میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۳
 
 
روسیه با برگزاری نشست چهارجانبه ادلب مخالفت کرد
مسکو حامی تمامیت ارضی سوریه
مسکو حامی تمامیت ارضی سوریه
 

منابع مطلع اعلام کردند که روسیه پیشنهاد ترکیه برای خارج نگاه داشتن شهر ادلب از دایره عملیات مبارزه با تروریسم ارتش سوریه را قاطعانه رد کرده است و مخالف برگزاری نشست چهار جانبه ادلب بر اساس شروط آنکاراست.
روزنامه «القدس العربی» چاپ لندن به نقل از «منابع بسیار مطلع» از پیشنهادهایی از جانب ترکیه برای ادلب سوریه خبر داد و نوشت که روسیه این پیشنهادها را رد کرده است. در حالی که ترکیه اعلام کرده که هیأتی از روسیه امروز وارد آنکارا می‌شود، تا موضوع ادلب سوریه بررسی شود، القدس العربی به نقل از منابع مطلع نوشت که «مذاکرات ماراتنی مسئولان بلندپایه روس با همتایان ترک، در خصوص ادلب، که شاهد اختلافاتی شدید بود، بی‌نتیجه به پایان رسید و طرف روسی، پیشنهادهای ترکیه را رد کرد». ترکیه که از جانب روسیه متهم است که توافق‌های قبلی درباره ادلب (مثل توافق آستانه یا توافق سوچی) را اجرایی نکرده و به تعهداتش عمل نکرده، در مذاکرات با روسیه پیشنهاد کرده که شهر ادلب (مرکز استان ادلب) که ارتش سوریه به نزدیکی آن رسیده است، خارج از میدان عملیات نظامی سوریه و روسیه باشد که الان در شمال غرب استان در جریان است. طبق این گزارش، درخواست اصلی ترکیه، باقی ماندن شهر ادلب خارج از دایره نبرد نظامی بوده به طوری که درگیری‌ها تا شهر سراقب متوقف شود و به بالاتر از آن نرسد. اما نظامیان روس بخصوص سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه قاطعانه با این پیشنهاد مخالفت کرده‌اند. القدس العربی نوشت: منابع گفتند که پس از رد این پیشنهاد، ترکیه پیشنهادی جایگزین داده مبنی بر اینکه شهر ادلب در کمربند امنیتی تحت نظارت گشتی‌های مشترک روسیه و ترکیه قرار بگیرد بدون اینکه نیروهای سوری دخالت کنند.در این میان «دیمیتری پسکوف» سخنگوی ریاست جمهوری روسیه از مخالفت مسکو با برگزاری نشست چهارجانبه بر سر موضوع ادلب خبر داد. پسکوف طی نشست خبری در کرملین گفت که روسیه در حال حاضر فعالیتی برای مشارکت در نشست چهارجانبه با آلمان، فرانسه و ترکیه در خصوص موضوع ادلب و سوریه ندارد. وی همچنین درباره اظهارات «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه برای دیدار با «ولادیمیر پوتین» همتای روسی خود گفت: «تماس‌های دوجانبه بین پوتین و اردوغان در حال حاضر مطرح نیست». به نوشته وبگاه شبکه «الجزیره»، سخنگوی کرملین البته احتمال داد نشست چند جانبه‌ای درخصوص سوریه را در نظر بگیرند.
خبر دیگر از سوریه آنکه ارتش سوریه در ادامه عملیات خود در جنوب غرب شهر «معره النعمان»، سه روستا را از تروریست‌ها پس گرفت. خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد که ارتش سوریه توانسته است در برابر عناصر تروریستی جبهه‌النصره، در محور «جبل الزاویه» پیشروی داشته باشد. نیروهای سوری در این محور موفق شدند روستاهای «جبالا»، و «معرصین» و «معرتصین» واقع در جنوب غرب شهر «معره النعمان» را آزاد کنند. روزنامه «الوطن» سوریه نیز خبر داد که همزمان با عملیات زمینی، جنگنده‌های سوری و روس به صورت مشترک، مواضع تروریستها را در جنوب و شرق ادلب بمبارن می‌کنند.یک منبع میدانی به الوطن گفت که در جریان این حملات، یک مقر متعلق به گروه تروریستی «جیش العزه» در جنوب منطقه «الباره» منهدم شد و همه عناصر حاضر در آن کشته شدند.به گفته وی، حملات هوایی به مواضع تروریستها در مناطق «بلیون، إحسم، البارة، فطیرة، کوکبة، محمبل، کفرنبل، حزارین، بسقلا، معرة حرمة و ارتفاعا جبل شحشبو» باعث کشته شدن چند تروریست و شماری از سربازان ترکیه شد.

کد مطلب: 112984
 
Share/Save/Bookmark