میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲ تير ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۶
 
 
مشاور وزیر صنعت مطرح کرد؛
۲شرط حذف ارز دولتی

مشاور وزیر صنعت گفت: تغییرات موجود در قیمت کالاها ناشی از امواج اجتماعی و یا عدول برخی افراد است.
این روزها مورد برخی کالاها شاهدیم که قیمت درج شده بر روی کالا با قیمت فروش آن تفاوت زیادی دارد، به طوری که قیمت بالایی به عنوان «قیمت مصرف کننده» بر روی کالا درج می‌شود ولی در نهایت خرده فروش با قیمت بسیار پایین‌تری کالا را به خریداران عرضه می‌کند. به این ترتیب مشخص نیست انگیزه تولیدکننده یا واردکننده کالا از درج قیمت بالا بر روی محصول چیست و سود کالا چقدر است که حتی با محاسبه سود واسطه‌ها باز هم خرده فروش، آن کالا را با قیمت پایین‌تر از نرخ درج شده به مشتری عرضه می‌کند؟ این اتفاق در مورد کالاهای مختلف از جمله در مورد برخی محصولات سلولزی صادق است.
دراین مورد محمدرضا فیاض، مشاور وزیر صنعت اظهار داشت: این اتفاق ممکن است ناشی از امواج اجتماعی باشد. قیمت‌گذاری کالاها بر اساس یک رویه متعادل و مشخص صورت می‌گیرد که منشأ تصمیم‌گیری آن، ستاد تنظیم بازار است.
فیاض با بیان اینکه نمایندگان ستاد تنظیم بازار و تشکل‌های تولیدی بنا بر معیارهای روز اقتصادی و تولیدی، قیمت کالاها را تعیین و پایش می‌کنند، ادامه داد: بعد از اینکه قیمت‌ها در ستاد تنظیم بازار مشخص شد، ممکن است امواج اجتماعی باعث ایجاد تغییراتی در این قیمت‌ها شود و یا برخی از قیمت‌ها عدول کنند که دستگاه‌های نظارتی موظفند بر این موضوع نظارت داشته باشند. وی ابراز امیدواری کرد که شاهد واقعی شدن همه قیمت‌ها باشیم.
فیاض در ادامه در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر حذف ارز دولتی از کالاهای اساسی نیز اظهار داشت: قیمت ارز چیزی نیست که در یک برهه زمانی خاص در مورد آن تصمیم‌گیری شود، بلکه یک تصمیم شناور است که به دلیل تبعاتش مدتی ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه موضوع حذف ارز دولتی از کالاهای اساسی در حال بررسی و تبادل‌نظر است،‌ گفت: در صورتی در این مورد تصمیم نهایی اتخاذ می‌شود که شرایط بین‌المللی اجازه این تصمیم‌گیری را بدهد و در ضمن، تأمین و توزیع مواد اولیه و تبدیل آن به کالا و ارائه به بازار، وضعیت مشخصی داشته باشد.
وی با تأکید بر اینکه در بخش عرضه کالا به جامعه باید تفاهم کلی ایجاد شود، گفت: قیمت ارز و نحوه تخصیص آن بعد از تبادل‌نظرها و در صورت فراهم شدن شرایط مشخص می‌شود.
مشاور وزیر صنعت در ادامه در مورد برگزاری مراسم بزرگداشت روز صنعت و معدن در ۱۰ تیرماه اظهار داشت: در این مراسم ۵۰ تا ۵۵ نفر منتخب ملی در بخش صنعت و معدن در ۱۵ گروه معرفی خواهند شد.
وی توضیح داد: این افراد در گروه‌های مختلف از جمله برق و الکترونیک، لوازم خانگی، صنایع غذایی، دارویی و شیمیایی، صنایع سلولزی، خودرو، ماشین‌سازی و تجهیزات، نساجی و پوشاک، صنایع معدنی، بهره‌برداران معادن، مکتشفین معادن، شهرک‌های صنعتی، پیشکسوتان، کارآفرینان بانو و کارآفرینان جوان معرفی و تقدیر خواهند شد.
به گفته فیاض، برگزیدگان روز صنعت و معدن از امتیازات خدماتی برخوردار می‌شوند که ممکن است از نظر مالی ارزش بالای نداشته باشد، ولی از نظر معنوی دستاورد مهمی محسوب می‌شود.
وی همچنین از افتتاح هزار میلیارد تومان طرح صنعتی و معدنی همزمان با ایام بزرگداشت صنعت و معدن در کشور خبر داد.

کد مطلب: 109564
 
Share/Save/Bookmark