میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست تحليل
۲
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۱۲
 
 
کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل در گفت‌وگو با سیاست روز مطرح کرد؛
محتمل‌ترین سناریوهای پسابرجامی ترامپ

کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل گفت: با شرایط کنونی چند گزینه احتمالی وجود دارد، ابتدا اینکه مستاجر جدید کاخ سفید بتواند هم‌پیمانان اروپایی خود در برجام را متقاعد کند تا از توافق با ایران خارج شوند، این بدترین احتمال و البته تا حد زیادی غیر ممکن است.
عباس ضیایی‌نیری در گفت‌و‌گو با سیاست روز درخصوص سناریوی ضد ایرانی ترامپ در قبال برجام افزود: مورد محتمل بعدی اینکه امریکا تصمیم بگیرد به تنهایی از توافق برجام خارج شود که در روزهای اخیر این مسئله سر و صدای زیادی را به پا کرده است، بطوریکه اروپاییان همچنان با ایران تفاهم خود را ادامه خواهند داد.
وی در ادامه بیان داشت: احتمال دیگر اینکه آمریکا با خروج از این تفاهم دست به تحریم‌هاى جدید و حتی شدیدتر از گذشته بر علیه ایران بزند، این نظریه قوت بیشترى نسبت به گزینه‌های قبلی دارد اما، این امر باعث منزوی شدن‌ واشنگتن میان هم‌پیمانان خود می‌شود و به طور حتم اتاق فکر ۱۷ نفره به این نکته توجه خواهند داشت.
ضیایی‌نیری اظهار داشت: پیش‌بینی آخر تفاهم جدید بر سر برجام خواهد بود و اینکه تغییرات جدیدی در این‌ سند لحاظ شود که ممکن است مورد حمایت اروپایی‌ها برای این‌بازی جدید واقع شود اما، بدیهی است با مخالفت ایران رو به رو خواهند شد، چراکه قبلا هم‌ گفته شده برجام‌ قابل مذاکره مجدد نیست در حالی که به این صورت برجام با تغییراتى ادامه خواهد داشت و محتواى آن تغییر نخواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه مسلما این سیاست جدید آمریکا است که باز امتیازات بیشتری را از مذاکره‌کنندگان ایرانی بگیرد، خاطرنشان کرد: ادامه سناریوی ضد ایرانی ترامپ به مفهوم بی‌توجهی به صدای منتقدان و دلسوزان نظام است.
این کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل گفت: البته خوشبینانه‌تر هم‌ می‌شود به این منظره سیاسی نگاه کرد و آن اینکه تهدید آمریکا در قبال برجام طبلی تو خالی باشد همانطور که در دیوار کشیدن با مرز مکزیک و یا حمله به کره شمالی شاهد آن بودیم که در هر دو با عقب نشینی کاخ سفید همراه بود و حتی در مقابل تهدید‌ها و توهین شدید رهبر کره شمالی به دولت امریکا، چیزی جز سکوت از این دولت استکباری شاهد نبودیم.

کد مطلب: 101283
 
Share/Save/Bookmark
 


عبدالرضا
۱۳۹۶-۰۷-۱۹ ۱۶:۵۲:۳۵
خوب نکته ای رو گفتین اقا دست مریزاد و تشکر بی کران هم‌از سیاست روز
ارشام
۱۳۹۶-۰۷-۱۸ ۱۷:۰۵:۲۸
کاملا موافق هستم جناب ضیایی