میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۳
 
 
ارتش صهیونیستی مسجدالاقصی را به محاصره در آورد
نمازگزاران روزه‌دار در خاک و خون
نمازگزاران روزه‌دار در خاک و خون
 

در آستانه روز جهانی قدس و در حالی که جهانیان خود را برای حمایت ازمردم فلسطین آماده می‌کنند، درپی یورش نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی، ده‌ها نمازگزار فلسطینی مجروح شدند.
شمار زیادی از نظامیان رژیم صهیونیستی به مسجدالاقصی در قدس اشغالی یورش برده و نمازگزاران را در مسجد القبلی به محاصره در آوردند. شاهدان عینی گفتند که ده‌ها تن از نمازگزاران فلسطینی در پی استشمام گاز فلفل که از سوی نظامیان رژیم صهیونیستی به سمت آن‌ها پرتاب شد، دچار حالت خفگی شده‌اند.
نظامیان رژیم صهیونیستی همچنین عمر الکسوانی مدیر مسجدالاقصی را مورد ضرب و شتم قرار داده و دو تن از نمازگزاران را بازداشت کردند. نظامیان صهیونیستی و یگان‌های ویژه این رژیم با گاز اشک‌آور و افشانه فلفل به سمت فلسطینی‌های داخل مسجدالاقصی حمله‌ور شدند، حدود ۵۰ فلسطینی دچار حالت خفگی شدند و یکی از آنها با گلوله پلاستیکی زخمی شد.
«فراس الدبس» هماهنگ‌کننده رسانه‌ای اداره اوقاف اسلامی قدس اشغالی در همین راستا گفت: نظامیان رژیم اشغالگر اقدام به محاصره نمازگزاران و معتکفان در مسجدالاقصی کردند و فریادهای تکبیر در اعتراض به این موضوع بلند شد؛ پس از آن درگیری میان دو طرف آغاز شد و نیروهای ویژه صهیونیستی اقدام به ضرب و شتم نمازگزاران و نیز استفاده از اسپری فلفل علیه آنها کردند؛ در این بین چندین نفر از جمله «شیخ عمر الکسوانی» مدیر مسجدالاقصی زخمی شدند. همچنین رژیم اسرائیل ۳۵۰ شهروند فلسطینی را از شهر قدس و مناطق دیگر اراضی اشغالی سال ۴۸ تبعید کرد. خبر دیگر آنکه ۴ نظامی صهیونیست در اثر واژگون شدن خودروشان در حال گشت‌زنی در نزدیکی باریکه غزه کشته و زخمی شدند. وزیر جنگ رژیم صهیونیستی با اشاره به بیانیه جنبش فتح، تاکید کرد: هیچ طرف فلسطینی خواستار صلح با اسرائیل نیست.
خبر دیگر آنکه یک کشتی الجزایری حامل کمک‌های بشردوستانه ظهر دیروز یکشنبه از بندر العریش در شمال شرق مصر راهی نوار غزه شد. تهامی مجوری یکی از رهبران جمعیت علمای مسلمان الجزایر تاکید کرد که این کشتی حامل کمک‌های بشردوستانه برای مردم غزه است که از بندر الجزایر راهی بندر العریش مصر شده و از آنجا نیز به سمت نوار غزه حرکت می‌کند و در نهایت این محموله به طور زمینی و از طریق گذرگاه رفح وارد نوار غزه خواهد شد. از سوی دیگر خطیب مسجدالاقصی با اشاره به تلاش رژیم صهیونیستی برای تخریب چهره مقاومت، گفت: اوضاع فاجعه‌بار جهان عرب موجب شده است که این رژیم به طور مستمر به قدس و مسجدالاقصی تجاوز کند.
شیخ عکرمه صبری خطیب مسجدالاقصی در گفت وگو با شبکه خبری المیادین گفت که رژیم اشغالگر صهیونیستی تلاش می‌کند چهره مقاومت را تخریب کرده و آن را به تروریسم و داعش ربط دهد.
وی افزود: تجاوز جدید نظامیان صهیونیست به نمازگزاران فلسطینی در مسجدالاقصی را محکوم و دولت نتانیاهو را مسئول این تجاوز می‌دانیم. خبر دیگر آنکه هزاران نفر از مردم لندن با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین و حزب‌الله لبنان در راهپیمایی روز قدس به سوی سفارت آمریکا حرکت کردند.
برگزاری کنندگان مراسم روز قدس در انگلیس گفته‌اند پرچم حزب الله هم در دستان تظاهرکنندگان در راهپیمایی روز قدس به اهتزاز در آمد.دلیل حرکت تظاهرکنندگان لندنی به سوی سفارت آمریکا حمایت‌های مالی نظامی و سیاسی واشنگتن از اسرائیل است و این در حالیست که رژیم صهیونیستی به شهرک‌سازی‌های غیرقانونی خود در سرزمین‌های اشغالی ادامه می‌دهد و سعی در به انزوا کشاندن فلسطینیان دارد.
راهپیمایی روز قدس در میان مسلمانان جهان در آخرین جمعه ماه رمضان برگزار می‌شود اما از آنجایی که یکشنبه‌ها تعطیلی آخر هفته در انگلیس است، این مراسم امسال روز یکشنبه ۱۸ ژوئن برگزار می‌شود. سال گذشته هم یکشنبه ۳ جولای راهپیمایی روز قدس در لندن برگزار شد. از سوی دیگر هزاران نفر در فرانسه در روز بین‌المللی زندانیان سیاسی انقلابی با برگزاری تظاهرات در پاریس خواستار آزادی جرج ابراهیم عبدالله زندانی لبنانی شدند که چند دهه قبل به جرم مبارزه با رژیم صهیونیستی بازداشت شد.
بر اساس این گزارش، ابراهیم که سال ۱۹۸۴ بازداشت شد اکنون با سابقه‌ترین زندانی سیاسی در اروپا به حساب می‌آید و مقامات فرانسه با وجود دهها درخواست برای آزادی این مبارز لبنانی از آزادی وی خودداری می‌کنند. عبدالله اکنون ۳۳ سال است که در بازداشت به سر می برد و این در حالی است که از سال ۱۹۹۹ شرایط آزادی از زندان را داشته است.

کد مطلب: 99708
 
Share/Save/Bookmark