میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۹
 
 
هم اندیشی تحلیلی نقش شهید سلیمانی در توسعه امنیت،عدالت و صلح منطقه ای و جهانی در باغ کتاب تهران برگزار شد.
نقش امنیت‌ساز سردار سلیمانی در سطح ملی و فراملی

هم اندیشی «تحلیلی بر نقش سپهبد شهید سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه‌ای و جهانی» به همت مجمع جهانی صلح اسلامی با همکاری برخی دستگاهای داخلی و بین‌المللی در تهران با سخنرانی دکتر عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی، آقای محسن پاک آیین عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی، دکتر امیر عبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل ، خانم دکتر امین زاده معاون حقوقی سابق رئیس جمهوری ، دکتر فتحعلی سفیر سابق ایران در لبنان برگزار شد. نقش امنیت‌ساز سردار سلیمانی در سطح ملی و فراملی
دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی گفت: غرب از منطقه غرب آسیا و کشورهای منفعل و ضعیف می‌خواهد تا به نفع رژیم صهیونیستی گام بردارند . غرب می‌خواهد مبارزه اسلام با اسلام را ایجاد کند. داود عامری دیروز در همایش تحلیلی بر نقش شهید سپهبد سلیمانی در توسعه امنیت، عدالت و صلح منطقه‌ای و جهانی در باغ کتاب تهران اظهار داشت: غربی‌ها معتقدند که منطقه غرب آسیا باید بازمهندسی شود و قدرت‌های منطقه رو به تحلیل برود و با قدرت‌های ضعیف‌تری از کشورهای مسلمان منطقه روبرو باشند؛ چون خواه ناخواه تاثیر اسلام را بر جهان خواهند دید.
وی افزود: از دید آنها باید منطقه غرب آسیا محیطی ناآرام و دچار آنارشی باشد تا منطقه را براساس چیزی که خود صلاح می‌دانند، بازمهندسی کنند. دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی عنوان کرد: آنان با ورود داعش و ایجاد جنگ‌های نیابتی، خواستند جبهه اسلام و صهیونیسم را تغییر داده و مبارزه اسلام با اسلام ایجاد کنند تا هم به نفع اسراییل تمام شود و هم در منطقه ایجاد ناامنی کنند.
عامری اضافه کرد: بزرگان اهل سیاست در غرب این حرف‌ها را زدند و می‌گویند جهان اسلام را تخریب شده و تضعیف شده می‌خواستند نه کشورهای دارای امتیاز، اما جمهوری اسلامی همیشه تلاش می‌کرد در برابر توطئه‌ها ایستادگی کند تا شرایط ایران نوین اسلامی را شاهد باشیم. اما بین دو خواست در منطقه نبردی درگرفت که شهید سلیمانی در آن نقش‌آفرینی می‌کرد.
وی ادامه داد: امروز جنگ شناختی، گام نخست برای مقابله و رویایی است و سردار شهید سلیمانی با این شناخت توانست پیروز شود و راهبردها و طرح‌های مناسب را در مقابل دشمنان طراحی کند. گام دوم ایشان، تبلور و اراده کشورهای اسلامی را به نمایش گذاشت جایی که جهان اسلام آرام آرام شرایط مثبتی پیدا کرد و اراده‌ای برای مبارزه با رژیم صهیونیستی ایجاد شد.
عامری درباره شخصیت شهید سلیمانی اظهار داشت: او را در کنار خود نداریم باید تلاش کنیم تا نقش ایشان را در جهان بیشتر بشناسیم و نقش ایشان را در صلح و ثبات منطقه، در مقابله با تروریسم در منطقه و نقش امنیت‌ساز او در سطح ملی و فراملی را واکاوی کنیم.
وی اضافه کرد: شهید سلیمانی به نمادی از مبارزه با استکبار تبدیل شده است همه باید او را بهتر بشناسند. این استقبال و تشییع حماسه‌گونه از سردار سلیمانی تصویری ایجاد کرده که برای هیچ انسانی در این ساحت قابل تصور نیست یعنی سلیمانی برای امنیت و عدالت بشر گام بزرگی برداشته است.
عامری با بیان اینکه نقش شهید سلیمانی را می‌توان در دو حوزه تاثیر بر دشمنان بشریت و تاثیر بر اسلام و مسلمین بررسی کرد، گفت: باید دید خاستگاه هر دو امروزه در جهان چگونه است.
به گفته دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی، سردار سلیمانی ابهت‌پوشالی آمریکا را شکست ‌و شکست رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه و ۲۲ روزه با همه حمایت‌های قدرت‌های غربی، نشان دهنده افول آمریکا بود. آمریکا اراده کرد با کمک داعش در سوریه و عراق نقشه اسلام را بر هم بزند و شهید سلیمانی اراده کرد تا اراده دشمن محقق نشود. دشمن تصور می‌کرد کشورهای اسلامی و مردم مسلمان کشورهایی ضعیف، منفعل و سرکوب شده هستند که با کمک شهید سلیمانی این تصور شکست خورد. دبیرکل مجمع جهانی صلح اسلامی افزود: شهید سلیمانی از نیروهای متفرق اسلامی جبهه مقاومت ساخت و با جمع کردن سرمایه‌های کوچک، قدرت و سرمایه بزرگی ساخت که امروز می‌تواند مسیر قدرت اسلام را تضمین کند.
سردار سلیمانی دیپلماتی برجسته و سیاستمداری بزرگ
«حسین امیرعبداللهیان» دستیار رییس مجلس در امور بین الملل مجلس شورای اسلامی نیز در این حمایش با تبریک ایام دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی، گفت: نکته اول درباره شهید سلیمانی تبیین شخصیت ایشان است؛ بنده در دوران دیپلماسی این سعادت را داشتم تا عنوان سرباز به ایشان کمک کنم. درباره ابعاد شخصیتی سردار سلیمانی باید بگویم ایشان را به معنای واقعی باید سردار صلح و امنیت نامید.
وی افزود: شجاعت، تدبیر و نگاه استراتژیک ایشان به گونه‌ای بود که در مقطعی در بحران سوریه همه چیز برای سقوط دمشق آماده شده بود حتی مراکز حکومتی در دمشق از طریق کانال زیرزمینی تروریستها ایجاد کرده بودند و ایرانی‌های مقیم آنجا می‌گفتند پرواز بفرستید، دمشق درحال سقوط است، می خواهیم برگردیم. قرار شد برای ایرانیهایی که اصرار به برگشت به ایران داشتند پرواز اعزام شود و سردار با همان پرواز خود را به دمشق رساند. وی با بیان اینکه اکثریت در شورای عالی امنیت ملی مخالف پرواز سردار به دمشق در آن شرایط، بودند، اظهار کرد: سردار گفتند به دمشق می‌روم تا بشار اسد این پیام را بگیرد که من می‌روم و در کنار بشار اسد از اتاقش وضعیت را مدیریت می‌کنم و چنین کاری هم کرد.
امیرعبداللهیان درباره ویژگی دوم ناشناخته سردار سلیمانی گفت: وی دیپلمات برجسته بود. او خیلی خوب تئوری‌ها، روش‌های مذاکراتی را می‌فهمید و به دیپلماسی به عنوان ابزار و روشی برای رسیدن به هدفش اعتقاد داشت. شرایط منطقه در سال‌های اخیر بسیار پیچیده است و تحولات، شیب تندی دارد و این پیچیدگی‌ها نیازمند این بود که سردار فقط نظامی نیاندیشد، برای همین سردار تاکتیک دیپلماسی را بر می‌گزیند.
وی با اشاره به نشست آمریکا، ایران و عراق در موضوع امنیت عراق در دهه ۸۰ گفت: در این مذاکره که وزارت خارجه، سیا، پنتاگون از آمریکا و شورای عالی امنیت ملی از ایران حضور داشتند، مدیریت در هر مرحله از مذاکره، برعهده سردار سلیمانی بود. سردار برای مذاکره ۳ ساعته گاهی حدود ۱۰۰ ساعت با ما وقت می‌گذاشت و پایان جلسه گاهی با اذان صبح تلاقی می کرد. ایشان به ظرائفی توجه و نکاتی اشاره داشت که کمتر کسی به این چیزها توجه داشت.
وی ادامه داد: سردار اعتقادش فقط نظامی‌گری نبود بلکه این بود که دیپلماسی باید دقیق کار کند. در مواجهه با مقامات آمریکایی خواست آداب اسلامی و آداب دیپلماتیک در مذاکره رعایت شود و هیچ صحبت و اتهام مطرح شده از طرف آمریکایی، بی پاسخ گذاشته نشود. می‌گفت مهم این است وقتی آمریکایی‌ها برگشتند بگویند ایرانی ها منطقی مذاره کردند و ایشان برای هر بحث استدلال داشت. امیرعبداللهیان نکته دیگر شخصیت سردار سلیمانی را سیاستمدار بودن ایشان عنوان و اظهار داشت: سردار به معنای واقعی سیاستمدار بودند. بخشی از فعالیتش در حوزه‌های مختلف این بود که خودشان باید مذاکره می‌کردند. وی اضافه کرد: آمریکایی‌ها در اسنادی که یه دست آوردند گفتند برخی رهبران سیاسی عراق وقتی مذاکره می‌کردند می‌گفتند در نهایت باید نظر سلیمانی را بدانیم. آمریکایی‌ها می‌گویند چرا ایران انقدر باید در عراق نفوذ داشته باشد که سیاستمداران عراقی با نظر سردار مشورت بگیرند و با او مذاکره کنند! می دانست سیاست و سیاست ورزی در جهان کنونی چه سمت و سویی دارد اما در جریان سیاسی داخل نغلطیدند و به این سمت غش نکردند. همه اقشار در منطقه به سردار عشق می‌ورزیدند. امیرعبداللهیان با ذکر خاطره‌ای از شهید سلیمانی زمانی که در دمشق بود، گفت: سردار خواستند نزدشان بروم. محلی که سردار بود محله مخوفی بود که هر آن احتمال مواجهه با داعش وجود داشت. با سردار نشستم و دوستان حزب الله هم در آن اتاق عملیات بودند.ایشان میوه تعارف کرد و انجیر که دوست داشتم چند تا خوردم و سردار از سردار شهید پورجعفری پرسید انجیر داریم؟ او انجیر را برای من آورد.
وی افزود: یکساعت بعد سوار هواپیما شدم، سرمهماندار پرواز به من گفت، آقای سلیمانی کارتن بزرگ انجیر را برای شما حین پرواز فرستاد. همه مسافران پرواز، مدافعان حرم بودند و از آن خانم خواستم انجیرها را در سینی بریزند و به همه مسافران تعارف کنند و این بخشی از رمز شخصیتی سردار بود که توانست ایرانی، عراقی، یمنی و بحرینی را جمع کند.
این دیپلمات با اشاره به افتادگی و تواضع سردار شهید سلیمانی تصریح کرد: زمانی در اوج تحولات مصر درسال ۲۰۱۲ میلادی مرحوم مرسی اخوان المسلمین رییس جمهور مصر شده بود به آنجا رفتم. قرار شد حلقه نخست پیرامون آقای مرسی به ایران بیایند که آمدند و تفاهم نامه‌هایی امضا شد. آنان درخواست داشتند ژنرال سلیمانی را در حد ۵ دقیقه ببینند و گفتند آقای مرسی از ما خواسته است سردار را ببینیم و گفته سردار از اتقلابیون حمایت می کند و این برای ما خیلی خوب است که در مصر بگوییم با سردار ملاقات داشته ایم. به سردار گفتم و ایشان گفت اگر جمع بندی از توافقات مثبت است آنها را می‌بینم و چنین کرد. ایشان جلوی در ورودی ایستادند و با تک تک مهمانان احوالپرسی کرد، تلفن فوری پیش آمده بود و بیرون رفتند. در فاصله‌ای که برگشتند آنها گفتند آیا سردار را می‌بینیم یا نه و من گفتم همانی که جلوی در از شما استقبال کرد سردار بود. و آنها تعجب کرده و گفتند ما فکر می‌کردیم با آدم خشن و سخت گیر مواجه می‌شویم. سردار بعد در نشست، نکاتی مطرح کرد که بعد از سقوط مرسی یکی از این افراد در ملاقات در کشور ثابث، گفت اگر به توصیه‌های سردار سلیمانی عمل می‌کردیم این اتفاق برای ما نمی‌افتاد!
امیرعبداللهیان با بیان اینکه سردار برای تحقق صلح در جنگ تحمیلی و مبارزه با اشرار در منطقه شرقی کشور، کمک بزرگی کرد، گفت: یک روز به دفتر سردار رفتم هنوز جلسه تمام نشده بود گفت شما جلسه را ادامه دهید من دادگاه دارم. ایشان در تشریح این دادگاه گفت که در تعقیب اشرار تصمیم گرفتم راسا اگر اشرار وارد شدند تا عمق کشور همسایه تعقیب شان می‌کنیم و غائله شرق را پایان می‌دهیم و چنین کردیم. ایشان سه سال بعد وقتی رییس سپاه قدس بود به اتهام خروج غیرقانونی از کشور به دادگاه احضار شدند و او احترام دادگاه جمهوری اسلامی را نگاه داشت و خود به دادگاه رفت و وکیل نفرستاد. دستیار رییس مجلس در امور بین الملل مجلس شورای اسلامی گفت، سردار معتقد بود نه از پشت چزابه بلکه از پشت مرزهای رژیم صهیونیستی برای حفظ امنیت کشور خود تلاش می کنیم.

هنر شهید سلیمانی در همگرایی ۶ ملیت برای مقابله با تهدید
«محمد فتحعلی» سفیر سابق ایران در لبنان نیز در این همایش گفت: سردار شهید سلیمانی طیفی از رفتارهای درونی و بیرونی را شکل داده بود و امروز می توانیم مجموعه‌ای از رفتارهای ایشان را تجزیه تحلیل کرده و چراغ راه قرار دهیم. این کارشناس مسائل منطقه اظهار داشت: در منطقه خاورمیانه که به غلط به آن خاورمیانه می‌گویند و غرب آسیا است، همیشه تقابل سه عامل اساسی جغرافیا، سیاست و قدرت را داشته ایم، بنابراین هر کسی، هر کشوری و هر کنشگری می‌خواهد در این منطقه بازیگری داشته باشد باید به این سه عامل توجه کند.
فتحعلی با بیان اینکه سلیمانی بزرگ پدیده قرن بود، ادامه داد: باید این شخصیت را در منطقه تجزیه تحلیل کرد. تفاوتی در ساختارهای سیاسی منطقه وجود دارد، بدین صورت که کشوری نگاه جغرافیایی و ژئوپولیتیکی و کشوری نگاه تثبیت مذهب خودساخته مانند عربستان دارد و کشوری همه تلاشش برای تثبیت و پایداری جبهه‌ای به نام مقاومت است که اینها مولفه‌های نوینی را در منطقه شکل می‌دهد.
وی اضافه کرد: با این ترسیم مختصری که از منطقه داشته‌ام، نقش نخست شهید سلیمانی، تقویت منابع مادی کنشگرهای فعال بود. سفیر سابق ایران در لبنان خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی براساس منطق قدرت، نخست منابع مادی را تقویت کرد. سپس سعی کرد هر کنشگری در قواعد ملی و محلی کشورش رشد کند یعنی هر کسی در نسخه بومی خود رشد کند. او پایه‌های قدرت را براساس نسخه بومی کشورها تثبیت کرد مثلا کسی قدرت حذف حزب الله را در لبنان ندارد چون حزب‌الله در این حکومت نهادینه شده است. فتحعلی، حرکت شهید سلیمانی برای اتحاد ۶ تابعیت و ۶ ملیت و در کنار هم قرار گرفتن اینها در مقابله با یک تهدید را تنها حرکت نه در تاریخ اسلام بلکه در تاریخ جهان دانست و گفت: این هنر شهید سلیمانی بود که توانست ۶ ملیت با زبان های مختلف را دور هم جمع و آنان را مدیریت کند.

جایزه صلح نوبل به سردار سلیمانی اعطا شود
الهام امین‌زاده عضو شورای راهبری مجمع جهانی صلح اسلامی هم در این همایش با طرح این پرسش که به چه افرادی جایزه صلح نوبل می‌دهند، گفت: معمولا افرادی که در صلح همکاری بین المللی داشته و گامی در این باره برداشته باشند، جایزه صلح نوبل دریافت می‌کنند که درسال ۲۰۱۹ این جایزه به نخست وزیر اتیوپی رسید. وی ادامه داد: سردار سلیمانی چه فرقی با برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۱۹ دارد ، چون سردار کسی بود که با کسی که در منطقه با خشونت و ترور و برای استقرار امنیت شهروندان مبارزه می‌کرد و هنوزم دیر نیست که جایزه صلح نوبل به ایشان تعلق بگیرد. امین زاده تصریح کرد: وزارت خارجه در مجمع عمومی سازمان ملل این موضوع را تشریح کند، چون در محکومیت ترور شهید سلیمانی و قدردانی از اقدامات ایشان و این انجام شدنی است.
عضو هیات علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران با اشاره به توجیه ترور سردار سلیمانی توسط آمریکایی‌ها اظهار کرد: برای توجیه ترور سردار سلیمانی، اخیرا اقدام علیه سران داعش و القاعده مطرح شده و سردار را در زمره اینها قرار می‌دهند که باید جلوی این کار گرفته شود. امین زاده خواستار برپایی دادگاه بین‌المللی شد و گفت: وزارت جنگ آمریکا تصریح و اعتراف می‌کند رییس جمهوری آمریکا دستور مستقیم شهادت سردار شهید می‌دهد، از شورای امنیت سازمان‌ملل درخواست داریم مانند دادگاهی که برای ترور رفیق حریری برگزار شده، قطعنامه تصویب و دادگاهی هم برای ترور سردار شهید سلیمانی برگزار شود

سردار سلیمانی امنیت ایران را در گرو امنیت مرزهای بیرونی می‌دانست
معاون بین‌الملل دفتر حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری گفت: سردار شهید سلیمانی نظریه پردازی بود که امنیت ایران را در گرو امنیت مرزهای بیرونی می دانست و معتقد بود امنیت کشوری تامین نمی‌شود مگر اینکه کل منطقه در امنیت باشد. «محسن پاک آیین» در این همایش‌ افزود: سردار جدای از دیپلمات و سیاستمدار بودن، نظریه پرداز هم بود. ایشان معتقد بود امنیت کشوری تامین نمی‌شود مگر اینکه منطقه امن باشد و کل منطقه امنیت داشته باشد. پاک آیین گفت: سردار شهید سلیمانی برای اینکه منطقه ما امن باشد و رژیم صهیونیستی نتواند کاری بکند، بر لزوم چند مشخصه تاکید داشت. نخست اینکه حاکمیت ملی کشورها محترم شمرده شود. وی با بیان اینکه سردار از این حاکمیت دفاع کردند و امروز حاکمیت ملی سوریه تثبیت شده است، دومین مشخصه از دید سردار شهید سلیمانی را دفاع از تمامیت ارضی کشورها دانست و گفت: آمریکا به دنبال تجزیه عراق بود تا این کشور را به سه قسمت کردها، شیعه‌ها و سنی‌ها تجزیه کند و برای همین با امارات نشست می‌گذارد. وی افزود: از زمان ورود آمریکا به عراق، این بحث تجزیه طلبی همان نقض اراضی کشور مطرح شد که شهید سلیمانی معتقد بودند باید با این آسیب منطقه‌ای مبارزه شود؛ برای همین سردار دفاع از اراضی سوریه و عراق را هم در عرصه سیاسی و هم دیپلماسی پیاده کرد. پاک آیین، سومین مشخصه سردار را جمع کردن همه کشورهای منطقه در قالب یک محور عنوان و تصریح کرد: سردار سعی کرد همه کشورهای منطقه باهم جمع شوند و با هم محور مقاومت تشکیل دهند که چنین هم شد.

کد مطلب: 112768
 
Share/Save/Bookmark