میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۹
 
 
بازی انگلیسی شورای حقوق بشر

رفتارهای سوال برانگیز نهادهای حقوق بشری همچنان ادامه دارد چنانکه شورای حقوق‌بشر سازمان ملل پیش‌نویس قطعنامه انگلیس درخصوص وضع غوطه شرقی در سوریه را به تصویب رساند و از اعمال اصلاحات پیشنهادی روسیه در این خصوص امتناع کرد. ۲۹ عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل به تصویب این قطعنامه رای مثبت و ۴ عضو رای منفی دادند. ۱۴ عضو این شورا نیز به تصویب این قطعنامه رای ممتنع دادند.
این اقدام در شورای حقوق بشر سازمان ملل در حالی صورت گرفته که در باب رفتار شورا سوالات قابل توجهی مطرح است. انگلیس در شرایطی با ادعای حمایت از حقوق بشر این طرح را داده که اسناد و مدارک از معاملات سنگین انگلیس با عربستان برای ارسال تسلیحات به این کشور برای کشتار یمن حکایت دارد. جالب توجه آنکه وزیر خارجه انگلیس در نشست پارلمان خواستار عدم انتقاد از عربستان شده چراکه این معاملات درآمدهای بسیاری برای انگلیس به همراه دارد. در همین حال عربستان از حامیان گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق است. نکته دیگر آنکه انگلیسی‌ها هنوز به این سوال پاسخ نداده‌اند که در ۱۶ سال حضور در افغانستان و کشتار هزاران افغانی غیر نظامی چگونه از حقوق بشر دم می‌زنند. انگلیس که از اصلی‌ترین عاملان جنگ لیبی و بحران‌های اخیر این کشور است.
در باب رفتار شورای حقوق بشر نیز این سوال مطرح است که چگونه این شورا در برابر کشتار گسترده مردم فلسطین توسط صهیونیست‌ها سکوت می‌کند، چگونه است که جنایات سعودی در یمن را نادیده می‌گیرد و حتی عربستان را به ریاست شورا می‌رساند، چگونه است که شورا در برابر سرکوب مردم بحرین، عربستان و شرایط غیر انسانی جاری بر مسلمانان میانمار راه سکوت در پیش گرفته است و یا در برابر رفتارهای ضد بشری با مسلمانان در اروپا و‌امریکا و یا اقداماتی که علیه سیاه پوستان صورت گرفته و صرفا به خاطر رنگ پوستشان به دست پلیس آمریکا به قتل می‌رسند اقدامی صورت نمی‌دهد.
آنچه در رفتار شورای حقوق بشر مشاهده می‌شود ادامه سیاسی کاری‌های مغرضانه است که از سوی برخی کشورهای غربی به این نهاد تحمیل می‌شود.
جالب توجه آنکه در طول ۷ سال جنگ سوریه، این شورا در برابر جنایات تروریست‌ها و متحدان آنها راه سکوت در پیش گرفته و هیچ واکنشی نداشته است. رفتاری که نشان می‌دهد ادعاهای حقوق بشری این سازمان‌ها و نهادها صرفا یک فریب و بازی و حتی مولفه‌ای برای توجیه رفتارهای ضد بشری و زیاده‌خواهانه کشورهای غربی است. اگر واقعا شورای حقوق بشر و کشورهایی مانند انگلیس به دنبال کمک به مردم سوریه در غوطه شرقی هستند به جای محکوم سازی عملیات سوریه در این منطقه باید در کنار آن قرار گرفته و با مبارزه واقعی با تروریسم زمینه را برای حل بحران سوریه فراهم آورند نه اینکه از یک سو کشوری مانند انگلیس به حمایت از تروریست‌ها بپردازد و شورای حقوق بشر نیز با ادعای حمایت از حقوق بشر به محکوم‌سازی سوریه و متحدانش که در صف اول مبارزه با تروریسم هستند مبادرت ورزد. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 103533
 
Share/Save/Bookmark