میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
تحرکاتی علیه روابط برادران
رسانه‌هایی همچون بی.بی.سی، وی.او.ای، اینترنشنال سعودی و...، فضای رسانه‌ای شدیدی علیه روابط جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در پیش گرفته‌اند

رسانه‌هایی همچون بی.بی.سی، وی.او.ای، اینترنشنال سعودی و...، فضای رسانه‌ای شدیدی علیه روابط جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در پیش گرفته‌اند. آنها با برجسته سازی ویدئویی ادعایی که شواهد و مستندات گواهی بر قدیمی بودن آن ویدئو دارد که برگرفته از درگیری طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان در خاک این کشور است، سعی دارند تا فضای روانی علیه دو کشور ایران و افغانستان ایجاد کنند. حال این سوال مطرح است که این اقدام چرا صورت می‌گیرد؟ در این زمینه می‌توان گفت که در عرصه داخلی افغانستان در حالی روند سیاسی برای تشکیل دولت در وضعیت نامعلومی قرار دارد که آمریکا و انگلیس به دنبال تحمیل زیاده‌خواهی خود به این کشور در تشکیل دولت هستند. در حوزه اجتماعی نیز کرونا در حالی افغانستان را فرا گرفته که غرب کمک چندانی به این کشور صورت نداده است. نکته قابل توجه آنکه جمهوری اسلامی در هر دو حوزه سیاسی و مقابله با کرونا کمک‌های بسیاری به افغانستان داشته است.
در عرصه ایران نیز جمهوری اسلامی در حالی کارنامه‌ای موفق در مبارزه با کرونا داشته که غرب با جوسازی‌های حاشیه‌ای نظیر برجسته سازی ادعای لزوم تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، ادعاهای حقوق بشری به دنبال پنهان سازی این دستاوردها است. نکته مهم دیگر آنکه غرب مدعی پیشرفته بودن، در برابر کرونا با رسوایی ناتوانی خدمات بهداشتی و البته عدم اهمیت داشتن جان مردم برای مسئولین مواجه شد است.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که بازی رسانه‌ای علیه روابط ایران و افغانستان در چارچوب اهدافی خاص صورت می‌گیرد: اولا دخالت در روند سیاسی افغانستان با محوریت تحمیل زیاده خواهی‌ها و استمرار اشغال این کشور، پنهان سازی عدم اجرای تعهدات غرب در حمایت از مردم این کشور در قبال کرونا، بخشی از این هدف گذاری است. دوم آنکه گرفتارسازی ایران در حاشیه‌ها برای باج گیری در مذاکرات احتمالی و نیز کم رنگ‌سازی مبارزه موفق ایران با کرونا بعد دیگر این طراحی است. سوم آنکه غرب با رسوایی ناتوانی در برابر کرونا و البته رفتارهایش در چارچوب غرب وحشی در سرقت تجهیزات پزشکی و البته عدم توجه به مردم مواجه است، با حاشیه‌سازی سعی در انحراف افکار عمومی از این رسوایی‌ها دارد.
نکته بسیار مهم آنکه ملت ایران و افغانستان در قالب مدافعان حرم توانسته‌اند نقش مهمی در امنیت منطقه ایفا و به کسب الگوی ماندگار مبدل شوند. برهم زدن این اتحاد و به تصور دشمنان، تضعیف مقاومت از اهداف مهم این طراحی است که بیداری دو ملت ایران و افغانستان، اهداف طراحان این جنگ رسانه‌ای که در گذشته نیز علیه امنیت و ثبات و روابط برادرانه دو کشور به اشکال مختلف اجرا شده، خنثی‌سازی خواهد بود.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 113631
 
Share/Save/Bookmark