میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۳۱ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۲۱:۲۵
 
 
اعتراض‌ها به همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق ادامه دارد
مخالفت شورای امنیت با وحدت‌شکنی بارزانی
مخالفت شورای امنیت با وحدت‌شکنی بارزانی
 

در کنار مخالفت‌های مردم و سیاسیون عراق و بسیاری از کشورهای جهان، شورای امنیت سازمان ملل نیز با صدور بیانیه‌ای هشدارآمیز، از مقامات اقلیم کردستان عراق خواست که مشکلاتشان با دولت مرکزی را با گفت‌وگو حل کنند و از برگزاری همه‌پرسی جدایی که اقدامی مخرب است، پرهیز کنند.
شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشست خود هشدار داد که برگزاری همه‌پرسی برای جدایی کردستان عراق از این کشور، عملی ثبات‌زدا خواهد بود. در بیانیه‌ای که به همین منظور تهیه و با رأی مثبت هر ۱۵ عضو دائم و غیردائم تصویب شد، هشدار داده شده که برگزاری همه‌پرسی برای جدایی کردستان عراق، به ثمر رسیدن تلاش‌ها برای بازگشت آوارگان به کاشانه خود و عملیات نظامی علیه داعش را با مشکل مواجه می‌کند. مقامات اقلیم کردستان عراق گفته‌اند که ۳ مهرماه (دوشنبه هفته جاری) برای استقلال، همه‌پرسی برگزار می‌کنند؛ اقلیم می‌گوید که نتایج این همه‌پرسی غیرالزام‌آور است.
کاخ سفید در بیانیه‌ای پس از دیدار روسای جمهور آمریکا و ترکیه، از مخالفت آنها با برگزاری همه‌پرسی سوم مهر در کردستان عراق و تاکیدشان بر لزوم مذاکره بین اربیل و بغداد خبر داد.
رئیس‌جمهور عراق چند روز پیش طرحی ابتکاری برای پایان دادن به بحران کنونی ایجاد شده بر سر همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان ارائه کرده که نه بغداد و نه اربیل از آن حمایت نکرده‌اند.
«فواد معصوم» رئیس‌جمهور عراق چند روز پیش به منظور حل بحران همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان، طرحی ابتکاری شامل چندین بند، ارائه کرد که جزئیاتی از آن در رسانه‌ها منتشر نشد و تنها واکنش‌ها درباره این طرح رسانه‌ای شد. فراکسیون پارلمانی «المواطن» نیز این طرح را که مانند طرح ارائه شده از سوی نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق خواستار به تاخیر افتادن همه‌پرسی شده بود، رد کرد زیرا از نظر بغداد، این همه‌پرسی اساسا باید لغو شود نه اینکه برای مدتی به تاخیر افتد.
اما مفاد این طرح ابتکاری را پایگاه خبری «الغدپرس» منتشر کرده که دارای ۴ محور است. تعیین سقف زمانی برای پایان دادن به مسائل مورد اختلاف میان منطقه کردستان و دولت فدرال حداکثر تا سه سال، پذیرش پیشنهاد ارائه شده از سوی «یان کوبیچ» نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق و تشکیل ۳ کمیته پیگیری این راهکار از جمله مسائل طرح شده در این طرح است. نماینده عربستان در سازمان ملل اعلام کرد که ریاض حتی پس از برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان، روابطی قوی با اربیل خواهد داشت.
واشنگتن ضمن اعلام مخالفت با برگزاری همه‌پرسی جدایی در عراق از دولت منطقه‌ای کردستان خواست تا برنامه برگزاری این همه‌پرسی را لغو کند. «هیثر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای، مخالفت شدید واشنگتن با برگزاری همه‌پرسی جدایی منطقه کردستان در عراق را اعلام کرد.
«عدنان فیحان» رئیس دفتر سیاسی «عصائب اهل الحق» عراق اعلام کرد که‌ آمریکا تلاش دارد آتش جنگ را میان نیروهای الحشد الشعبی و پیشمرگه شعله‌ور کند و هدف از این اقدام نیز، تضعیف و نابودی الحشدالشعبی است.
همچنین دولت بحرین با صدور بیانیه‌ای منطقه کردستان را جزئی از عراق دانست و از تمامی طرف‌ها خواست تا به گفت‌و‌گو روی بیاورند.رئیس منطقه کردستان عراق در ادامه تبلیغات خود برای همه‌پرسی جدایی کردستان از عراق، به طور تلویحی مردم را به رأی دادن گسترده فراخواند. مقتدی صدر رئیس جریان الصدر عراق ضمن اینکه همه‌پرسی در منطقه کردستان عراق را خودکشی خواند، تأکید کرد که کردها اولین کسی خواهند بود که از آن متضرر خواهند شد. نخست‌وزیر عراق طی دیدار با رئیس‌جمهور این کشور گفت که موضع بغداد در مورد همه‌پرسی کردستان ثابت بوده و مخالف آن است. رئیس‌جمهور فرانسه در تماس تلفنی با رئیس منطقه کردستان عراق، از وی خواست همه‌پرسی جدایی در این منطقه را به تعویق بیندازد.
پایگاه «دیلی صاباح» ترکیه از تشکیل جلسه اضطراری پارلمان این کشور برای بررسی تمدید مأموریت نظامی در عراق خبر داد. پارلمان عربی در بیانیه‌ای اعلام کرد که رئیس این پارلمان در پیامی به رئیس منطقه کردستان از او خواسته تا برگزاری همه‌پرسی را به تعویق بیندازد. نخست‏‌وزیر ترکیه در رد همه‎پرسی منطقه کردستان عراق اعلام کرد که اجرای آن امنیت ملی ترکیه را تهدید می‌‏کند. وزیر خارجه عراق در حاشیه مجمع جهانی سازمان ملل در نیویورک گفت که دولت عراق برای توافق با اقلیم کردستان به گزینه نظامی متوسل نمی‌شود.
ساکنان استان نینوی در محکومیت همه‌پرسی منطقه کردستان عراق تظاهرات و اربیل را به «سوء استفاده» از اوضاع عراق متهم کردند. کمیته انتخابات و همه‌پرسی کردستان عراق اعلام کرد که این همه‌پرسی در استان کرکوک و مناطقی از استان نینوی و دیاله و طوزخورماتو نیز اجرایی می‏شود. در حوزه نظامی خبر می‌رسد فرماندهی عملیات آزادسازی الحویجه اعلام کرد که نیروهای عراقی در دومین روز از این عملیات موفق شدند ۱۹ روستا را در شهرستان الحویجه آزاد کنند.

کد مطلب: 101067
 
Share/Save/Bookmark