میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۸
 
 
روحانی:
اگر بعضی از کشورهای منطقه با ما فاصله گرفته‌اند، تقصیر خود آنهاست

رئیس‌جمهور با بیان اینکه علاقه‌مندیم با تمام کشورهای منطقه رابطه‌ای برادرانه داشته باشیم، گفت: اگر بعضی از ما فاصله گرفته‌اند، تقصیر خود آنهاست و ما خواهان فاصله نبوده‌ایم.
به گزارش مهر، حسن روحانی دیروز در جمع مردم استان سیستان و بلوچستان و در شهرستان زابل گفت: گرچه به ظاهر سیستان و بلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومی است اما همه مذاهب از یک درخت بنام اسلام، پیامبر عظیم الشان و قرآن مجید سرچشمه می‌گیرند. همه اقوام از ایران و ایرانیت سرچشمه می‌گیرند و افتخار ما این است که ایرانی و مسلمان هستیم.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: این سرزمین، سرزمین بزرگان، علما، شهیدان بزرگ و سرزمین آیت‌الله‌العظمی سیستانی است که امروز بعنوان یک ملجاء برای شیعه، سنی و کرد در سرزمین عراق است. آن روز که اهل سنت نیاز به حمایت دارند او از نجف سخن می‌گوید؛ آن روزی که جان مردم کرد در خطر باشد و روزی که داعش و تروریسم استقلال کل عراق را تهدید می‌کنند به فرمان او مردم در برابر داعش قیام می‌کنند.
روحانی با اشاره به ایام هفته وحدت، تاکید کرد: افتخار ما آن است که وحدت و اتحادمان را حفظ کردیم. سیستان و بلوچستان با تمام تنوع، وحدت خود و مرزداری از ایران بزرگ و فرهنگ اسلام را حفظ کرده است. وی خاطرنشان کرد: مردم این استان در انقلاب اسلامی، دفاع‌مقدس و حتی در زلزله غرب کشور هم حضور یافتند و به مردم کرمانشاه کمک کردند. وحدت مردم در حوادث غیرمترقبه نشان می‌دهد ایران متحد در شرایط حساس امروز منطقه، چگونه می‌تواند از پیچ تاریخی عبور کند.
روحانی ادامه داد: در ایامی که در عراق و سوریه و یمن دچار اختلاف بین اقوام و مذاهب و ترور و تروریسم هستیم، مردم دلاور ایران از شیعه و سنی در سراسر کشور وحدت و ایمان خود را به خوبی حفظ کردند. وی با اشاره به اینکه تروریست ها در همه جا بجز ایران عزیز رخنه کردند، خاطرنشان کرد: دلیل ناکامی جریان تروریسم، وحدت و ایمان مردم به اسلام با محبت اهل‌بیت بود؛ و همین اسلام را مردم به شرق جهان صادر کرده‌اند. هیچ‌گاه مردم این منطقه و این دیار فرصتی را برای تروریسم و خشونت فراهم نکردند.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: امروز خوشحالیم که ملت‌های منطقه در کنار ارتش‌های خودشان و کمک کشورهای دیگر توانستند بر تروریست ها فائق آیند.
روحانی ادامه داد: نقشه شومی که آمریکا و اسرائیل برای این منطقه طراحی کرده بودند شکست خورد. بنا نبود تروریسم و داعش ظرف چند سال نابود شود، آن ها توطئه ای را برای کل خاورمیانه طراحی کرده بودند می‌خواستند تروریسم را از عراق و سوریه به کل آسیا انتقال دهند، تمدن اسلامی را از بین ببرند چهره اسلام را مخدوش کنند، اسرائیل را تقویت کنند، جای پای خود را ثابت کنند، اما مردم هوشیار و بیدار منطقه ما توانستند این توطئه را باطل کنند. امروز خوشحالیم که پایگاه‌های اصلی داعش در منطقه از بین رفته است امیدوارم روزی شاهد از بین رفتن اساس خشونت و تروریسم در منطقه باشیم.
رئیس‌جمهور ادامه داد: راه نجات ما وحدت و برادری است. دولت یازدهم همه تلاش خود را بر این قرار داد که کمبود‌های انباشته تاریخی را تاحدی جبران کند. مقدار بودجه عمرانی دولت یازدهم برای سیستان و بلوچستان دو و نیم برابر ۴ سال قبل بود این نشان می‌دهد ما از همه توان خود برای توسعه استان استفاده کرده ایم اما نیاز استان بسیار بیشتر است.
وی تاکید کرد: ایجاد منطقه سیستان تحول بزرگ اشتغال و اقتصادی در این منطقه بوجود خواهد آورد. ما لایحه مناطق آزاد و از جمله منطقه آزاد سیستان را سال گذشته به مجلس شورای اسلامی تقدیم کردیم. همه ما امیدواریم که مجلس در سال‌جاری منطقه آزاد سیستان را به تصویب برساند.
رئیس‌جمهور گفت: به وزیر کشور تأکید می‌کنم که همه توان خود را برای توسعه بازارچه‌های مرزی به کار بگیرد.
وی افزود: دولت همه توان خود را در این زمینه به کار خواهد گرفت تا مردم این سرزمین بتوانند از آنچه حق قانونی آنهاست، استفاده و بهره‌برداری کنند. تلاش ما این است که روابطمان با افغانستان، پاکستان و عمان از همیشه بهتر باشد و امروز رابطه‌مان با این سه کشور از هر زمان دیگر بهتر است.
روحانی اضافه کرد: ما نمی‌خواهیم که رابطه‌مان با کشورهای اسلامی، دوستانه و برادرانه نباشد و نمی‌خواهیم که بین ایران، کشورهای همسایه و دنیای عرب فاصله باشد. وی گفت: برخی از کشورها اگر در درون خودشان شاهزادگان دارند دیگر دست ما نیست اگر برخی کشورها سال‌ها به داعش کمک کردند که در منطقه نفوذ داشته باشند و امروز پایه‌های داعش فروریخته تقصیر ما نیست.

کد مطلب: 102084
 
Share/Save/Bookmark