میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۰
 
 
تحرکات علیه مقاومت

منطقه در حالی با مجموعه‌ای از تحولات همراه است که روند تحولات نشان می‌دهد که زنجیره‌ای از اقدامات در عرصه داخلی و بیرونی لبنان علیه حزب‌الله در جریان است.
در عرصه داخلی لبنان فضای سیاسی در حالی با انتخاب میشل عون به ریاست جمهوری و معرفی سعد حریری به عنوان نخست وزیر به سمت آرامش نسبی پیش می‌رفت که برخی تحرکات قابل توجه در این حوزه در جریان است. دعوت عربستان از سعد حریری آن هم با هواپیمای اختصاصی پادشاه سعودی و نیز دعوت برخی کشورهای اروپایی از وی را می‌توان در راستای ایجاد فضای منفی سیاسی در لبنان دانست چنانکه در طول این سفرها حریری از اختلافات دولت لبنان با سوریه و نقش حزب‌الله در این کشور سخن گفت.
در بعد داخلی تکرار فعالیت گروه‌های تروریستی و نیز درگیری‌ در برخی اردوگاه‌های فلسطینی‌نشین بعد دیگر تحرکات امنیتی علیه حزب‌الله را می‌توان ارزیابی کرد که نمود عینی آن درگیری‌ها در اردوگاه عین‌الحلوه با ده‌ها کشته و زخمی بود. بسیاری بر این عقیده‌اند که از اهداف این درگیری‌ها مشغول‌سازی حزب‌الله و ارتش لبنان به درگیری‌های داخلی و دور ساختن آنها از تحولات سوریه و نیز برخی اقدامات برای استفاده از خاک لبنان جهت حمایت از تروریست‌ها در سوریه بوده است.
در عرصه بیرونی نیز تحرکات علیه حزب‌الله شدت گرفته چنانکه اخیرا در نشست اتحادیه عرب در اردن بار دیگر بر قرار دادن نام حزب‌الله در لیست گروه‌های تروریستی تاکید شد.
نکته قابل توجه آنکه تشدید تحرکات آمریکا و شرکای اروپایی آن برای دور ساختن روسیه و از سوریه و متحدانش نیز بخشی از اقدام علیه حزب‌الله است چنانکه تیلرسون وزیر خارجه آمریکا پیش از سفر به روسیه تاکید می‌کند مسکو میان روابط با آمریکا یا سوریه، ایران و حزب‌الله یکی را انتخاب نماید.
بخشی از این اقدامات برگرفته از اهداف سیاست داخلی لبنان است. لبنان خود را برای انتخابات پارلمانی آماده می‌سازد در حالی که شواهد نشانگر جایگاه برتر مقاومت نزد افکار عمومی است که می‌تواند در ساختار پارلمان تغییرات اساسی ایجاد نماید. ایجاد بحران‌های حاشیه‌ای را می‌توان گامی برای معطوف ساختن جریان مقاومت به حاشیه و در عین حال تخریب جایگاه آن نزد مردم لبنان دانست تا شاید با این حربه بتوانند روند انتخابات را مدیریت کنند.
نکته دیگر اقدام برای اهداف رژیم صهیونیستی و سعودی است. روند تحولات حکایت از آن دارد که از اهداف اصلی سعودی و صهیونیست‌ها در منطقه و جهان اقدامات مستقیم و یا تحریک غرب علیه حزب‌الله هستند چنانکه مقامات آنها بارها حزب‌الله را بزرگترین تهدید برای رژیم‌هایشان عنوان کرده‌اند.
نکته مهم دیگر آنکه دشمنان مقاومت بر این امر آگاهند که برای رسیدن به اهداف سلطه‌طلبانه در سوریه باید اتحاد میان سوریه و متحدانش را سست نمایند. هر چند که محور تحرکات آنها اکنون در قالب جنگ سیاسی علیه روسیه استوار شده اما در عمل آنها به دنبال ضربه زدن به سایر متحدان سوریه یعنی ایران و حزب‌الله نیز هستند.

کد مطلب: 98943
, مولف : فرامرز اصغري
 
Share/Save/Bookmark