میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۰۲
 
 
نمایشگاه کتاب و ماجرای خانه‌به‌دوشی
میهمانی بزرگ در شهر آفتاب به پایان رسید؟

مهلت‌های وزارت ارشاد به شهرداری برای اجرا و پذیرش شروط برگزاری نمایشگاه کتاب سال آتی در شهر آفتاب تمام شد، اما از پاسخ شهرداری هنوز خبری نیست.
حدود شش ماه تا برگزاری نمایشگاه سی و یکم کتاب تهران مانده است، اما هنوز این پروژه فرهنگی به نام نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران خانه ندارد.
براساس این گزارش، سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نخستین نشست خبری خود، با اشاره به کمبودها و نواقص مجموعه شهر آفتاب برای میزبانی از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، یک ماه به این مجموعه و شهرداری تهران مهلت داد تا نسبت به رفع این مشکلات اقدام کنند، و تاکید کرد که در غیر اینصورت «این وزارتخانه تصمیم لازم و مناسب را برای خود درباره مکان جدید نمایشگاه کتاب تهران اتخاذ خواهد کرد».
وی گفته بود: «نمایشگاه کتاب در سال اولش در شهر آفتاب، کمبودهایی داشت اما امسال با گذشت یکسال از شروع فعالیت مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب، شاهد بودیم که شرایط زیرساختی در این مجموعه مناسب نبود که این مسئله هم در ایام نمایشگاه کتاب به مسئولان شهر آفتاب منتقل شد. اواخر شهریورماه جلسه‌ای را با مسئولان مجموعه شهر آفتاب داشتیم و گفتیم که اگر تا پایان مهرماه، اتفاقات مشخص و مثبتی برای زیرساخت‌های شهر آفتاب نیفتد، حتما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برگزاری این نمایشگاه در این مکان تجدیدنظر خواهد کرد».
این سخنان صالحی در حالی مطرح شد که نشان می‌دهد ارشاد بطور جد خواهان پیگیری‌ محل برگزاری مناسب برای نمایشگاه است اما این مهلت ارشاد هم تاکنون بی‌نتیجه مانده است. با توجه به اینکه شهرداری قرار بود تا شش سال رایگان شهرآفتاب را به ارشاد بدهد شاید این نکته حائز اهمیت موجب چشم‌پوشی در سال ابتدایی برگزاری شد اما مشکلات کم‌کم قد علم کردند و صدای نارضایتی‌ها بلند شد.
ماه آبان هم فرصت خوبی برای دو مجموعه برگزار کننده نمایشگاه کتاب بود تا زیرساخت‌ها را به دقت ارزیابی کنند و شروط از نزدیک مورد نظارت قرار گیرد. وزیر ارشاد سه گروه را به ترتیب برای نظارت بر مصلای امام خمینی، محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی و شهرآفتاب مامور می‌کند تا در صورت نپذیرفتن شهرداری بتواند گزینه‌های دیگر را در اولویت قرار دهد.
شنیده‌ها حاکی از آن است که یک ماه پیش جلسه‌ای با حضور امیرمسعود شهرام‌نیا، محمد سلگی و مدیرعامل بانک شهر مجری شهرآفتاب برای ارائه شروط برگزار شده است. در ادامه نیز وزارت ارشاد نامه‌ای به نجفی شهردار تهران ارسال می‌کند تا نماینده شهرداری هم معرفی شود؛ اما با توجه به تغییرات در شهرداری احتمالا این نامه به صالحی‌امیری (معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران) که مسئولیت فرهنگی شهرداری را پذیرفته ارجاع خواهد شد.
(این موضوع در نشست خبری دوم وزیر ارشاد در نمایشگاه مطبوعات هم مطرح شد، به گونه‌ای که صالحی عنوان کرد: با نجفی شهردار در حاشیه هیات دولت جلسه داشتیم. امیدواریم پاسخ شهرداری را در آینده نه چندان دور داشته باشیم. مکاتبات و جلساتی بین ارشاد و شهرداری برگزار شده امیدواریم پاسخ روشن شهرداری را داشته باشیم و تصمیم نهایی را بگیریم.)
از سوی دیگر شنیده‌ می‌شود که تشکل‌ها خواهان بازگشت نمایشگاه به مصلای امام خمینی(ره) هستند. چراکه تشکل‌ها هم از زیر ساخت‌های شهرآفتاب گلایه‌هایی را مطرح کرده‌اند، هرچند که مصلای امام خمینی(ره) هم در زمان برگزاری نمایشگاه کتاب با چالش‌هایی مواجه بود که آنها را هم نمی‌توان نادیده گرفت.
تا این لحظه وزیر ارشاد که راسا موضوع محل نمایشگاه کتاب را دنبال می‌کند هنوز تصمیم‌گیری نهایی نکرده است.
امیر مسعود شهرام‌نیا مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی در این‌باره به فارس توضیح داد که، دوستان ما در شهرداری اعلام آمادگی برای برپایی نمایشگاه کتاب در شهرآفتاب را داشته‌اند، جلسات مختلفی هم برگزار شده است و جلسه مهم دیگری را نیز پیش رو داریم، اما تصمیم‌گیری در مورد محل نمایشگاه کتاب باید در شورای سیاستگذاری نمایشگاه انجام شود.
وی ادامه داد: مذاکراتی با مصلای تهران و محل دائمی نمایشگاه‌ها هم انجام داده‌ایم که در اولین جلسه شورای سیاستگذاری نمایشگاه که بلافاصله پس از اعلام احکام تشکیل شود این موضوع بررسی خواهد شد.
باید منتظر ماند و دید که صالحی که در دوره مسئولیت او نمایشگاه به شهرآفتاب رفت خواهان بازگرداندن تصمیم خود است یا باز هم نمایشگاه را در شهرآفتاب نگه می‌دارد.

کد مطلب: 101931
 
Share/Save/Bookmark