میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
تظاهرکنندگان خواستار آزادی رهبر جنبش اسلامی شدند
همبستگی مردم نیجریه با شیخ زکزاکی
همبستگی مردم نیجریه با شیخ زکزاکی
 

راهپیمایی مسالمت آمیز شیعیان نیجریه در اعلام همبستگی با شیخ ابراهیم زکزاکی رهبر جنبش اسلامی نیجریه دیروز نیز در شهرهای کانو و زاریا برگزار شد و آنان خواستار آزادی شیخ زکزاکی و همسر ایشان شدند.
یک عضو ارشد حرکت اسلامی نیجریه ضمن هشدار نسبت به احتمال قتل شیخ زکزاکی در زندان توسط حکومت این کشور، به تبیین موانع آزادی ایشان از زندان و لزوم ایفای نقش دستگاه قضایی ایران در این زمینه پرداخت.
شیعیان نیجریه ۲۴ آبان ۱۳۹۴ در اقدامی نمادین مراسم راهپیمایی اربعین را برگزار کردند که هدف حمله قرار گرفتند. نیروهای نیجریه با گلوله‌های جنگی و گاز اشک‌آور عزاداران شیعه را هدف قرار دادند که حدود ۱۰۰ کشته به‌جا گذاشت. نیروهای نیجریه‌ای یک روز بعد نیز به خانۀ زکزاکی حمله و وی و همسرش را دستگیر کردند. گفته می‌شود در این حمله کسانی که قصد داشتند از زکزاکی و همسرش حفاظت کنند به قتل رسیدند. حدود ۳۵۰ عضو جنبش شیعه در نیجریه در این درگیری‌ها کشته شدند.
شیخ زکزاکی نیز در این حمله به‌شدت آسیب دید و گفته می‌شود خانۀ وی توسط نیروهای ارتش ویران شد. پس از گذشت دو سال از حبس شیخ زکزاکی در زندان‌های حکومت نیجریه و علیرغم رای دادگاه این کشور مبنی بر آزادی ایشان، باز هم شاهد ادامه زندانی شدن رهبر حرکت اسلامی نیجریه هستیم. دکتر ابراهیم سلیمان در ابتدا درباره وضعیت سلامتی رهبر حرکت اسلامی نیجریه تصریح کرد: همانگونه که مستحضرید دولت نیجریه بارها با درخواست حرکت اسلامی نیجریه و خانواده شیخ زکزاکی مبنی بر اعزام شیخ به خارج به دلیل وخامت حال ایشان مخالفت کرده است.
البته الحمدلله شیخ زکزاکی در پناه خداوند هستند و دعا می‌کنیم که خداوند همچنان همراه ایشان باشد. وی در ادامه به تبیین توطئه‌های دولت نیجریه علیه رهبر حرکت اسلامی در این کشور پرداخت و تاکید کرد: احتمال تلاش برای به شهادت رساندن و کشتن تدریجی شیخ زکزاکی وجود دارد و به دلیل اینکه ایشان ادامه دهنده راه انبیا هستند، شهادت شیخ محتمل است. ما از خداوند می‌خواهیم که شیخ زکزاکی را از این بلای عظیم به دور دارند. وی همچنین به استقلال یا وابستگی دادگاه محاکمه شیخ زکزاکی به دولت نیجریه اشاره کرد و گفت: طبق مشاهدات ما دادگاه نیجریه بی طرف است و طبق وظایف قانونی به ایفای نقش خود می‌پردازد اما آنها قدرت اجرای احکام را ندارند. محمدو بوهاری مانع اصلی عدم آزادی شیخ زکزاکی است.
زیرا وی به اجرای قانون توجهی ندارد. وی همچنین در رابطه با فعالیت و تلاش‌های اعضای حرکت اسلامی نیجریه برای آزادی شیخ زکزاکی نیز بیان داشت: کمیته‌ای به نام «کمیته آزادی شیخ زکزاکی» با مدیریت شیخ عبدالرحمن ابوبکریولا تشکیل شده و نقش گسترده‌ای درپیگیری آزادی شیخ دارد؛ برگزاری تظاهرات و راهپیمایی در شهر ابوجا و دیگر شهرهای بزرگ نیجریه و همچنین برگزاری کنفرانس مطبوعاتی و طرح پرونده شیخ در چندین دادگاه از جمله فعالیت‌های آن است. برنامه‌های ثابت حرکت اسلامی مانند راهپیمایی روز قدس و روز عاشورا و اربعین و غیره نیز هیچ زمانی متوقف نشده و ادامه دارد.
خبر دیگر از نیجریه آنکه ارتش نیجریه از تسلیم شدن نزدیک به یک هزار نفر از عناصر گروه تروریستی بوکوحرام خبر داد. سخنگوی ارتش نیجریه اعلام کرد که در عملیات ارتش این کشور در ایالت «بورنو» واقع در شمال شرقی نیجریه در منطقه مونگونو حدود ۷۰۰ جنگجوی وابسته به گروه تروریستی بوکوحرام خود را تسلیم کرده‌اند.
به گفته این مقام ارتشی ۲۵۰ تروریست هم در منطقه دریاچه چاد تسلیم ارتش شده‌اند. مقامات سیاسی و نظامی نیجریه پیش‌تر نیز بارها از تسلیم شدن تروریست‌های بوکوحرام سخن گفته بودند. برای ارزیابی صحت و سقم این اطلاعات، هیچ منبعی غیر از منابع خود ارتش نیجریه در دست نیست. طبق گفته مقامات ارتش نیجریه زمان تسلیم شدن تروریست‌های بوکوحرام اعلام نشده است. سخنگوی ارتش نیجریه پیش‌تر از آزادی ۷۰۰ نفر از گروگان‌های غیرنظامی شورشیان بوکوحرام به دست نظامیان نیجریه خبر داده بود. این افراد درپی عملیات موفقیت‌آمیز علیه بوکوحرام در منطقه دریاچه چاد از دست شورشیان آزاد شدند.
بوکوحرام نام رسمی گروهی افراطی و مسلح در نیجریه است که در سال ۲۰۰۹ فعالیت خود را بر مبنای مخالفت با آموزش به سبک غربی در کشورهای آفریقایی آغاز کرد. این گروه تروریستی بارها علیه نیروهای امنیتی و سیاسی نیجریه عملیات تروریستی انجام دادند و روستاها، مدارس و کلیساها را آتش زده و ویران کرده است.
شبه‌نظامیان این گروه تروریستی تاکنون دست به گروگان‌گیری‌ها و سوءقصدهای خونین متعددی زده و بیش از ۲۰ هزار نفر را به قتل رسانده‌ و میلیون‌ها نفر را هم آواره کرده‌اند. این گروه نفوذ خود را به کشورهای نیجر، کامرون و چاد نیز گسترش داده است. دولت نیجریه خواستار ائتلاف جامعه جهانی در مقابله با بوکوحرام شده است.

کد مطلب: 102633
 
Share/Save/Bookmark