میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۲
 
 
نشریه آمریکایی:
تندروهای ضد ایرانی ناکام خواهند ماند

یک نشریه آمریکایی نوشت تندروهای ضد ایرانی در دولت ترامپ تلاش می کنند تا پیش از پایان این دولت، حداکثر فشارهای ناشی از تحریم را علیه ایران اعمال کنند اما این سوء نیت به سراغ خودشان خواهد آمد.
دانیل لاریسون در مقاله ای در نشریه محافظه کاران آمریکایی نوشت تلاش تندروهای ضد ایرانی در داخل دولت ترامپ و خارج از آن ناکام خواهد ماند.
تیلر کالیس" وکیل متخصص تحریم ها، از دولت آینده بایدن خواسته است در دامِ "دیوار تحریم ها" که تندروهای ضد ایرانی پهن کرده اند اسیر نشود: آن به اصطلاح "سیلاب" تحریم هایی که برای هفته های آینده تدارک دیده شده اند، نیز دقیقا همین گونه است. این تحریم ها طراحی نشده اند تا رفتار ایران را تغییر دهند یا آن را از اقدام علیه منافع آمریکا بازدارد. بلکه، نکته کلی تحریم ها پهن کردن دام برای دولت بایدن است.
کالیس به تازگی در مقاله ای نوشته است دولت ترامپ بر تلاش هایش افزوده است تا جو بایدن را از پیوستن مجدد به برجام بازدارد و روابط ایران-آمریکا را به مناقشه ای پایان ناپذیر تبدیل کند. بلافاصله بعد از این که رسانه ها، بایدن را پیروز انتخابات اعلام کردند، دولت ترامپ از آمادگی خود برای اعمال به اصطلاح "سیلاب" تحریم هایی خبر داد که تا چند هفته آینده از راه خواهند رسید. هم زمان، "الیوت آبرامز" نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا به اسرائیل سفر کرد تا استراتژی مرتبط با تحریم ها را با دولت نتانیاهو هماهنگ کند. به گفته یک منبع اسرائیلی، "هدف آن است تا ۲۰ ژانویه – زمان آغاز به کار دولت بعدی آمریکا- تا حد امکان علیه تهران تحریم اعمال شود."
هیچ یک از این اقدامات تعجب برانگیز نیست. از زمان خروج آمریکا از برجام، دولت ترامپ تلاش کرده است اختلافات میان ایران و آمریکا، دایمی شود. به گونه ای که مانع از آن شود تا هر دولت بعدی بتواند به برجام بازگشته، یا با ایران توافق سیاسی جدیدی حاصل کند. آن چه که در این استراتژی بیش از هر چیز دیگر به چشم می خود، به اصطلاح "دیوار تحریم ها" است، عبارتی که "مارک دوبوویتس" از بنیاد دفاع از دمکراسی ابداع کرد، که هدف آن بازداشتنِ سیاسی هر گونه جانشین برای دولت آمریکا است تا جرات نکند به فکر رفع تحریم های ضد ایرانی باشد.
دولت ترامپ برای عملیاتی کردن "دیوار تحریم ها"، بخش های گسترده ای از اقتصاد ایران را به همراه بانک های بزرگ و شرکت های آن، تحریم غیر هسته ای کرده است؛ از جمله تحریم های مرتبط با امور "ضد تروریسم.
دولت بایدن عاقل تر از آن است که اسیر چنین دامی شود. البته برای جبران خساراتی که دونالد ترامپ (به ایران) وارد کرده و همچنین احیاء برجام – بر اساس پایبندی متقابل به تعهدات- گام های دمِ دستی صورت نمی گیرد لذا دولت بایدن با همان بحرانی مواجه خواهد شد که پیش از نهایی شدن توافق برجام وجود داشت، یعنی شرایطی که در چارچوب آن برنامه هسته ای ایران متناسب با تحریم های آمریکا شکل گرفت.
تندروهای ضد ایرانی در داخل و همچنین خارج از دولت ترامپ، صراحتا گفته اند که هدفشان تداوم افزایش تحریم ها علیه ایران و بستنِ دست رئیس جمهور بعدی است تا مانع از پیوستن دوباره وی به توافق هسته ای ایران شوند.
آنها از چنین اقدامی به عنوان "دیوار تحریم ها" یاد کرده اند و از مانع تراشی خود بسیار مغرور بوده اند. مشکل تندروهای ضد ایران این است که این مساله را پنهان نکرده اند که بر اساس سوء نیت اقدام می کنند؛ و قطعا بایدن باید بلافاصله برای مقابله با آن اقدام کند. بسیاری از برنامه ریزی های جدید دولت ترامپ، ظاهرا نهادها و همچنین ایرانی ها را مشمول تحریم های غیر هسته ای می کند، و هدف اعلام شده از اعمال این تحریم ها کمک به نابودی برجام بوده است. در این شرایط تحریم های هسته ای عنوانی جدید دارند.
برجام دارای مکانیسم حل اختلافات بین طرف های امضا کننده است. این مکانیسم آنقدر صریح است تا دولت آتی بایدن بر اساس آن مجددا به این توافق بپیوندد و از آن به گونه ای استفاده کند تا هم ایران و هم آمریکا را به تعهدات کاملشان بازگرداند.
اگر بایدن مایل باشد به تعهداتش عمل کند، می توان برجام را به صورت کامل احیاء کرد. تندروهای ضد ایران برای کارشکنی به منظور بازداشتن بایدن از برچیدن پویش "فشار حداکثری"، مجدانه در حال تلاش هستند. اما اقدام آنها که براساس سوء نیست صورت می گیرد، قطعا به چیزی جز این منجر نخواهد شد که "دیوار تحریم ها" نابود شده، فروخواهد ریخت.

کد مطلب: 116133
 
Share/Save/Bookmark