میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۱۹
 
 
سیاست روز رقم دستمزد ۹۶ را بررسی می‌کند؛
اما و اگرهای پرش حقوق کارگری از خط فقر
اما و اگرهای پرش حقوق کارگری از خط فقر
 

براساس اخبار و مستندات منتشر شده ازجلسه شورای عالی کار در آخرین کارگروه تخصصی مزد و توافق گروه‌های کارگری و کارفرمایی؛ اعضا بر سر رقم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به عنوان حداقل مزد کارگران در راستای تامین هزینه سبد معیشت کارگران در سال ۹۶ توافق کرده‌اند. گفته می‌شود در جلسه ستاد دستمزد که نمایندگان گروه‌های کارگری، کارفرمایی و دولت؛ رقم هزینه سبد معیشت خانوارهای کارگری با توافق همه گروه‌ها دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به تصویب رسیده و مقرر شد تا در جلسه آینده شورای عالی کار به عنوان مبنای تعیین دستمزد سال ۹۶ قرار گیرد.
ملاک اصلی در روش محاسبه این رقم آمارهای مراکز رسمی و معتبری چون مرکز آمار ایران، بانک مرکزی، انستیتو تغذیه و معاونت بهبود تغذیه وزارت بهداشت بود.
قرار بود تا در این جلسه جدول مربوط به اقلام خوراکی‌ و غیرخوراکی پس از تکمیل از سوی گروههای کارگری و کارفرمایی ارائه و رقم سبد هزینه معیشت خانوار کارگری استخراج شود.
علی خدایی نماینده کارگران در شورای عالی کار درباره جزییات این جلسه گفت: در جلساتی که تا به امروز داشتیم روی اقلام سبد هزینه، مراجع آماری و فرمول رسیدن به سبد اتفاق نظر داشتیم. در جلسه قبل ستاد مزد مقرر شده بود که اقلام خوراکی به عنوان پایه محاسبات استخراج و پس از تکمیل جداول آماری مربوطه ارائه شود تا به رقم نهایی سبد هزینه معیشت برسیم که خوشبختانه در جلسه دیروز با همکاری و همراهی کارفرمایان رقم سبد معیشت کارگران نهایی شد و بر روی رقم دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان توافق کردیم.
این مقام مسئول افزود: از ابتدای تشکیل جلسات دستمزد تاکید ما تمرکز بر سبد معیشت خانوار و تقویت قدرت معیشت کارگران بود. کارفرمایان به خوبی می‌دانند که دستمزد فعلی پاسخگوی نیازهای معیشتی کارگران نیست و معیشت کارگران باید تامین شود.
خدایی تاکید کرد: تاثیری که تورم بر معیشت کارگران می‌گذارد قابل محاسبه است و ما معتقدیم که این رقم باید محاسبه و در تعیین دستمزد سال آینده لحاظ شود تا عقب ماندگی چند ساله مزد کارگران را جبران کند.
عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار افزود: تمام آمارها و ارقامی که استخراج کردیم رسمی و بر مبنای فرمول‌ مراجع آماری معتبری همچون مرکز آمار ایران، بانک مرکزی، انستیتو تغذیه و معاونت بهبود تغذیه وزارت بهداشت بوده است. حتی از باب احتمال تفاوت در آمار گروه کارگری و کارفرمایی اعلام کرده بودیم که اگر گروه کارفرمایی از مراجع معتبرتر و استانداردتری آمار بدهند که هزینه سبد معیشت کارگران همان ۸۱۲ هزار تومان است می‌پذیریم.
گروه کارگری پیشتر برآورد پیشنهادی دستمزد کارگران برای سال ۹۶ را براساس فرمول‌های مراجع آماری بین رقم دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تا سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان اعلام کرده بود که با توافق روز گذشته همه گروه‌ها رقم سبد هزینه معیشت خانوار کارگری دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تصویب شد.
بررسی شیوه‌های رسیدن به رقم نهایی و مورد توافق سبد معیشت کارگران در جلسات آینده شورای عالی کار در دستور کار قرار خواهد گرفت.
این اتفاق درحالی رخ داده که تاپیش ازاین کارشناسان و منتقدان بسیاری بر فاصله میان خط فقر تاکید داشتند و آن را به منزله زنگ هشداری بر اقتصاد و معیشت کارکنان اعلام می‌کردند.
در همین رابطه چندی پیش احمد امیرآبادی عضو هیئت‌ رئیسه مجلس با بیان اینکه در حال حاضر و در وضع رکودی که داریم و بسیاری از تولیدکنندگان داخلی با مشکل نقدینگی روبه‌رو هستند اعلام کرده بود :در حال حاضر خط فقر در کشور ۲ میلیون تومان است و شرایط را به گونه‌ای باید مهیا کنیم که حقوق و مزایای کارمندان و بازنشستگان تا حداقل به دو میلیون تومان برسد.
از سوی دیگررئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در این زمینه اعلام کرده بود که خط فقر یعنی حقوق زیر ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و با دستمزد فعلی امکان گذران زندگی نیست.
نکته جالب در این میان آن است که بانک مرکزی در سال گذشته متوسط هزینه هر خانوار ایرانی را معادل با ۲ میلیون و ۹۳۸ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام کرده بود.
عقب ماندگی دستمزد از تورم و پایین بودن سطح دستمزدها یکی از مهمترین دلایلی است که در سال‌های اخیر سبب شده است خانوارهای ایرانی با رفاه اندک روبرو باشند . بررسی وضعیت سبد هزینه‌ای خانوار ایرانی نشان می‌دهد بخش مهمی از درآمدهای این خانوارها به تامین هزینه‌های خوراک ، پوشاک، مسکن و آب و برق و سوخت و حمل و نقل اختصاص دارد. این مساله بسیار مهم موجب می‌شود سهم تفریح، مسافرت و امور فرهنگی در سبد هزینه‌ای خانوارهای ایرانی پایین باشد. 

حداقل دستمزد کارگران ایرانی؛ ساعتی ۵/۱ دلار
درحالی که حداقل حقوق در کشور ما حدود ۱.۵دلار در ساعت است، این رقم در سایر کشور‌ها حتی به ۱۰ دلار نیز می‌رسد.
طبق آمار ومستندات موجود حداقل حقوق کارگران با ۴۴ ساعت کار اجباری در هفته ۸۱۲ هزار تومان در ماه و به عبارت دیگر ۴ هزار و ۶۰۰ تومان در هر ساعت است و این درحالی است که حقوق دریافتی این افراد در مقایسه با کارگران سایر کشورهای نه چندان توسعه یافته همسایه چندان چشمگیر نیست. به گفته منتقدان پرداخت دستمزدهای اندک در کشور در حالی رقم می‌خورد که کارگران ایرانی از نظر میزان ساعات کاری در ابتدای لیست کشورهای با بیشترین ساعات کاری اجباری قرار دارند.
گزارشات رسمی نشان می‌دهد اکثر کشور‌های پیشرفته بین ۳۸ تا ۴۰ ساعت در هفته کار می‌کنند و برای هرساعت دستمزد ۷ دلار دریافت می‌کنند؛ اما این رقم در کشورهای جهان سومی به ۴۴ تا ۴۸ ساعت کار اجباری در هفته و برای هرساعت کمتر از ۴ دلار دستمزد می‌رسد.
گفتنی است که حداقل دستمزد برای هرکارگر ایرانی برمبنای ارز رایج کشور ماهانه چیزی حدود ۲۷۰ دلاراست یعنی هر کارگر ایرانی بابت هرساعت کار حدود ۱.۵ دلار دریافتی دارد.
طبق آمارمنتشر شده از سوی سازمان همکاری اقتصادی و توسعه حداقل دستمزدهای تعیین شده در میان کشورهای مورد بررسی مربوط به مکزیک با ۱/۱ دلار بوده است.
در بین کشورهایی که بر روی این کره خاکی هستند استرالیا با ۳۸ ساعت کار در هفته و پرداخت ۹.۵ دلار (پس از کسر مالیات) به ازای هرساعت در رتبه اول بیشترین پرداختی‌ها ایستاده است که این رقم با احتساب دلار ۳۴۰۰ تومانی این روزهای بازار، معادل ۳۲ هزار و ۳۰۰ تومان حقوق برای هر ساعت است.

کد مطلب: 98673
 
Share/Save/Bookmark