میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۹
 
 
لبنانی‌ها به حزب‌الله و امل رای دادند
جشن لبنان از پیروزی نامزدهای مقاومت
جشن لبنان از پیروزی نامزدهای مقاومت
 

گزارش‌ها از نتایج انتخابات پارلمان لبنان از پیروزی نامزدهای مقاومت و هم‌پیمانان آنها خبر می‌دهند چنانکه مردم در مناطق مختلف لبنان جشن پیروزی مقاومت برگزار کردند.
دشمنان مقاومت لبنان در ماه‌های اخیر تحرکات بسیاری برای عدم پیروزی مقاومت در انتخابات صورت دادند اما مردم لبنان که جبهه مقاومت را مولفه وحدت و تحقق اهداف کشورشان می‌دانند رای به نامزدهای آن دادند گزارش شبکه‌های خبری و فعالان فضای مجازی حاکی است تمامی نامزدهای فهرست «الامل» و «الوفاء» در سه حوزه جنوب لبنان پیروز شده‌اند. کاربران فضای مجازی فیلمی از شادی مردم در جنوب لبنان به دلیل پیروزی نامزدهای مقاومت و هم‌پیمانان آنها منتشر کرده‌اند.
انتخابات پارلمانی لبنان از صبح یکشنبه (۱۶ اردیبهشت/۶ می) در این کشور آغاز شد. این اولین انتخابات پارلمانی لبنان در ۹ سال گذشته بود. آخرین انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۰۹ برگزار شد. در این انتخابات جنبش «حزب‌الله» در تمامی حوزه‌ها با «امل» ائتلاف کرده اما در عین حال تأکید کرده قصدش کسب اکثریت کرسی‌های پارلمان با هدف سیطره بر دولت نیست (ساختار سیاسی لبنان پارلمانی است و پارلمان نقشی اساسی در تعیین دولت دارد).
کرسی‌های پارلمان آینده لبنان میان احزاب سنی، شیعه، دروزی، علوی، مارونی، کاتولیک رومی، ارتدوکس رومی ، انجیلی، کاتولیک ارمنی، ارتدوکس ارمنی و اقلیت‌ها تقسیم می‌شود. سهم کرسی‌های شیعیان در پارلمان لبنان ۲۷ کرسی است و حزب‌الله و امل با ائتلاف با یکدیگر امیدوار هستند تمام این کرسی‌ها را به دست آورند. با اعلام نتایج اولیه و غیررسمی انتخابات لبنان، چندین نکته مهم در خصوص این نتایج قابل توضیح است که در رأس آن شکست محسوس رقیب حزب‌الله یعنی جریان «المستقبل» قرار دارد.
وبگاه «النشره» لبنان در تحلیلی بر این نتایج اولیه (جزئیات بیشتر در اینجا) به ۸ نکته مهم به شرح زیر اشاره کرد:
اول: کم شدن نسبت مشارکت از ۵۴ درصد در انتخابات ۲۰۰۹ به ۴۹.۲۰ درصد در انتخابات فعلی. در حالی که برخی حوزه‌های انتخاباتی همان نسبت مشارکت پیشین را داشتند اما برخی دیگر از حوزه‌ها نسبت به انتخابات پیشین عقبگردی محسوس داشتند. دوم: «دوگانه شیعی» (حزب‌الله و امل) تسلط کامل خود بر صحنه شیعی لبنان و جذب آرا در تمامی حوز‌ه‌هایشان را ثابت کردند، پیروزی «ابراهیم عازار» در حوزه «جزین» بهترین دلیل این موضوع است و اگر نامزد حزب‌الله در حوزه «جبیل-کسروان» موفق به کسب رأی مناسب شده بود حزب‌‌الله و امل تمام کرسی‌های شیعه در پارلمان لبنان یعنی ۲۷ عدد را به صورت کامل کسب کرده بودند.
سوم: جریان المستقبل در نتیجه تغییر قانون انتخاباتی لبنان از اکثریت به تناسبی، بزرگترین خسارت را متحمل شد. گروه‌های سیاسی دیگر فقط برخی از کرسی‌های خود را از دست دادند که توانستند آنها را حوزه‌های دیگر جبران کنند اما ائتلاف پارلمانی المستقبل از حدود ۳۰ نماینده به ۲۰ نماینده کاهش یافت.
چهارم: «ولید جنبلاط» رئیس حزب «التقدمی الاشتراکی» ثابت کرد که او رهبری قوی در صحنه دروزی‌های لبنان است. «وئام وهاب» رئیس حزب «التوحید العربی» و لیستش به صورت کامل سقوط کرد و این در حالی است که «طلال ارسلان» رئیس حزب «الدیمقراطی» (دموکراتیک) با کمک جریان ملی آزاد در حوزه «شوف» موفق بود.
پنجم: القوات‌اللبنانیه ثابت کرد که از محبوبیت مردمی قوی در حوزه‌های مختلفی که در آن شرکت داشته، برخوردار است. پس از اینکه گفته شد این حزب با آرای متحدان و با حمایت المستقبل در شمال، زحله و شوف برنده شده، القوات‌اللبنانیه ثابت کرد که یکی از برندگان بزرگ انتخابات ۲۰۱۸ است. 

کد مطلب: 104262
 
Share/Save/Bookmark