میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۵۵
 
 
صالحی در مراسم روز ملی فناوری هسته‌ای اعلام کرد
عملیات بازطراحی اراک با شتاب به پیش می‌رود

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه یک دستگاه اولترا سانتریفیوژ در اختیار پژوهشگاه وزارت نفت قرار می‌گیرد، گفت: اولین پایلوت آزمایشگاهی ایزوتوپ‌های پایدار در فردو به زودی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
به گزارش فارس، علی‌اکبر صالحی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در روز ملی فناوری هسته‌ای در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما طی سخنانی گفت: به واسطۀ حضور هوشمندانه ملت فهیم و زمان شناس ایران در عرصۀ مشارکت سیاسی و در پرتو عـزم ملی ایجاد شده به منظور عبور از بحران ساختگی هستـه‌ای، شرایطی به وجود آمد تا ضمـن در هم شکستن توطئه‌های بدخواهان ایران اسلامی و رفع تحریم­‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، تمهیدات لازم جهت قرار گرفتن صنعت هسته‌ای کشور در مسیر تجاری ­سازی و ادامه فعالیـت‌ها ­بر اساس الگوی هزینه - فایده فراهم آید.
صالحی ادامه داد: اکنون بواسطه تحولات ایجاد شده در مسیر تحقق اهداف کلان صنعت هستـه‌ای می توان بر این نکته، انگشت تأیید نهاد که اتخاذ این رهیافت اصولی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران، قرین توفیق بوده و دستـاودرهای چشمگیر سازمـان انـرژی اتمـی ایران گواهی بر این مدعـاست. وی در ادامه توضیحاتی را درباره فعالیت‌های سازمـان انـرژی اتمـی و چشم‌انداز پیش روی صنعت هستـه‌ای ارائه کرد و گفت: متخصصان و تلاشگران حـوزه فنـاوری هستـه‌ای و حتی علاقمندان این حوزه، نیک می‌دانند که یکی از الزامات دستیابی به توسعۀ پایدار و متوازن در عرصه فناوری صلح‌آمیز هستـه‌ای، ضرورت ورود به مبحث تأمین اقلام و محصولات استراتژیک از جمله تأمین مواد اولیـه صنعت هستـه‌ای است.
صالحی اضافه کرد: قبل از حصول توافق هستـه‌ای و تدوین سند برنامۀ جامع اقدام مشترک، تأمین مواد اولیـه صنعت هسته‌ای بعنوان یکی از چالش‌های پیش روی تصمیم‌سازان و مدیران سازمان انرژی اتمی تلقی می‌شد. امـا اکنون بواسطه گشایش ایجاد شده و از رهگذر تعاملات صورت گرفته در این زمینه، تمهیدات و مقدمات لازم به منظور تأمین مواد اولیه مانند کیک زرد فراهم آمده و در یک سال اخیر بیش از ۳۶۰ تن کیک زرد به ذخایر استراتژیک کشورمان اضافه شده است. رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: در پیوند با موضوع تأمین سوخت مورد نیاز صنعت هسته‌ای، باید به این نکته اشاره شود که عملیات طراحی سوخت راکتور جدید و پیشرفته اراک و بهینه‌­سازی سوخت‌های صفحه‌ای موجود در حال پیگیری می‌باشد. در ارتباط با تولید ماشین‌های پیشرفتۀ سانتریفیوژ نیز لازم به توضیح است که انجام آزمایش‌های فنی جهت حصول اطمینان کامل از کارایی ماشین‌های IR۸ در دستور کار قرار گرفت و در سایۀ عنایات خداوندی، عملیات گازدهی با موفقیت فوق انتظار و بدون هیچ گونه اختلال و در هم شکستنی (Crash)به انجـام رسید.
صالحی افزود: در راستای بهره‌برداری از سرریز دانش هسته‌ای برای تأمین تجهیزات مورد نیاز دیگر نهادها و صنایع راهبردی کشور، امروز یک دستگاه اولترا سانتریفیوژ تولید شده توسط متخصصان صنعت هسته‌ای در اختیار پژوهشگاه وزارت نفت قرار می‌­گیرد. این دستگاه در شناسایی مسیر حرکت نفت در سنگ که یکی از آزمایش‌های دقیق و دشوار در حوزه مطالعات مخزن نفت است، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران چهارمین کشور دنیا و نخستین کشور خاورمیانه است که از مزایای این دانش بهره‌­مند می‌شود، اظهار داشت: همچنین باید به آماده‌سازی اولین پایلوت آزمایشگاهی ایزوتوپ‌های پایدار در سایت فردو اشاره کنم که بزودی بعنوان پشتوانۀ بزرگ در حوزۀ تحقیقات و پژوهش‌های راهبردی هسته‌ای مورد استفاده قرار خواهد گرفت. معاون رئیس جمهور با بیان اینکه حرکت در مسیر توسعه ظرفیت تولید برق هسته‌ای ادامه یافته و عملیات احداث دو واحد جدید نیروگاهی با ظرفیت ۲۱۰۰ مگاوات در ساختگاه نیروگاه اتمی بوشهر با همکاری متخصصان کشور روسیه آغاز شده است، اظهار داشت:سیاست کلان سازمان انرژی اتمی ایران مبنی بر تبدیل ایران به قطب تولید رادیو دارو در منطقۀ خاورمیانه همچنان در صدر برنامه‌های سازمان انرژی اتمی ایران قرار دارد.

کد مطلب: 98916
 
Share/Save/Bookmark