میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
۱۰۰ اسیر فلسطینی دیگر به کمپین اعتصاب غذا پیوستند
جان گرفتن نهال انتفاضه از زندان‌ها
جان گرفتن نهال انتفاضه از زندان‌ها
 

در چهاردهمین روز اعتصاب غذای حدود ۱۵۰۰ اسیر فلسطینی در زندان‌های رژیم صهیونیستی،‌ نزدیک به ۱۰۰ اسیر فلسطینی دیگر برای بهبود شرایط خود به این کمپین پیوستند. هیات امور اسرا و آزادگان فلسطین نیز سوم مه آتی را روز قیام عمومی و خشم اعلام کرده و برگزاری تجمع مردمی بزرگی در این روز را خواستار شد.
عبد الفتاح الدولة، رئیس کمیته رسانه‌ای کمپین اعتصاب غذای اسرای فلسطینی در بیانیه‌ای اعلام کرد، ۱۰۰ اسیر فلسطینی در زندان مجدو روز شنبه به جمع نزدیک به ۱۵۰۰ اسیر دیگر در اعتصاب غذا پیوستند.
الدولة ‌افزود:‌ مدیریت زندان مجدو هنوز هم به وکلای مدافع اسرای فلسطینی اجازه ملاقات با موکلانشان را نمی‌دهند و این در حالی است که وضعیت این اسرا در سیزدهمین روز از اعتصاب غذا رو به وخامت است. تعدادی از اسرا از چهار روز قبل از نوشیدن آب نیز خودداری می‌کنند و این امر اقدامی فوری برای حمایت از این اسرا را می‌طلبد.
رژیم صهیونیستی تاکنون از مذاکره با اسرای فلسطینی خودداری کرده و برخی مسئولان این رژیم نیز از مسئولان مربوطه خواسته‌اند "آنها را رها کنند تا از گرسنگی بمیرند."
همچنین این رژیم به جای گفت وگو، مجازات‌هایی را برای آنها اعمال کرده است.
لوی عکة،‌ وکیل مدافع هیات اسرای فلسطینی که با چند تن از اسرای اعتصاب غذا کرده در زندان عوفر ملاقات کرده،‌ گفت: اقدامات سرکوبگرانه و بی‌سابقه اسرائیل علیه این اسرا با هدف در هم شکستن اعتصاب ادامه دارد. عکة به نقل از برخی از این اسرا گفت:‌ نیروهای امنیتی مدیریت زندان‌های اسرائیل هنگام انتقال اسرا به بیمارستان‌ها سعی کردند نوشیدنی و غذا به آنها بخورانند اما آنها به شدت مقاومت کرده‌اند.
عیسی قراقع، رئیس هیات امور اسرا و آزادگان فلسطین نیز اعلام کرد که سوم ماه می‌روز حرکت مردمی در فلسطین برای حمایت از اسرای فلسطینی خواهد بود و فلسطینی‌ها در میدان نلسون ماندلا در رام‌الله تجمع خواهند کرد تا خشم خود را از این وضعیت ابراز دارند. قراقع افزود: روز چهارشنبه روزی سرنوشت‌ساز و مهم در زندگی مردم فلسطین خواهد بود،‌ در این روز مسئولیت‌های طرف‌های بین‌المللی و حقوقی در برابر اسرای فلسطینی یادآور خواهد شد،‌ سوم می‌روز فریاد فلسطینی‌ها علیه قاتلان خواهد بود.
خبر دیگر از فلسطین آنکه شاخه نظامی حماس اعلام کرد مهندس تونسی که سال گذشته توسط اعضای موساد ترور شد، قبل از آغاز جنگ ۲۰۰۸ علیه نوار غزه حدود ۳۰ پهپاد برای مقاومت فلسطین ساخته بوده است.
الزواری در ۱۵ دسامبر در مقابل منزلش در منطقه «صفاقس» تونس با شلیک چند گلوله مستقیم ترور شد.
القسام پیش‌تر اعلام کرده بود الزواری ناظر ساخت پهپادهای «ابابیل» در نوار غزه بود؛ پهپادهایی که در جنگ ۲۰۱۴ علیه نوار غزه توسط القسام رونمایی و استفاده شد.
خبر دیگر از فلسطین آنکه صهیونیستها به مناطق مختلف واقع در بیت لحم و نابلس واقع در کرانه باختری یورش بردند. طبق اعلام شاهدان عینی، نظامیان صهیونیست در جریان این یورش وحشیانه چند شهروند فلسطینی را بازداشت کردند. رژیم صهیونیستی ساخت دیوار بحث‌برانگیز حائل موسوم به «دیوار آپارتاید» را در شهر بیت لحم در کرانۀ غربی رود اردن از سرگرفته است.
نیروهای اسرائیلی یک حصار سیمی به ارتفاع چهار متر را در منطقۀ «عین جوازه» در شمال غرب روستای الولجه نصب کرده‌اند که به‌طور کامل این منطقه را محصور کرده است. اسرائیل ساخت دیوار حائل و حصار در کرانۀ غربی را از سال ۲۰۰۲ آغاز کرده است. تل‌آویو مدعی است اجرای این پروژه مانع نفوذ فلسطینیان به سرزمین‌های تحت اشغال می‌شود، اما فلسطینی‌ها می‌گویند این اقدام نه‌تنها آنان را از حقوق اساسی‌شان محروم می‌کند، بلکه در جهت تداوم اشغالگری صهیونیست‌ها انجام می‌شود.
بنابر اعلام دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه در سازمان ملل متحد، این حصار در صورت تکمیل تقریباً ۱۰ درصد از کرانۀ غربی ازجمله قدس شرقی را محصور می‌کند و ارتباط این قسمت را با جاهای دیگر قطع خواهد کرد. دیوان بین‌المللی دادگستری در سال ۲۰۰۴ ساخت «دیوار آپارتاید» در سرزمین‌های اشغالی را ناقض قوانین بین‌المللی دانست و از اسرائیل خواست آن را تخریب کند. خبر قابل توجه آنکه دانشجویان دانشگاه منچستر در اعتراض به زندانی بودن فلسطینیان در زندان‌های رژیم صهیونیستی و در راستای همبستگی با آنان، دست به اعتصاب غذا زدند.
شبکه خبری راشاتودی گزارش داد، دو هفته است تعداد زیادی از زندانیان فلسطینی که در زندان‌های اسرائیلی حبس هستند دست به اعتصاب غذا زدند و در راستای همبستگی با این افراد، جمعی از دانشجویان دانشگاه منچستر انگلیس هم دست به اعتصاب غذای گسترده زدند. این دانشجویان دلیل اعتصاب خود را زندانی شدن بدون عدالت فلسطینیان از سوی اسرائیل عنوان کردند که شرایط سختی را در حبس اسرائیلی‌ها می‌گذرانند.
این دانشجویان همچنین موفق شدند ۶۰۰ امضا جمع کنند تا از دانشگاه منچستر بخواهند شرکت‌هایی را که به جنایات جنگی اسرائیل کمک می‌کنند، محروم کند.

کد مطلب: 99113
 
Share/Save/Bookmark