میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۲۲
 
 
دادگاه عالی پاکستان رای به رد صلاحیت نخست‌وزیر داد
پایان حکومت نواز

دادگاه عالی پاکستان پس از ماه‌ها بررسی و تحقیق عاقبت با صدور رای، فساد اقتصادی نواز شریف را تائید کرده و او را فاقد صلاحیت دانست و وی رسما از سمت خود استعفا داد که به گفته ناظران سیاسی پاکستان وارد بحران سیاسی تازه‌ای می‌شود..
دادگاه عالی پاکستان پس از ماه‌ها بررسی و تحقیق رای نهایی خود در مورد فساد اقتصادی «نواز شریف» نخست‌وزیر پاکستان را صادر کرد. قضات دادگاه عالی پاکستان پس از بررسی اسناد جمع‌آوری شده توسط کمیته تحقیقات این پرونده امروز رای به عدم صلاحیت نواز شریف دادند.
علاوه بر این تحقیقات در مورد «حسین حسن» و«مریم»، فرزندان نواز شریف همچنان ادامه دارد.
این پرونده در حاشیه با شکایت عمران رهبر حزب تحریک انصاف جریان پیدا کرد و او موفق شد نواز شریف را شکست دهد. کاپیتان سال‌های دور تیم ملی کریکت پاکستان پیش از شکایت علیه نواز شریف در دادگاه عالی پاکستان سعی کرده بود با اعتصاب گسترده زوال حکومت نواز را رقم بزند، که موفق نشد.
در پی حکم دادگاه عالی پاکستان مبنی بر سلب صلاحیت نواز شریف و برکناری وی از سمت نخست وزیری، احزاب و شخصیت های موافق و مخالف وی واکنش های متفاوت نشان دادند.
خانم مریم اونگزیب وزیر اطلاع رسانی کابینه منحله دولت نواز شریف در واکنش به رای دادگاه گفت: نواز شریف با وجود سلب صلاحیت از سوی دادگاه عالی همچنان در قلب مردم و حامیانش حکمرانی می کند.
وی افزود: نواز شریف برای سومین بار به عنوان نخست وزیر پاکستان 'انتخاب' شده بود و هیچ اتهامی مبنی بر اختلاس و فساد مالی علیه وی ثابت نشده بود با این حال آن روز دور نیست که وی برای چهارمین بار مجددا به عنوان نخست وزیر پاکستان انتخاب خواهد شد.
خانم مریم نواز دختر نواز شریف نیز اعلام کرد که 'نخست وزیر منتخب مردم' یک بار دیگر خانه نشین شد اما همه بدانند که او بار دیگر و به زودی ، با قدرت و اقتدار بیشتر به صحنه بازخواهد گشت. شاه محمود قریشی از حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان و اصلی ترین جناح مخالف نواز شریف که درخواست سلب صلاحیت وی را به دادگاه عالی ارائه کرد بود، بعد از اعلام رای نهایی دادگاه در پرونده پاناما گفت: امروز روز تاریخی است، از امروز باید پاکستان را تقویت کنیم و تروریسم را از کشور ریشه کن سازیم.قمر زمان کائره از حزب مردم به ریاست آصف علی زرداری نیز با استقبال از رای نهایی دادگاه عالی گفت: تمام احزاب مخالف نقش تعیین کننده ای در به ثمر رسیدن پرونده 'اسناد پاناما' (پرونده قضایی فساد مالی نواز شریف و فرزندانش) ایفا کردند که البته نقش حزب تحریک انصاف و شخص عمران خان پررنگ تر از دیگران بود.'جهانگیر تارین' از حزب تحریک انصاف پاکستان نیز گفت: امروز عدالت واقعی به نمایش درآمد و این پیروزی متعلق به حزب تحریک انصاف و ملت پاکستان است.
محمد طاهر القادری رئیس حزب تحریک عوامی پاکستان نیز در پیامی اعلام کرد: پاکستان امروز پیروز شد و این پیروزی متعلق به مردم این کشور است. حزب مجلس وحدت مسلمین، از احزاب پیشروی شیعیان پاکستان به رهبری علامه راجا ناصر عباس جعفری نیز گفت: حاکمان کشور از صلاحیت لازم برخوردار نبودند و دادگاه عالی با رای خود علیه نواز شریف این موضوع را تایید کرد.

کد مطلب: 100248
 
Share/Save/Bookmark