میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۵۸
 
 
امیرحسین شریفی:
جشنواره فیلم فجر از رسالت اصلی‌اش فاصله گرفته است

امیرحسین شریفی گفت: جشنواره فیلم فجر از رسالت اصلی خود فاصله گرفته و هر سال تعداد آثاری که به ارزش‌های انقلاب بپردازند در این جشنواره به حداقل می‌رسد. دو سال پیش فیلمی با موضوع داعش ساختم و به جشنواره راه نیافت، دلیل این اتفاق را از وزیر ارشاد و معاون سینمایی جویا شدم و هر دو از راه نیافتن این فیلم به جشنواره تعجب کردند! باندبازی و به قولی رفیق بازی در راه یافتن آثار به جشنواره تأثیرگذار است.
این تهیه‌کننده سینما در گفت‌وگو با سینماپرس اظهار داشت: به نظر من سال‌هاست که جشنواره فیلم فجر تبدیل به مهمانی و دورهمی دوستانه شده و همه چیز در این جشنواره با دورهمی رفاقتی مشخص می‌شود. در هیچ جای دنیا هیچ جشنواره‌ای با هزینه‌هایی که برای جشنواره فیلم فجر صورت گرفته برگزار نمی‌شود و مسئولان برگزارکننده جشنواره سی و پنجم باید در هزینه‌هایی که صورت گرفته شفاف‌سازی کنند.
شریفی خاطرنشان کرد: نکته جالب این است که فیلم‌ها در جشنواره اکران می‌شوند و برای اکران آن نیز بلیت‌فروشی صورت می‌گیرد اما نظم و قانونی وجود ندارد که حق تهیه‌کننده در اکران فیلم‌ها پایمال نشود و در حالیکه در ایام جشنواره به دلیل فضایی که به وجود آمده استقبال از فیلم‌ها بیشتر است بارها شاهد سانس‌های فوق‌العاده برای فیلم‌ها هستیم و جشنواره از این جهت در حال درآمدزایی برای خود است و چنین جشنواره‌ای حتی می‌تواند بخش اعظمی از مخارج خود را از فروش بلیت‌ها به خود بازگرداند اما از آنجا که هیچ حساب و کتابی وجود ندارد ما فقط شاهد صرف بودجه‌های بالا برای برگزاری جشنواره‌ای هستیم که بازخورد چندانی برای فرهنگ و سینمای کشور ندارد.
شریفی تصریح کرد: مطمئناً باند بازی و به قولی رفیق‌بازی در راه یافتن آثار به جشنواره تأثیرگذار است و همین مسأله باعث شده که جمع دوستانه‌ای برای برگزاری جشنواره دور هم جمع شوند و همین جمع‌های دوستانه ناخودآگاه هزینه‌های جشنواره را دوچندان می‌کند. ما هر سال به جای توجه به بالا بردن کیفیت آثار درگیر یک سری حواشی از جمله به هدر رفته بودجه می‌شویم که البته مسأله مهمی است اما باید نظارتی جدی بر مخارج جشنواره باشد تا چنین بحث‌هایی پیش نیاید.
وی افزود: جشنواره فیلم فجر از رسالت اصلی خود فاصله گرفته و هر سال تعداد آثاری که به ارزش‌های انقلاب بپردازند در این جشنواره به حداقل می‌رسد. دو سال پیش فیلمی با موضوع داعش ساختم و به جشنواره راه نیافت، دلیل این اتفاق را از وزیر ارشاد و معاون سینمایی جویا شدم و هر دو از راه نیافتن این فیلم به جشنواره تعجب کردند و من مطمئن شدم تا زمانی که جشنواره محلی برای یک جمع دوستانه باشد رخ دادن چنین اتفاقاتی طبیعی است و جشنواره به محلی برای جمع شدن دوستان، پذیرایی و فیلم دیدن تبدیل شده و مطمئناً چنین جشنواره‌ای هزینه سنگینی برای دولت خواهد داشت.
تهیه‌کننده فیلم سینمایی «بانو» اظهار داشت: باید به جای توجه به مسائل تشریفاتی و ظاهرسازی برای جشنواره فیلم فجر مسئولان به مسائل مهمتری فکر کنند تا به جای منفعت بخشیدن به مسائل شخصی خود به سینمای ایران منفعت برسد. من سال گذشته با خبر بودم که با چند هنرمند برخورد زشتی در جشنواره شده و به طور کلی جشنواره برخوردی برده گونه با هنرمندان دارد. باید برای بهتر شدن وضعیت جشنواره فیلم فجر ضعف‌های آن مورد بررسی قرار گرفته و برطرف شوند.
شریفی در ادامه افزود: اگر هزینه‌های اضافی از جشنواره فیلم فجر حذف شوند هیچ لطمه‌ای به این جشنواره وارد نمی‌شود و از طرفی می‌شود این هزینه‌های اضافی را در بدنه سینما صرف کرد تا سینمای ایران دچار رونق بیشتری شود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی باید وارد عمل شود و از دست اندرکاران آخرین دوره جشنواره فیلم فجر درباره هزینه‌های صورت گرفته شفاف‌سازی بخواهد. امیدوارم روزی مهمترین جشنواره سینمای ایران به ارزش‌های اصلی خود بازگردد و مسئولان برگزاری آن به جای منفعت خود و دوستانشان به منفعت سینمای ایران توجه داشته باشند.

کد مطلب: 101436
 
Share/Save/Bookmark