میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۴
 
 
سیاه و خاکستری سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران

یک کارشناس مسایل بین‌الملل گفت: انتخاب غلط مشاوران سیاه کاری چون جان بولتون، مایک پمپئو و امثالهم برای ترامپ، زمینه بالا بردن ارتفاع دیوار بی‌اعتمادی فی مابین ایران و آمریکا و در نتیجه تحمیل خسارات مادی و معنوی ناشی از تروریسم اقتصادی و تشدید تحریم‌های بی‌دلیل علیه ایرانیان علی‌الخصوص در دوران پاندمی کرونا که جهانیان برای شکست دادن ویروس به دنبال وحدت و همکاری هستند را شدت بخشیده است.
سعید محمدی، کارشناس روابط بین‌الملل در یادداشتی با عنوان "سیاه و خاکستری سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران و جامعه جهانی" نوشت: دونالدترامپ به دلیل ساده انگاری، خیال بافی، دروغگویی، جاه طلبی و تحمیل اراده توام با تکبر و خودبرتربینی؛ خطاهای استراتژیک، پر هزینه و شگفت آوری را بر جهانیان و حتی مردم ایالات متحده آمریکا تحمیل نموده است.
رئیس جمهور آمریکا در دوران زمامداری‌اش بر کاخ سفید، از اندیشه سیاسی با ثبات، قابل تحلیل و دارای متدولوژی و الگوی مشخص علمی تبعیت ننموده است. او یک آنارشیست در حوزه اداره امور سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا است. ترامپ، ترامپ است و مشابهی در تاریخ معاصر ایالات متحده آمریکا ندارد . او برای حل و فصل مسایل از هر ابزاری به ویژه مشاوران تند خو، جنگ سالار و سبک مغز استفاده نمود تا به اهدافش نائل آید: از تهدیدات پرریسک، تبلیغات خشن، فضا سازی و جنگ روانی گرفته تا صحنه آرایی برای انجام جنگی فانتزی همانند آنچه در چارچوب مبارزات کشتی کج انجام می پذیرد.
ترامپ در این مسیر فقط به کمر بند قهرمانی فکر می کند و برای تسلیم کردن حریف و رسیدن به مقصود مورد نظرش، حاضر به انجام مصالحه و سازش پنهان هم می باشد. ترامپ در واقع یک کاسب‌کار ماجراجو و دلال واقعی است. به همین دلیل سیاه و خاکستری سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران و جامعه جهانی هم بسیار آشفته و دارای معماهای فراوانی است.
ترامپ به دلیل تزلزل پیاپی در مسیر تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی، بی‌تجربگی و عدم تسلط کافی درحوزه ژئوپلیتیک و ژئواستراتژیک و التقاط روش‌های ناپخته بازاری برای اتخاذ مواضع سیاسی، به دستاورد مشخصی نائل نگردیده است. در مورد این قبیل رفتارهای بی‌ثبات‌کننده ریاست جمهوری آمریکا در حوزه سیاست خارجی می توان به فهرست های بلندی بالایی اشاره نمود.
این فهرست ها حاوی موارد متعددی ازاقدامات غیر قانونی، پیمان شکنی، تحریم و تهدید می باشد. اقدامات نژادپرستانه و تبعیض آمیزی که در برخورد با نظام بین‌المللی و اقوام، ملل و ادیان جهان حتی دلیل روشن و منطقی برای شکل‌گیری آن یافت نمی شود.

کد مطلب: 114261
 
Share/Save/Bookmark