میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
راه مقاومت

سرانجام پس از ماه‌ها گمانه‌زنی و در حالی که اخیرا جنبش مقاومت اسلامی (حماس)، اساسنامه جدید خود را اعلام کرده رئیس دفتر سیاسی حماس معرفی شد. حماس، «اسماعیل هنیه» را به عنوان رئیس جدید دفتر سیاسی‌اش اعلام کرد و وی جانشین «خالد مشعل» شد. «اسامه حمدان» عضو ارشد حماس نیز انتخاب هنیه را تایید کرد؛ رقابت بر سر جانشینی خالد مشعل، میان هنیه، موسی ابومرزوق و محمد نزال بود و در نهایت نیز هنیه به این سمت برگزیده شد. حال این سوال مطرح می‌شود که با این تغییرات در حماس‌، راهبرد مقاومت و ملت سوریه در آینده چگونه خواهد بود؟
بررسی کارنامه فلسطین در عرصه داخلی و خارجی نشان می‌دهد که چند نکته مهم در باب آینده فلسطین مطرح است. نخست راهبرد ملت فلسطین است که نمود آن را در انتفاضه اخیر اسرای فلسطینی در بند رژیم صهیونیستی می‌توان مشاهده کرد. ملت فلسطین با انجام عملیات‌های استشهادی و نیز انتفاضه اسرا نشان داده که راهش را در مسیر انتفاضه انتخاب کرده است و در این راه نیز توجهی به عملکردهای گروه‌ها و جریان‌ها ندارد و راه مقاومت تنها راه آنان است.
دوم آنکه رژیم صهیونیستی همچنان بر سیاست اشغالگری و گسترش شهرک‌سازی از جمله اشغال قدس ادامه می‌دهد. در صحنه بیرونی نیز کشورهای عربی مدعی حمایت از فلسطین از این مسیر دور شده‌اند و بعضا شاهد خیانت‌های آشکار و پنهان آنان به فلسطین هستیم.
در صحنه جهانی نیز از یک‌سو کشورهای غربی بویژه آمریکا رسما به تشدید حمایت از رژیم صهیونیستی پرداخته چنانکه ترامپ حتی سخن از انتقال سفارت آمریکا به قدس و افزایش کمک‌های تسلیحاتی به این رژیم گفته است. سازمان ملل نیز نشان داده که صداقتی در حمایت از فلسطین ندارد و سیاست‌های آن همچنان در حمایت از رژیم صهیونیستی است چنانکه این سازمان در برابر درد و رنج ساکنان غزه و اسرای اعتصاب غذا کرده در زندان‌های رژیم صهیونیستی راه سکوت در پیش گرفته‌اند.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که هر جریان فلسطینی در هر سطحی اگر بخواهد به حیات خود ادامه دهد یک راهبرد دارد و آن رویکرد به مقاومت و حمایت از انتفاضه است چراکه از یک‌سو ملت فلسطین راه خود را انتخاب کرده و پذیرنده راهی جز آن نیست و از سوی دیگر رویکرد به سازگاری مساوی است با گرفتار آمدن در همان راهی که ارتجاع عربی، کشورهای غربی و سازمان ملل که نتیجه آن حذف از صحنه و منفور شدن نزد ملت فلسطین است. ملتی که نشان داده‌اند راهشان مقاومت تا آزادی سرزمینشان است و در این راه نیز تنها از گروه‌هایی حمایت می‌کنند که در راه مقاومت گام برمی‌دارند و انتفاضه را تنها راه آزادی سرزمینشان می‌دانند. 

علی تتماج

کد مطلب: 99168
 
Share/Save/Bookmark