میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۹
 
 
پنجمین روز بررسی بودجه ۹۷ در مجلس
گلایه رئیس مجلس از فربه شدن بخش‌های اجرایی

پنجمین روز از بررسی بودجه سال ۹۷ در مجلس به ریاست علی لاریجانی برگزار شد. نمایندگان در این نشست رسیدگی به گزارش کمیسیون تلفیق در مورد این لایحه را در دستور کار قرار دادند. در پایان این جلسه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی توضیحاتی در مورد مصوبات مجلس در بودجه ۹۷ داد و تاکید کرد: بخش‌های اجرایی کشورمان فربه شده و پولی برای عمران باقی نمی‌ماند.

افزایش ۱۰ درصدی واردات لوازم آرایشی
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش درآمدی لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور پیشنهاد بهروز بنیادی را درباره عوارض واردات لوازم آرایشی به تصویب رساندند.
بر اساس در سال ۱۳۹۷ مجموعاً ۱۰ درصد به عوارض گمرکی ورودی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی اضافه می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور با توئیت‌‎پراکنی شأن مجلس را خدشه‌دار کرد
بهروز نعمتی نماینده مردم تهران و عضو هیأت رئیسه مجلس طی تذکر شفاهی، اظهار داشت: یکی از معاونان رئیس جمهور توئیت پراکنی و شأن مجلس را خدشه‌دار کرده است.
وی افزود: معاون رئیس جمهور در توئیت خود عنوان کرده است که کمیسیون تلفیق و مجلس به بهانه تصویب بودجه میدان‌دار تغییر قواعد کشور شده و همه چیز را تغییر داده است.
علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به تذکر نعمتی گفت: این کار نادرست است مگر لایحه‌ای که دولت به مجلس ارائه کرد خیلی منقح بود که که اکنون مجلس آن را بهم ریخته و توقع دارند ما همان را تصویب کنیم؟
وی افزود: نمی‌دانم کدام معاون رئیس جمهور چنین توئیتی را منتشر کرده است اما کار نادرستی انجام داده اند.
لاریجانی ادامه داد: در قالب موارد اصلاحی زمانی که دولت اظهارنظر می کند با موافقت نماینده دولت روبه رو هستیم، موارد کمی با مخالفت دولت مواجه هستیم مجلس چیزی را بهم نزده است و این حرف نادرست است.

حتماً با معاون رئیس جمهور صحبت می‌کنم
در همین حال سخنگوی دولت در پاسخ به تذکر نعمتی درباره توئیت انصاری، معاون رئیس جمهور گفت: به طور حتم با معاون رئیس جمهور که این توئیت را نوشته است، صحبت می‌کنم. باید همواره از کلمات احسنت نسبت به یکدیگر استفاده کنیم. محمدباقر نوبخت اظهار داشت: همانطور که رئیس مجلس عنوان کرد مجلس در راستای تنقیح و اصلاح قانون بودجه گام برمی‌دارد؛ لذا خرسندی ملت این است که قوا در راستای وحدت گام بردارند.

بخشش جریمه دیرکرد قبوض مالکان خودرو
نمایندگان مجلس همچنین مصوب کردند جریمه دیرکرد مالکان خودرو در صورت پرداخت قبوض تا پایان آذر ۹۷ بخشیده شود.

زائران زمینی اربعین سال آینده از پرداخت عوارض خروج معافند
با نظر مجلس زائرین اربعین که از تاریخ ۳ مهرماه لغایت ۲۲ آبان ۱۳۹۷ از مرزهای زمینی به مقصد کشور عراق از کشور خارج می‌شوند از پرداخت عوارض خروج معاف هستند.

جریمه سربازان غایب برای صدور معافیت
نمایندگان مجلس، میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه را به تفکیک مدارک تحصیلی مشخص کردند.
بر اساس این مصوبه، مجلس به دولت اجازه داد کلیه مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیش از ۸ سال غیبت دارند را با پرداخت جریمه مدت‌زمان غیبت به صورت نقد و اقساطی که تا پایان سال ۱۳۹۷ تسویه می‌شود را معاف کند.
طبق آنچه در مجلس تصویب شد میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه به شرح ذیل است.
مشمولان دارای مدرک زیر دیپلم: ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
مشمولان دارای مدرک دیپلم: ۱۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
مشمولان دارای مدرک فوق‌دیپلم: ۲۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
مشمولان دارای مدرک لیسانس: ۲۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
مشمولان دارای مدرک فوق‌لیسانس: ۳۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
مشمولان دارای مدرک دکتری عمومی علوم پزشکی: ۳۵۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
مشمولان دارای مدرک دکتری تخصصی غیر علوم پزشکی: ۴۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
مشمولان دارای دکتری تخصصی رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر: ۵۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ریال
بخش‌های اجرایی کشور فربه شده است
رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه علنی گفت: مهم‌ترین مشکل کشور عیالوار بودن آن است. بخش‌های اجرایی کشورمان فربه شده و پولی برای عمران باقی نمی‌ماند.
علی لاریجانی افزود: برای بدهی‌های اشخاص حقیقی و حقوقی به بانک‌ها صد هزار میلیارد تومان توانستیم تهاتر کنیم و کار بسیار بزرگی برای روانسازی در امورات کشور بود.
وی اظهار داشت: مجلس کرد این بود که برای اوراق سقف گذاشت. این سقف هم در کمیسیون تلفیق پایین آمد و هم اینکه ما در صحن بندی را تصویب کردیم که از سقف برنامه نباید تجاوز کند.
لاریجانی خاطرنشان کرد: در ارتباط با صندوق‌های بازنشستگی تصمیمی که در کمیسیون تلفیق گرفته شد که تا سقف ۵۰ هزار میلیارد برای سازمان تامین اجتماعی است .
رئیس مجلس گفت: برای ترمیم حقوق بازنشستگان دولت اعتباری را در نظر گرفته بود که در کمیسیون تلفیق این مقدار اضافه شد و به نظرم هنوز جا دارد که به این بخش بیشتر توجه شود.
وی افزود: سؤال این است که آیا با اصطلاحاتی که تا به اینجا صورت داده‌ایم اگر سؤال کنند که لایحه بودجه در خصوص سایر چالش‌ها توجه مهمی داشته ما پاسخ روشنی نداریم.
لاریجانی خاطرنشان کرد:‌ مشکل کوچک‌سازی دولت که جزو سیاست‌های کلی است ۱۰ سال است این سیاست‌ها ابلاغ شده که دولت چابک و کوچک شود اما هیچ انجام نشده و اگر تمهیدی برای این امر اندیشیده نشود سال‌های بعد هم این وضعیت خواهد بود. وی افزود: من فکر می‌کنم این یکی از موضوعاتی است که کمیسیون تلفیق باید با دولت بنشیند و این موضوع را حل کند.

کد مطلب: 103137
 
Share/Save/Bookmark