میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۴:۲۷
 
 
غافلگیری موشکی یمنی‌ها علیه متجاوزان

یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن مواضع ائتلاف سعودی - اماراتی در استان‌های «جازان، جوف و حجه» را هدف قرار دادند. ارتش یمن با موشک‌های کاتیوشا تجمع نیروهای ائتلاف متجاوز در اردوگاه «السویق» و «الخنجر» در جوف را هدف قرار داد که طی آن تعدادی از نیروهای ائتلاف کشته و زخمی شدند. همچنین ارتش یمن موجی از موشک‌های کاتیوشا را به سمت تجمعات نیروهای ائتلاف در غرب «حیران» در حجه شلیک کرد و خودروهای اورژانس برای انتقال کشته‌ها و مجروحان در محل حاضر شدند.از دیگر مناطقی که هدف موشک‌های کاتیوشا قرار گرفت یک مرکز آموزشی «مزدوران» ائتلاف در «الموسم» جازان بود که کشته و زخمی‌های بسیاری به جا گذاشت. ارتش یمن طی دو هفته اخیر چهار حمله پهپادی به فرودگاه‌های «نجران و جازان» عربستان داشته که در آن آشیانه جنگنده‌ها و سامانه پاتریوت نیز هدف قرار گرفت. ائتلافی به رهبری عربستان از فروردین‌ماه سال ۹۴ کشور فقیر یمن را برای بازگرداندن قدرت به «عبد ربه منصور هادی»، رئیس‌جمهور مستعفی یمن هدف حملات سنگین هوایی، زمینی و دریایی قرار داده اما ارتش یمن به مقابله با این ائتلاف پرداخته است.
در این میان سخنگوی ائتلاف متجاوز به یمن مدعی شد، حزب‌الله لبنان، انصارالله یمن را به موشک بالستیک و پهپاد تجهیز کرده است. «ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف سعودی ادعا کرد، موشک‌های بالستیک انصارلله که از آن برای دفاع از خود در مقابل جنگ سعودی - اماراتی - آمریکایی استفاده می‌کند، برای منطقه خطرناک است. المالکی در کنفرانسی مطبوعاتی در ریاض مدعی شد: حوثی‌ها پیش‌تر به موشک‌های ارتش یمن که بُرد آنها به ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر می‌رسد، دست پیدا کرده بودند اما (اکنون) شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان، آنها را به موشک‌های فاتح و پهپاد مجهز کرده است. وی در ادامه ادعا کرد، ائتلاف متجاوز استفاده از پهپاد برای هدف قرار دادن جبهه داخلی یمن و داخل عربستان سعودی را تحمل نخواهد کرد و به هدف قرار دادن موشک‌ها، پهپادها و قایق‌های تندرو انصارالله ادامه خواهد داد. شبکه المسیره صبح یکشنبه هفته جاری خبر داد که یگان پهپادی ارتش موفق شده عملیات تهاجمی جدیدی با پهپاد «قاصف k۲» علیه فرودگاه جازان انجام دهد.
این چهارهمین حمله پهپادی ارتش یمن به فرودگاه جازان طی دو هفته اخیر بود و پیش‌تر نیز در عملیات‌هایی مشابه، سامانه پاتریوت و آشیانه جنگنده‌های سعودی در این فرودگاه مورد هدف قرار گرفته بود. «محمدعلی الحوثی» رئیس کمیته عالی انقلاب یمن تاکید کرد که ارتش یمن به دلیل بی‌توجهی عربستان سعودی به تلاش‌ها و طرح‌های صلح حملات پهپادی به تاسیسات این کشور را از سرگرفته است. همزمان با رسوایی غرب در تجهیز سعودی علیه یمن، وزیر خارجه فرانسه از عربستان سعودی و امارات متحده عربی خواست به «جنگ کثیف» خود علیه یمن پایان دهند. لودریان که کشورش به خاطر فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات و استفاده از تسلیحات فرانسوی علیه غیرنظامیان یمنی تحت فشار سازمان‌های حقوق بشری و افکار عمومی داخلی این کشور و بین‌المللی قرار دارد افزود: در زمینه فروش سلاح به این کشورها کاملا هوشیار هستیم. ماه گذشته، آژانس ضد اطلاعات فرانسه، سرویس امنیت داخلی و اداره کل امنیت عمومی داخلی این کشور سه روزنامه‌نگار این کشور را در ارتباط با نشت اطلاعات نظامی این کشور در زمینه فروش تسلیحات فرانسوی به ائتلاف سعودی در جنگ علیه یمن احضار کرده بودند. این روزنامه‌نگاران متهم بودند که در افشای گزارش ۱۵ صفحه‌ای محرمانه در زمینه استفاده از تسلیحات فرانسوی و نقش این کشور در جنگ و کشتار مردم یمن نقش داشته‌اند.

کد مطلب: 109131
 
Share/Save/Bookmark