میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۰۵
 
 
از بغض‌های فروخورده تا نوشیدن غیرمعمول آب و کدهای طلب استمداد سعد از لبنان؛
اسناد بازداشت حریری در عربستان
اسناد بازداشت حریری در عربستان
 

یک هفته قبل که دعوت رسمی پادشاه عربستان به لبنان مخابره شد و حریری به کاخ ملک سلمان دعوت شد هیچ کس گمان نمی‌کرد که بلوایی در پس این دعوت نهفته است. کسی شاید به ذهنش خطور نمی‌کرد که حریری در عربستان استعفا داده و نتواند بازگردد! اما امروز هر چه از استعفای حریری در عربستان می‌گذرد گمانه زنی ها درباره حصر او و استعفای زوری نخست وزیر لبنان از سمتش قوت می‌گیرد. امروز دیگر استدلال حصر حریری در عربستان به حدی قوی است که حتی کشورهایی همچون امریکا و متحدان غربی آل سعود از تکذیب این اقدام طفره می‌روند که با رو شدن چنین دسیسه‌ای آبروی بین‌المللی خود را پای اقدام غیرمتعارف آل سعود نبازند. اما واقعا چرا حریری را حبس شده یا حصر شده می‌خوانیم، در این گزارش سعی خواهیم کرد تا اسنادی را برایتان رو کنیم که حصر او را در عربستان اثبات کند.

لبخند فراموش شده
سعد حریری جزو سیاستمدارانی است که در همه دیدارها و نشستها و سفرهایش در اکثر شرایط خوب و بد لبخندی به لب دارد که این لبخند از خوی دیپلماتیکی که شاید در ژن حریری‌ها وجود دارد نشات می‌گیرد. اما یک هفته است که حریری را بدون لبخند می‌بینیم. نه در مراسم استقبال از پادشان عربستان و نه در مصاحبه تلویزیونی از لبخند همیشگی خبری نیست.
شاید عده‌ای علت این به اصطلاح افسردگی را ناراحتی پس از استعفای او بیان کنند اما این دلیل وقتی پذیرفته است که او آزادانه رویت شود نه اینکه مصنوعی مقابل تلویزیون نشسته و خطابه بخواند.دلیل منطقی‌ای برای ناراحتی حریری با توجه به متن استعفا و یافتن حربه برخی برای ترورش نمی توان یافت چرا که اگر حریری همانطور که در نامه استعفایش ادعا شده برای امنیت جانی در عربستان مانده نباید غمگین باشد بلکه باید برای رو کردن دست تروریستها و یافتن نقطه امن شاد باشد نه ناراحت و مضطرب.

اجازه دیدار با خانواده!
نکته مهمتری که در این بین خیلی در چشم می‌آید ماندن او در عربستان بدون دیدار با خانواده‌اش که در این کشور هستند است! این منطقی به نظر نمی‌رسد که حریری جانش را برداشته و به عربستان رفته و خانواده و همسر و فرزندانش که از قبل در این کشور بودند را از لحظه ورود ملاقات نکرده است!!! و در تماسهای مکرر خانواده فقط می گوید خوبم!
اما ایندیپندنت معتقد است که همسر و خانواده حریری اکنون در ریاض هستند تا اگر او به بیروت بازگشت، آن‌ها گروگان بمانند. حالا که یک هفته از این دغل‌کاری سیاسی می‌گذرد، در بیروت این بحث هست که از "بهاء" برادر بزرگ سعد حریری خواسته شده که جای او را در کابینه بگیرد. اما سعد حریری چه؟ کسانی توانسته‌اند با خانه او در ریاض تماس بگیرند، اما او فقط چند کلمه صحبت کرده است. یکی از افراد مطلع می‌گوید 'او فقط گفته "برمی‌گردم" یا "حالم خوب است". 

اظهارات ضد و نقیض
اظهارات ضد و نقیض تیمی که از لبنان بازگشته‌اند با صحبتهایی که به طور تصنعی مقابل دوربینها از حریری شنیدیم هم در نوع خود جای تحلیل و بررسی دارد و می توان اینطور ادعا کرد که حریری دارد با این تناقض‌گویی‌ها کدهایی را درباره قوت گرفتن بازداشتش مطرح می کند تا لبنان راحت تر بتواند او را از چنگال سعودی نجات دهد.

قرار ملاقات‌های از قبل تعیین شده
حریری قصد استعفا نداشت این موضوع را قرار ملاقاتهایش به خوبی نشان می دهد. واقعیت این است که او قبل از سفر به عربستان انتظار آنچه اتفاق افتاد را نداشت. در واقع حریری برای روز دوشنبه جلساتی با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی و ملاقات‌هایی در مورد ارتقای کیفیت آب هماهنگ کرده بود. کسی که قرار باشد از نخست‌وزیری کناره‌گیری کند چنین کاری نمی‌کند.

تلاش‌های سعودی برای عادی جلوه دادن
اما سعودی چرا تلاش می کند بعد از استعفای حریری اوضاع او را عادی جلوه دهد؟ این تلاشهای سعودی نمی تواند عادی باشد اگر حریری واقعا حصر نیست.
رسانه آمریکایی هم با اشاره به گمانه‌زنی‌ها درباره بازداشت حریری در عربستان سعودی در خلال هفته گذشته، نوشته است: «با آنکه او با سفیران عربستان سعودی در ریاض دیدار کرد، هیچ کس در لبنان درباره وضعیت او اطمینان نداشت.»
«او یکشنبه شب به صورت زنده با المستقبل، شبکه‌ای مرتبط با حزب سیاسی‌اش مصاحبه کرد. قرار بود که این مصاحبه به شایعات پایان دهد، اما سوال‌های تازه‌ای ایجاد کرد.»
آسوشیتدپرس هم در اینباره نوشته در یک نقطه از مصاحبه، چشم‌های حریری به نقطه‌ای در اتاق پشت سرش خیره شد. دوربین تلویزیونی در یک لحظه تصاویری از یک مرد در گوشه پشتی ضبط کرد که چیزی شبیه یک کاغذ لوله شده در دستانش داشت. دوربین تلویزیونی تصویر را از این مرد که چهره‌اش داخل کادر قرار نداشت برگرداند اما ناگهان روی چهره خشمگین و آکنده از نفرت حریری ثابت شد. در توئیتر، کاربران لبنانی ویدئوهایی از این مرد پخش کرده و آن را تأییدی برای بازداشت اجباری او دانستند.

حریری دعوت شد نخواست برود
نکته مهم دیگر اگر حریری واقعا می خواست از شرایط بد فرار کند چرا خودش به عربستان نرفت و از سوی پادشاه این کشور خوانده شد؟! این سوالی است که نشان می دهد تا پیش از درخواست پادشاه عربستان اراده‌ای برای استعفای او وجود نداشته است. همین است که باعث می شود ملک سلمان را مسئول مستقیم ربایش حریری بنامیم چرا که او حریری را به عربستان دعوت کرده و سپس این شوی بین المللی را به کمک بن سلمان برنامه ریزی کرده است.

حریری کد می‌دهد
حریری با همه رفتارهای خود از زمانی که در عربستان ربوده شده دارد کدی را به مردم جهان و لبنانی ها مخابره می کند.کدی که بر پایه آن می توان هم عربستان را محاکمه کرد و هم او را پس گرفت. پس بهتر است این اسناد را جدی گرفت و با قوت بیشتری نخست وزیر لبنان را یاری کرد تا به کشورش برگردد.

نویسنده: سوشیانت آسمانی

کد مطلب: 101841
 
Share/Save/Bookmark