میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۳۶
 
 
سازمان ملل درباره فاجعه انسانی محاصره یمن هشدار داد
قربانیان قحطی تحمیلی
قربانیان قحطی تحمیلی
 

جنایات سعودی – آمریکایی در حالی علیه مردم مظلوم و مقاوم یمن ادامه دارد که یک مقام سازمان ملل اعلام کرد کمک‌کنندگان بین‌المللی باید به تلاش‌های خود برای جلوگیری از منجر شدن شیوع وبا در یمن به قحطی تمام عیار شدت بخشند.
جیمی مک گولدریک، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن، اعلام کرد بیش از ۳۱۳ هزار مورد مشکوک و یک هزار و ۷۳۲ مرگ، در نتیجه وبا از زمان شیوع آن در ماه آوریل گزارش شده است. وی در گفت‌وگو با خبرنگاران در ژنو اعلام کرد آژانس‌های سازمان ملل از طریق انتقال منابع از برنامه‌های غذایی، نهایت تلاش خود را برای مقابله با این بیماری انجام می‌دهند.
وی خاطرنشان کرد: «ما خیلی کمبود منابع مالی داریم». بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، فروپاشی زیرساخت‌های یمن پس از بیش از دو سال جنگ باعث «توفان تمام عیار وبا» شده است.
وبا یک عفونت باکتریایی به شدت مسری است که از طریق آب یا غذای آلوده، گسترش می‌یابد. به رغم اینکه این بیماری به سادگی قابل درمان است ولی انجام این کار در یمن به ویژه مشکل است.
بنابر اعلام برنامه جهانی غذا، حدود ۱۷ میلیون نفر (دوسوم جمعیت یمن) نمی‌دانند وعده غذایی بعدی خود را چگونه تامین خواهند کرد. در حالی که حملات ائتلاف عربستان سعودی به یمن ادامه دارد، سازمان ملل از وضعیت ناگوار یمنی‌ها به دلیل قحطی، سوءتغذیه و شیوع بی‌سابقه وبا ابراز نگرانی کرده است.
وی گفت در صورتی که جامعه بین‌المللی ۲۰۰ میلیون دلاری برای رفع شیوع وبا در یمن کمک نکند، بخش کمک‌های انسان‌دوستانه سازمان ملل مجبور به "برنامه‌ریزی دوباره" درباره اختصاص منابع از محل منابع اختصاص داده شده به سوءتغذیه در یمن است، یمنی که با قحطی و جنگ هم مواجه است. کودکان زیر ۱۵ ساله یمنی، یک چهارم از تلفات کشته‌های وبا و ۴۰ درصد از موارد مشکوک به ابتلای به این بیماری را تشکیل داده‌اند.
این نماینده سازمان‌های امدادرسان گفت که با بیان اینکه کمک‌های امدادی آنطوری که باید باشد نیست، افزود که سازمان ملل و نهادهای امدادی به دلیل نداشتن منابع کافی قادر به گسترش عملیات پوششی خود در یمن نیستند
وی البته گفت که در بخش‌هایی از یمن، نیروهای امدادی و پزشکان مدتی است که بدون هرگونه دریافت پول، در حال کمک به بیماران و مبتلایان هستند.
سازمان ملل از مجموع ۲.۱ میلیارد دلار کمک مالی که برای ارائه کمک‌های غذایی به مردم یمن به دنبال آن بود، تنها یک‌سوم این مبلغ را دریافت کرده است و از ۲۵۰ میلیون دلاری که برای مقابله با وبا درخواست کرده بود، فقط ۴۷ میلیون دلار دریافت کرده است.
هماهنگ‌کننده سازمان ملل در امور ‌کمک‌های انسان‌دوستانه یمن گفته که نهادهای امدادی مجبورند که از همین منابع جذب شده برای اختصاص در زمینه‌های کمک‌های غذایی و مقابله با قحطی استفاده کنند. از سوی دیگر، سخنگوی سازمان جهانی بهداشت هم از احتمال به تعلیق درآوردن ارسال محموله‌های واکسن وبا به یمن خبر داده است. «کریستین لینمیر» گفت: «روش واکسیناسیون روشی است که بسیار قبل از شیوع، مفید خواهد بود اما این موضوع مبالغ هنگفتی از منابع را نیاز خواهد داشت».
خبر دیگر آنکه گروه‌های حقوق بشری یمن قاطعانه حکم دادگاه عالی انگلیس را محکوم کردند که فروش تسلیحات از سوی لندن به ریاض را قانونی دانسته است. در حالی که دادگاه عالی انگلیس اعلام کرد فروش تسلیحات این کشور به عربستان سعودی قانونی است، صدور این حکم خشم و ناامیدی مردم یمن را درپی داشته است.
فعالان و کارشناسان یمنی با محکوم کردن قاطعانه این حکم اعلام کردند لندن هرگز نمی‌تواند ادعا کند حامی حقوق بشر است. گروه‌های حقوق بشری یمن قاطعانه حکم دادگاه عالی انگلیس را محکوم کردند که فروش تسلیحات از سوی لندن به ریاض را قانونی دانسته است. آنها می‌گویند این حکم نشان می‌دهد که انگلیس همدست عربستان سعودی در ارتکاب وحشتناک‌ترین جنایت جنگی است که بیش از دو سال است در یمن ادامه دارد.
حسن الوریط کارشناس مسائل سیاسی گفت: «حکم دادگاه انگلیس که درخواست فعالان حقوق بشری بین‌المللی را برای متوقف کردن روند فروش تسلیحات از سوی انگلیس به عربستان سعودی را رد کرد، سبب ایجاد پوششی قانونی برای عربستان سعودی و هم‌پیمانانش به منظور ارتکاب جنایت‌های بیشتر می‌شود و همچنین نشانه جعلی بودن ادعاهای چنین نهادهایی به عنوان مدافعان حقوق بشر است.»
انصارالله یمن به دولت، مردم، ارتش و حشد شعبی عراق به خاطر آزادی موصل تبریک گفت و پیروزی عراقی‌ها بر داعش را پیروزی برای کل مردم یمن و آزادگان جهان دانست. شورای سیاسی جنبش مردمی انصارالله یمن در بیانیه‌ای ضمن تبریک به دولت و مردم عراق به خاطر پیروزی بزرگ بر ابزارهای اطلاعات آمریکا که در گروه تروریستی داعش مجسم شده‌اند، شکست داعش در پایگاه اصلی‌اش در عراق را ضربه‌ای دردناک و نهایی بر پیکره طرح آمریکایی دانست که داعش تنها یکی از ابزارهای آن محسوب می‌شود.
این شورا در ادامه بیانیه خود همبستگی، پایداری و فداکاری‌های تمامی گروهای مردمی، تشکل‌ها و هیات‌های رسمی و مردمی عراق را ستود و این پیروزی را همانند نقطه تحول واقعی در روند عملیات ضد داعش دانست که باعث گیجی دشمنان و ناکام ماندن طرح‌هایشان شده است.

کد مطلب: 100040
 
Share/Save/Bookmark