مستعفی از آتش‌بس اعلام نشده در این منطقه برای ساماندهی دوباره به نیروهای خود و آماده شدن برای تشدید تنش‌ها سوءاستفاده کرده‌اند اما نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با این اقدامات مقابله کردند.
الاخبار افزود، درگیری‌ها میان طرفین از بامداد روز شنبه از سه محور در اطراف شهر مأرب و محور چهارمی در اطراف استان الجوف از سر گرفته شد و علی‌رغم گسترده بودن دامنه عملیات نظامی، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن دستاوردهای خوب میدانی داشتند.
یک منبع نظامی در مأرب در این زمینه به الاخبار گفت، نیروهای صنعاء توانستند تسلط بر شهر «صراوح» را کامل کنند و پیشروی زیادی در جبهه غربی مأرب داشته باشند، آنها توانستند خط امدادی ویژه اردوگاه «الماس» در «مدغل» در غرب مأرب را به کنترل خود درآورند، بر مرکز اطلاعات نظامی در منطقه «ساهر» در غرب مأرب مسلط شوند و تلسط خود بر مناطق «الجوه»، «المدید»، «نبعه»، «خیوزه» در شرق مدغل محکم کنند.
همزمان با این تحولات، جبهه‌های مأرب طی دو روز گذشته شاهد حملات هوایی گسترده ائتلاف سعودی بود و جنگنده‌های ائتلاف برای جلوگیری از پیشروی نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بیش از پنجاه حمله هوایی انجام دادند.
بنا به گفته منابع نظامی، چندین نفر از فرماندهان دولت مستعفی در این درگیری‌ها کشته شدند. خبر دیگر آنکه «عبدالقادر المرتضی» رئیس کمیته امور اسرای دولت نجات ملی یمن اعلام کرد، این کمیته به اطلاع سازمان ملل رسانده که برای توافق جدید کلی یا جزئی ویژه تبادل اسرا آماده است به نحوی که تعداد اسرای بیشتری را نسبت به توافق قبلی، شامل شود.
بر اساس گزارش «المسیره»، وی گفت: به اطلاع سازمان ملل رساندیم که برای مشارکت در دور جدید مذاکرات برای توافق تبادل که شامل همه اسرا باشد یا توافقی که تعداد بیشتری از اسرا نسبت به توافق قبلی را شامل شود، آماده‌ایم.المرتضی ابراز امیدواری کرد که تأخیری از سوی سازمان ملل بویژه پس از موفقت مذاکرات اخیر ژنو رخ ندهد. خبر دیگر آنکه منابع یمنی گزارش دادند که نیروهای گارد مرزی عربستان سعودی با تیراندازی به سمت منطقه‌ای در استان صعده یمن، یک شهروند یمنی را به شهادت رساندند.مناطق مرزی یمن در شش سال گذشته همواره در معرض حملات موشکی و توپخانه‌ای ائتلاف عربی علیه یمن به رهبری عربستان سعودی و نیروهای گارد مرزی این کشور بوده است.

کد مطلب: 115846
 
Share/Save/Bookmark