میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۱
 
 
به یاد «یدالله صمدی» که خاطرات خوبی برای ما به یادگار گذاشت
شوقِ پروازِ مردی که زیاد می‌دانست

«یاد باد آن روزگاری که در کنار یکدیگر شوق پرواز را تجربه کردیم؛ و بالاخره شوق پرواز شما را به دل آسمان کشید.
آرزوی آرامش جاودان برای روح بلند پرواز شما و صبر برای عزیزان نشسته بر سوگ شما. آمین.»
این چند خط دل‌نوشته را سید‌شهاب‌الدین حسینی بازیگر سینما و تلویزیون که در سریال «شوق پرواز» با مرحوم یدالله صمدی همکاری داشت، منتشر کرده است.
و چه مثال خوبی «شوق پرواز». مجموعه‌ای تلویزیونی که چند سال پیش توانست هم چهره‌ای بی‌اغراق از یکی از قله‌های ایران انقلابی را به تصویر بکشد و هم مردم را پای تلویزیون بنشاند تا بدانند «ما برای جاودانه ماندن این عشق پاک، رنج دوران برده ایم»
حالا موسپید کرده سینما بعد از تحمل بیماری، چشم‌هایش را بست تا «ویزور» و «مانیتور» حسرت به دل دیدار دوباره با او شوند.
کافی است مروری کوتاه به فیلم‌ها و سریال‌های او داشته باشیم تا متوجه شویم یدالله صمدی چه نقشی در دفتر خاطرات تصویری ما دارد.
«مردی که زیاد می‌دانست» را یادتان هست؟ داستان مردی که از آینده مطلع می‌شد و همین کار او را وسوسه کرده بود تا در روزهای جنگ و سختی مردم ثروت کلانی به جیب بزند و آن پایان دلنشینی که داشت.
یا «اتوبوس» و ماجرای دعوای معروف حیدری‌ها و نعمتی‌ها.
«آپارتمان شماره ۱۳» که در کنار خنده‌هایی که از تماشاگر می‌گرفت، به یک معضل جدی زندگی آپارتمان‌نشینی می‌پرداخت.
«دو نفر و نصفی» و داستان آن دخترکی که گم شده بود و...
«ایستگاه»، «ساوالان»، «دمرل»، «معجزه خنده»، «سارای»، «بانوی من»، «شهرآشوب»، «پدر آن دیگری» و... همه و همه فیلم‌هایی هستند که اگر کمی مرور کنیم می‌بینیم که زاویه دید این کارگردان چقدر شرافتمندانه، اتفاقات جامعه‌اش را هدف گرفته بود.

شاخه گل تسلیت برای او که رفت
درپی درگذشت یدالله صمدی نویسنده و کارگردان سینما و تلویزیون برخی از مدیران و مراکز مرتبط با صدور پیام‌های جداگانه از ضایعه را به جامعه هنری تسلیت گفتند.
عبدالعلی علی‌عسکری رئیس سازمان صداوسیما درپیام کوتاه خود نوشت: «انالله واناالیه راجعون. درگذشت هنرمند پیشکسوت و کارگردان متعهد سینما و تلویزیون آقای یدالله صمدی را که با سریال شوق پرواز شخصیت شهید عباس بابایی را برای همیشه در ذهن مردمان این سرزمین ماندگار کرد به خانواده ایشان، جامعه هنری و مردم تسلیت عرض می‌کنم. از خداوند تعالی برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.»
محمد مهدی حیدریان رئیس سازمان سینمایی هم درپیامی درگذشت یدالله صمدی کارگردان مطرح سینمای ایران را تسلیت گفت. در متن این پیام می‌خوانیم: «یدالله صمدی، کارگردان خلاق، هنرمند علاقمند و متعهد به فرهنگ بومی و ملی چشم از دارفانی بست و به شوق دیدار حضرت حق رو به دیار باقی نمود. آثار بیاد ماندنی او برای همیشه بخشی از تاریخ سینمای انقلاب اسلامی خواهند ماند. این ضایعه را به خانواده محترم ایشان، اهل فرهنگ و هنر و به ویژه سینماگران گرانقدر تسلیت عرض می‌نمایم.»
سازمان «اوج» هم برای درگذشت یدالله صمدی، پیامی به این شرح صادر کرد؛ «جامعه سینمایی کشور در روزهای نخستین پاییز امسال، گرد غم دید و به سوگ کارگردان خوشنام و نجیبی نشست. کارگردان آرام و بی‌حاشیه‌ای که برای ما یادگارهایی ماندنی بر جا گذاشت و حاصل عمر هنری‌ش را نذر سردار محبوب خلبان، شهید والامقام عباس بابایی کرد تا جوانان این سرزمین چشم به قاب تلویزیون بدوزند و روایت قهرمان دلاوری را تماشا کنند که نگاهش، روش و منش‌ش و استواری و ثبات قدمش او را آسمانی کرد تا ما در گنجینه درخشان انقلاب اسلامی نام نامی عباس بابایی به شوق‌ناکیِ او برای پرواز به یاد بیاوریم و تصویرگر نجیب این اثر ماندگار را از یاد نبریم.
ضایعه درگذشت این کارگردان بنام را به سینمای ایران زمین تسلیت گفته و از خداوند عزیز غفار مسئلت داریم تا روح مرحوم یدالله صمدی را با شهید بابایی محشور نماید.»

کد مطلب: 106189
 
Share/Save/Bookmark