میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۰۲:۵۳
 
 
امشب لیگ ۱۳ رونمایی می شود
افتتاحیه ای به رنگ قرمز
افتتاحیه ای به رنگ قرمز
 

سیزدهمین دوره رقابت های لیگ برتر فوتبال ایران در حالی از امشب برگزار می شود که حضور تیم ملی ایران در جام جهانی به طور قطع در انگیزه بازیکنان موثر خواهد بود. در حالیکه به زعم کارشناسان در این فصل می توان از استقلال، سپاهان، پرسپولیس، تراکتورسازی و فولاد به عنوان مدعیان اصلی نام برد اما نمی توان از شگفتی های احتمالی لیگ نام نبرد.
لیگ برتر ایران در این دوره پس از شش سال بار دیگر با ۱۶ تیم برگزار می شود. پر افتخارترین تیم حاضردر لیگ برتر سپاهان اصفهان با ۴ دوره قهرمانی است. پس از این تیم استقلال با سه قهرمانی در رده دوم ایستاده است.
هرچند این دوره از رقابت های لیگ مانند سال گذشته درگیر حواشی مدیران دو باشگاه تهرانی بود و هریک از آنها دیگری را به خرج های میلیاردی متهم می کردند اما در این میان سپاهان اصفهان به زعم کارشناسان فوتبال با هوشیاری بیشتری خریدهایش را انجام داده است.
دوره سیزدهم رقابت های لیگ برتر با سقوط گهر دورود، پیکان تهران، صنعت نفت آبادان و آلومینیوم هرمزگان و صعود گسترش فولاد تبریز و استقلال صنعتی خوزستان آغاز خواهد شد. در این میان ذوب آهن اصفهان نیز با پیروزی در دو دیدار رفت و برگشت برابر پاس همدان در لیگ برتر ماندنی شد.
هفته نخست لیگ برتر فوتبال ایران امشب از ساعت ۲۲ با دو دیدار آغاز خواهد شد. 

* پرسپولیس – تراکتورسازی
برخورد دو قطب قرمز فوتبال ایران به اندازه کافی جذاب و دیدنی هست به خصوص اینکه رویارویی پرسپولیس و تراکتورسازی افتتاحیه لیگ هم باشد. آن هم در حالی که علی دایی بعد از مدت‌ها به پرسپولیس آمده و دوباره هدایت سرخپوشان تهرانی را بر عهده گرفته است.
رویارویی کریم انصاری‌‌فرد و علی کریمی با پرسپولیس می‌تواند این بازی را تحت تاثیر قرار بدهد. اینکه این دو بازیکن سابق پرسپولیس قبل از شروع بازی به سمت دایی می‌روند یا نه سوژه جالبی برای برخی هواداران پرسپولیس و تراکتورسازی شده است.
از نظر فنی زیاد نمی‌توان در مورد اولین بازی لیگ صحبت کرد. هر دو تیم با سرمربیان جدید قدم به لیگ سیزدهم می‌گذارند و تغییرات زیادی هم در ترکیب بازیکنان‌شان ایجاد شده است.
مجید جلالی که یک تیم قدرتمند و پرطرفدار را در اختیار دارد برای موفقیت با تراکتورسازی هیچ چیز کم ندارد. فرهاد پورغلامی هم که فصل گذشته سرمربی ملوان بود اکنون دستیار جلالی است اما روی نیمکت پرسپولیس به غیر از علی دایی سایر مربیان پرسپولیس تجربه زیادی در مربیگری لیگ برتر ندارند. محمد دایی، رضا فروزانی و جواد منافی که دستیاران اول و دوم و سوم دایی هستند به اندازه جلالی و دستیارش تجربه حضور در لیگ برتر را ندارند.
در زمین هم پرسپولیس یک تیم جوان شده است که بازیکنان با تجربه و بزرگی مثل علی کریمی، کریم انصاری‌فرد، محمد قاضی و ... را از دست داده در حالی که تراکتورسازی بازیکنان با تجربه و جوانی دارد.
باید دید که علی دایی لیگ سیزدهم را با پیروزی شروع می‌کند و هواداران پرسپولیس را شاد می‌کند یا اینکه این تراکتورسازی است که در اولین بازی به یک برد شیرین خارج از خانه می‌رسد. شاید هم احتیاط بیش از اندازه دو تیم باعث شود اولین دیدار لیگ با نتیجه مساوی تمام شود.
روی سکوها نیز تراکتورسازی به اندازه پرسپولیس قدرت دارد و هواداران پرشور و پرشمار تبریزی در ورزشگاه آزادی نیز تراکتورسازی را تنها نخواهند گذاشت. بنابراین در انتظار یک افتتاحیه ۱۰۰ هزار نفری هستیم. افتتاحیه‌ای که می‌تواند بار دیگر عظمت فوتبال ایران و لیگ برتر خلیج فارس را به رخ کشورهای کوچک و حاشیه‌نشین خلیج فارس بکشاند. امیدواریم در این بازی حاشیه‌های منفی بر متن آن غلبه نکند و شاهد یک بازی تماشاگر پسند، فنی و جذاب باشیم.

* استقلال خوزستان – ذوب آهن
عبدالله ویسی پس از تجربه ناموفق و تلخ پیکان تهران که در نهایت منجر به سقوط این تیم به دسته پایین تر شد حالا به استقلال خوزستان آمده تا نشان دهد تجربه ی پیکانش تنها یک اتفاق بوده و قابلیت های او همان است که منجر به آسیایی شدن صبای قم شد.
ویسی با جمع کردن خوزستانی های با تجربه لیگ برتر و تلفیق بازیکنان جوان بومی تلاش می کند تا کم کم این استقلال را در دل هواداران استقلال اهواز جا بیندازد. استقلال خوزستان که پس از احراز تبانی شهرداری تبریز به لیگ برتر راه یافته است در اولین گام باید برابر ذوب آهنی به میدان برود که سال گذشته را با کربکندی آغاز کرد و در نهایت و پس از اینکه چند هفته فرهاد کاظمی روی نیمکت این تیم نشست، این یاوری بود که سکان هدایتش را برعهده گرفت تا از سقوط به دسته نخست این تیم را نجات دهد اما مسئولان ذوب آهن در اقدامی عجیب پس از حفظ این تیم در لیگ برتر، لوکا بوناچیچ را به تیمشان آوردند. شاید تجربه بوناچیچ در سپاهان و پایه گذاری سپاهان به شکل تیمی حرفه ای از دلایل این امر باشد. ذوب آهنی ها که حدادی فر و مسلمان را به هر سختی ای بود در این تیم نگاه داشتند، می خواهند از تکرار تجربه سال گذشته شان درس بگیرند و مانع از تکرار آن شوند. آنها می خواهند یکبار دیگر ذوب آهن را در فینال تورنمنت بزرگی مثل لیگ قهرمانان آسیا ببینند و از رقیب همشهریشان عقب نیفتند.
دیدار استقلال خوزستان و ذوب آهن اصفهان در حالی برگزار خواهد شد که شاید تقابل لوکا و ویسی به عنوان استاد و شاگرد از نکات جالب دیگر آن باشد. استقلال خوزستان اولین تجربه حرفه ای گریش را در حالی در اهواز تجربه خواهد کرد که گام اول این تیم مطمئنا در ایجاد اعتماد بنفس برای ادامه لیگ برای شاگردان ویسی بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.
شش ديدار دیگر این هفته فردا شب برگزار خواهد شد.برنامه هفته اول لیگ برتر به شرح زیر است:
امشب:
استقلال خوزستان – ذوب آهن
پرسپولیس – تراکتورسازی

فرداشب:
داماش – سایپا
فجر سپاسی ‌- نفت
راه‌آهن – مس
صبا – ملوان
سپاهان – فولاد
گسترش فولاد- استقلال

کد مطلب: 82616
 
Share/Save/Bookmark