میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۸
 
 
تهدید سعودی به تکرار ۱۱سپتامبر علیه کانادا

همزمان با تشدید بحران در روابط کانادا و سعودی، طرح گرافیکی یک سایت وابسته به عربستان علیه کانادا که به سبک حملات ۱۱ سپتامبر طراحی و منتشر شده برای حکومت آل سعود دردسرساز شده است.
پایگاه خبری بیزینس اینسایدر در گزارشی به واکنشها و بازتاب اقدام یک سایت وابسته به حکومت عربستان علیه کانادا پرداخت. در این گزارش آمده است، حساب توئیتری یک سایت دولتی عربستان به نام اینفوگرافیک عربستان سعودی (infographic+ksa) که اکانت آن در توئیتر تایید شده نیز است روز دوشنبه در توئیت خود یک طرح گرافیکی منتشر کرده است که در آن یک هواپیمای خطوط هوایی کانادا در مسیر اصابت به آسمانخراش تورنتو است، طرحی که یادآور خواث تلخ ۱۱ سپتامبر و حمله به برجهای دوقلوی تجارت جهانی در نیویورک است و روی آن جملاتی نیز به صورت کنایه آمیز درباره دخالتهای کانادا نیز نوشته شده است.
موضوع به این بر می‌گردد که کانادا در بیانیه‌ای از دستگیری فعالان مدنی در عربستان ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی آنها شده بود. عربستان صبح روز دوشنبه به دلیل آنچه دخالت کانادا در امور داخلی خود خواند سفیر خود را از اُتاوا فراخواند و ضمن عنصر نامطلوب خواندن سفیر کانادا در ریاض به وی ۲۴ ساعت مهلت داد تا خاک این کشور را ترک کند. عربستان، بیانیه کانادا را «دخالت آشکار در امور داخلی» خودش توصیف کرده و گفته در صورتی که کانادا در آینده در امور داخلی عربستان دخالت کند به معنای آن است که به ریاض اجازه داده در امور داخلی آن کشور دخالت کند. طبق گزارش‌های رسمی، ۱۹ نفر از هواپیما رباها در جریان حملات ۱۱ سپتامبر تبعه سعودی بودند.
خبر دیگر آنکه وزیر خارجه کانادا در واکنش به سخنان همتای سعودی خود از رویکرد کشورش در انتقاد از وضعیت حقوق بشر در عربستان دفاع کرد. «کریستیا فریلند» وزیر خارجه کانادا شامگاه دوشنبه گفت که دولت کانادا همیشه مدافع حقوق بشر است. این وزارتخانه در بیانیه خود کانادا را به «دخالت آشکار در امور داخلی» عربستان سعودی متهم کرد. عربستان در ادامه تنش با دولت کانادا، تمامی پروازهای خطوط هوایی دولتی خود به مقصد تورنتو و از مبدا تورنتو را به حالت تعلیق درآورد. مجتهد افشاگر توییتری فاش کرد حساب کاربری که در توییتر، کانادا را به انجام عملیات تروریستی در این کشور تهدید کرده بود متعلق به سعود القحطانی مشاور دیوان پادشاهی عربستان است.
یک حساب کاربری رسمی نزدیک به دولت عربستان تحت عنوان «اینفوگرافی عربستان» تصویری منتشر کرده بود که برخی خبرنگاران و کارشناسان رسانه‌ای آن را تهدید کانادا به انجام عملیات تروریستی مشابه عملیات ۱۱ سپتامبر تعبیر کرده بودند. این حساب کاربری تصویری از شهر تورنتو را منتشر کرده بود که یک هواپیما در آسمان به یکی از برج‌های این شهر نزدیک می‌شود و در ادامه نوشته بود که در عربی مثلی هست با این مضمون که فردی که در اموری که به او ارتباطی ندارد دخالت می‌کند، با نتایجی مواجه خواهد شد که او را خوشحال نخواهد کرد.

کد مطلب: 105540
 
Share/Save/Bookmark