میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۵۳
 
 
مخالفت‌ها با طرح وحدت‌شکنانه بارزانی بالا گرفت
رای اتحادیه عرب به عراق واحد
رای اتحادیه عرب به عراق واحد
 
عراق در حالی روزهای پیروزی بر تروریسم را جشن گرفته که وسوسه‌های برخی جریان‌ها در مناطق کردنشین تلخ کامی ملت عراق را به همراه داشته چنانکه شاهد مخالفت جامع عراقی‌ها با اینگونه رفتارها هستیم.
عراق که در سال ۲۰۱۴ میلادی با حضور گروهک تکفیری - تروریستی داعش در موصل و مناطق مرزی با سوریه و اردن با بحرانی به نام از دست دادن هویت ملی و سیاسی مواجه شد به گونه‌ای که بسیاری آینده‌ای نامعلوم را برای این کشور مطرح کردند. در این میان فتوای مرجعیت دینی مبنی بر بسیج مردمی و البته حمایت‌های جبهه‌ مقاومت منطقه زمینه‌ساز تغییر معادلات و پیروزی گام به گام عراق بر تروریسم شد که آزاد سازی موصل و تلعفر و محدود شدن تروریست‌ها به مناطقی محدود در الانبار از نمودهای عینی آن است. این پیروزی‌ها در حالی شادی ملت عراق را به همراه داشته که برخی مواضع مغیر با وحدت عراق این شادی را به تلخ‌کامی سوق می‌دهد.
مخالفت‌ها با چند پاره‌سازی عراق شدت گرفته است چنانکه شورای وزارتی اتحادیه عرب به اتفاق آراء با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان عراق مخالفت کرد.
احمد جمال سخنگوی رسمی وزارت خارجه عراق از مخالفت شورای وزارتی اتحادیه عرب با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان خبر داد. جمال اظهار داشت که در نشست شورای وزارتی اتحادیه عرب بنا به درخواست ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق قطعنامه‌ای درباره مخالفت با برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان به دلیل غیرقانونی بودن و منافات آن با قانون اساسی عراق، صادر کرد.
طبق گزارش «الفرات نیوز»، سخنگوی وزارت خارجه عراق همچنین تصریح کرد که در این قطعنامه بر حمایت از تمامیت ارضی عراق به عنوان عامل اصلی تحقق امنیت و ثبات منطقه تأکید و آمده است که هر گونه تهدیدی برای تمامیت ارضی عراق، خطری برای امنیت منطقه و توانایی کشورها و ملت‌های آن برای مقابله با تروریسم است. قرار است همه‌پرسی استقلال کردستان روز ۲۵ ماه جاری (۳ مهر) برگزار شود و به همین منظور تبلیغات رسمی این همه‌پرسی از سه‌شنبه گذشته آغاز شده است
نخست‌وزیر عراق با تأکید بر یکپارچگی عراق، برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان را خلاف قانون اساسی دانست. او با رد دوباره برگزاری همه‌پرسی در کردستان عراق و با تأکید بر وحدت و پاکیارچگی کشور، این همه‌پرسی را خلاف قانون اساسی دانست و گفت: ما در یک وطن واحد زندگی می‌کنیم و نمی‌شود که یک طرف به طور یکجانبه اقدام کند.
خبر دیگر آنکه یکی از رهبران ائتلاف کردستانی عراق، اخبار منتشر شده مبنی بر اعزام نیروهای پیشمرگه به استان کرکوک را تکذیب کرد.«اشواق الجاف» از رهبران ائتلاف کردستانی، ضمن تکذیب خبر اعزام نیروهای پیشمرگه به استان کرکوک، اعلام کرد که این شایعات، حملاتی ناکام و منجر به شکست هستند. وی افزود: این شایعات اقدامی منجر به شکست است که هیچ بهانه قانونی به همراه ندارد و هدف از ترویج این شایعات، تشویش اذهان شهروندان عراقی است.
این در حالی است که «حسن توران» نماینده ترکمانی عراق، پیش از این در گفت‌وگو با پایگاه خبری «المعلومة»، اظهار داشت: شماری زیادی از نیروهای پ‌ک‌ک و دو تیپ از پیشمرگه در مناطق مختلف مرکز استان کرکوک مستقر شده‌اند و نیروهای دیگری از پ‌ک‌ک به شهرستان طوز‌خورماتو اعزام شده‌اند.
در همین حال مجلس اعلای اسلامی عراق از ملت این کشور خواست که با ابزارهای مسالمت آمیز به مخالفت با تجزیه این کشور برخیزند. مجلس اعلای اسلامی عراق از مردم این کشور خواست که با ابزارهای مسالمت آمیز به مقابله با تجزیه عراق برخیزند و موضع مخالف خود را اعلام کنند.
در بیانیه ای که پس از نشست هیات رهبری مجلس اعلای اسلامی عراق صادر شد آمده است: مجلس اعلا با اهتمام و نگرانی تحولات خطرناک اخیر در پرونده همه پرسی اقلیم کردستان عراق را دنبال می کند به ویژه تحرکات نظامی اخیر به سوی کرکوک عراق که رئیس اقلیم کردستان به آن وارد شده و جنجال رسانه ای به همراه آن ایجاد شد.
مجلس اعلا بیان کرد: ما ملت عراق و ساکنان اقلیم را به شکل خاص به خطرناک بودن کشاندن اوضاع به سوی درگیری میان یک ملت واحد آگاه می کنیم. این سیاست ها قبل از دیگران برای برادران کُرد تبعات خطرناکی دارد.در این بیانیه آمده است: ما مخالفت قاطع خود را با سیاست تحمیل امر واقع با قدرت اعلام می داریم. ما مکرر مخالفت قاطع خود را با برگزاری همه پرسی و مغایرت آن با قانون اساسی اعلام کرده ایم. همان قانون اساسی که برادران کُرد در کتابت آن سهیم بودند. این طرح(همه پرسی) با منافع عالی ملی در مرحله ای که ایجاب می کند همه سلاح ها و انرژی و توان به سوی داعش و حامیانش نشانه برود و تلاش ها در راستای بازسازی کشور باشد، در تضاد است. ما از ملت عراق می خواهیم که موضع مخالف خود را در تجزیه عراق با ابزارهای مسالمت آمیز اعلام کنند و از روسای سه گانه می خواهیم که تحرک جدی برای اعلام موضع آشکار به عمل آورند. در آستانه برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان عراق، نظامیان آمریکایی نزدیک اربیل مستقر شدند.
در این میان فراکسیون عشایر عراق در پارلمان این کشور با دعوت از مقامات منطقه کردستان برای لغو همه‌پرسی، بر ضرورت یکپارچگی عراق تأکید کرد. «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در اظهارنظری کم‌سابقه صراحتا اعلام کرد اسرائیل از تاسیس یک دولت کردی مستقل حمایت می‌کند. از سوی دیگر "شیخ محمد باقر سهیل التمیمی"، رئیس قبیله بنی تمیم در عراق، حمایت این قبیله را از برگزاری همه پرسی در استان کرکوک تکذیب کرد.
کد مطلب: 100932
 
Share/Save/Bookmark