میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۷
 
 
ونزوئلا میدان مناقشه چین با آمریکا

همزمان با تشدید دخالت‌های آمریکا در امور داخلی ونزوئلا، وزیر امور خارجه چین درخصوص وضع تحریم‌های جدید آمریکا علیه ونزوئلا و دخالت در امور داخلی این کشور، به واشنگتن هشدار داد و گفت در تاریخ درس‌های روشنی در مورد دنبال کردن مسیرهای فاجعه‌آمیز وجود دارد.
«وانگ یی» وزیر امور خارجه چین، در کنفرانس خبری سالانه در حاشیه نشست پارلمان چین، در پاسخ به این سوال که آیا چین همچنان مادورو را به رسمیت می‌شناسد یا با مخالفان دولت در ارتباطی برقرار کرده است، تأکید کرد باید به حق حاکمیت و استقلال کشورهای آمریکای لاتین احترام گذاشت. وی افزود: «امور داخلی هر کشوری باید توسط مردم همان کشور مورد تصمیم‌گیری قرار بگیرد. دخالت خارجی و وضع تحریم‌ها تنها وضعیت تنش را تشدید می‌کند و به به قانون جنگل اجازه می‌دهد بار دیگر خشونت به راه بیندازد».
وانگ یی خطاب به کشورهای غربی هشدار داد: «به قدر کافی در تاریخ چنین درس‌هایی درس‌هایی وجود دارد و همان مسیر قدیمی فاجعه‌بار نباید دوباره دنبال شود». این حالی است که آمریکا تهدید کرده تور تحریم‌هایش علیه ونزوئلا را پهن‌تر می‌کند. این تحریم‌ها شامل بانک‌هایی خواهد بود که از دولت «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور ونزوئلا حمایت می‌کنند.
در طرف مقابل، وانگ یی اظهار داشت چین از گفت‌وگو بین مادور و مخالفانش حمایت می‌کند تا اطمینان یابد صلح و ثبات برای مردم برقرار می‌شود. او گفت پیوند میان چین و ونزوئلا انتخابی صحیح برای هردو طرف و در راستای منافع طولانی مدت است و نباید مورد «دخالت و نکوهش» قرار گیرد. چین طی یک دهه گذشته از طریق توافقات نفت در برابر وام، ۵۰ میلیارد دلار به دولت ونزوئلا کمک کرده است تا ازین طریق انرژی لازم برای اقتصاد سریع‌الرشد خود را تأمین کند.
وانگ یی همچنین حمایت پکن را از دادخواهی شرکت تکنولوژی چینی «هوآوی» از آمریکا اعلام کرد. وی متذکر شد هوآوی بره ساکتی نیست که بتوانید آن را تکه‌تکه کنید. او گفت: «برای هر فرد منصف و بی‌طرفی کاملاً مشخص است که اقدام اخیر بر علیه یک کمپانی مشخص و افراد چینی تنها موردی قضایی نیست بلکه فشار عمدی سیاسی است».
آمریکا سال گذشه میلادی به‌خاطر آن‌چه دور زدن تحریم‌های ایران نامید، حکم بازداشت «منگ وانژو» مدیر مالی هوآوی را صادر کرد. در پی این حکم، کانادا وانژو را در سفرش به این کشور بازداشت کرده و اعلام کرد وی را به آمریکا تحویل خواهد داد. همچنین برخی مقامات آمریکایی این شرکت را به جاسوسی از طریق تجهیزات الکترونیکی متهم کرده است که چین آن را ادعایی بی‌اساس می‌داند. در این میان وزارت خزانه‌داری آمریکا، یکی از وزیران دولت ونزوئلا را به نقض تحریم و خروج از این کشور متهم کرد. آمریکا مدعی است « طارق زیدان العیسمی مداح» وزیر صنعت ونزوئلا، تحریم‌های واشنگتن مبنی بر ممنوعیت به‌کارگیری شرکت‌های آمریکایی ارائه‌دهنده پروازهای خصوصی را نقض کرده و با استفاده از آنها به روسیه سفر کرده است.
وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین با متهم کردن دستیار العیسمی، قصد دارد حکم سی سال زندان برای آنها درخواست کند.از حدود یک ماه قبل در ونزوئلا، گوایدو که ریاست مجمع ملی این کشور را برعهده داشت، با حمایت‌های آمریکا ضمن به‌راه انداختن آشوب‌ها و اعتراضاتی علیه دولت مادورو، خود را رئیس‌جمهور موقت این کشور خواند و سعی داشت علیه دولت قانونی ونزوئلا کودتا کند.
دونالد ترامپ»، رئیس جمهوی آمریکا نیز به دنبال این اقدام گوایدو، او را رئیس جمهوری قانونی به رسمیت شناخت و در مقابل «نیکلاس مادورو» را رئیس جمهور غیرقانونی خواند.
همزمان با حمایت برخی کشورها از جمله آمریکا، کانادا، آلمان، برزیل و اروگوئه از تلاش رئیس مجمع ملی ونزوئلا برای کودتا در این کشور، ترکیه، ایران، روسیه و مکزیک این اقدام را محکوم و از مادورو اعلام حمایت کردند.

کد مطلب: 108268
 
Share/Save/Bookmark