میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
سیاست کنسرت میانجی دو کره

در ادامه رویکردهای مذاکراتی میان دو کره رهبر کره شمالی و همسرش در کنسرت یک گروه موسیقی کره جنوبی در پیونگ‌یانگ حضور یافتند.
بنا بر اعلام وزارت فرهنگ کره جنوبی، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، و همسرش دیروز یکشنبه در کنسرت ستارگان پاپ همسایه جنوبی این کشور که در پیونگ‌یانگ برگزار شده است، حضور یافتند. این اولین گروه موسیقی کره جنوبی بوده است که از بیش از یک دهه گذشته به کره شمالی می‌رود. کیم جونگ اون نیز اولین رهبر کره شمالی است که به تماشای اجرای یک گروه هنری از همسایه جنوبی کشورش می‌رود.
این در حالی است که کره جنوبی و آمریکا رزمایش نظامی مشترک و سالیانه خود را روز یکشنبه و پس از تاخیر یک ماهه به دلیل بازی‌های المپیک زمستانی و همچنین به دلیل کمک به ایجاد شرایط از سرگیری مذاکرات میان دو کره، آغاز کردند. در این رزمایش یک ماهه که «فول ایگل» (Foal Eagle) نام دارد، ترکیبی از نیروهای زمینی، هوایی، دریایی و نیروهای عملیات ویژه شرکت می‌‌کنند. دیگر رزمایش مشترک میان دو کشور که «کی ریزالو» (Key Resolve) نام دارد به مدت دو هفته در اواسط ماه آوریل آغاز می‌شود. سخنگوی پنتاگون در ماه مارس اعلام کرده بود در این رزمایش مشترک نظامی، ۲۳ هزار و ۷۰۰ نیروی آمریکایی و ۳۰۰ هزار نیرو از کره جنوبی شرکت خواهند کرد. همچنین مقامات نظامی در سئول تاکید کرده‌اند مقیاس این رزمایش نسبت به سال‌های گذشته‌ بیشتر نخواهد بود.
رزمایش‌های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی تحت عنوان Key Resolve و Foal Eagle هر سال حدود ماه مارس آغاز می شوند ولی در سال جاری تا پایان بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ به تاخیر افتادند. این رزمایش مشترک نظامی تقریبا یک ماه پیش از نشست میان مقامات دو کره که در ۲۷ آوریل برگزار می شود، آغاز شده است. پیش‌بینی می شود کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی در این نشست درباره خلع تسلیحات هسته‌ای شبه جزیره کره و همچنین بهبود روابط دو جانبه صحبت کنند. در این میان پاپ فرانسیس اسقف اعظم رم برای نخستین بار به طور علنی در مراسم عید پاک از بهبود روابط دو کره و تلاش های طرفین برای تنش زدایی حمایت کرد.
پاپ خاطر نشان کرده است چشم انداز صلح در شبه جزیره کره بهتر از هر زمان دیگری به چشم می خورد. او با اشاره به مذاکراتی که دو کره برای گسترش روابط و کاستن از تنش ها انجام داده اند، خاطر نشان کرد پیشبرد صلح و امنیت در گرو گفت و گوهای دو کره است. وی برابری و برقراری صلح و امنیت و برون رفت از شرایط فعلی در شبه جزیره کره را از جمله ثمره های گفت و گوهای دو کره دانست و گفت که از آن استقبال و پشتیبانی می کند.
پاپ تاکید کرد: آنهایی که مسئول بهبود روابط و گفت و گوها هستند باید با بهره گیری از درایت خود برای دستیابی به بهترین ها برای مردم کره تلاش کنند و باعث اعتماد جامعه بین المللی شوند.
یونهاپ می افزاید با توجه به اینکه دو کره موافقت کردند سومین اجلاس سران از سال ۲۰۰۰ میلادی به این طرف در روز ۲۷ آوریل برگزار شود، پاپ از گفت و گوهای طرفین حمایت کرده است. پاپ یک بار در آوریل سال ۲۰۱۴ پس از آنکه اسقف رم شد، اولین سفر آسیایی خود را به کره جنوبی انجام داد. کره جنوبی و کره شمالی پس از جنگ سال ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳ میلادی موفق به امضای پیمان دایمی صلح نشدند و عملا هر دو کشور در حالت شبه جنگی بسر می برند.
کره جنوبی در نشانه ای دیگر از بهبود روابط دو کشور یک گروه از هنرمندان خود را برای اولین بار در یک دهه گذشته برای اجرای کنسرت به کره شمالی اعزام کرده است و رهبر کره شمالی و همسر وی برنامه هنری مذکور را یکشنبه شب تماشا کردند.

کد مطلب: 103768
 
Share/Save/Bookmark