میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۸
 
 
جابری‌انصاری:
از همه امکاناتمان برای حل سریع‌تر بحران یمن استفاده می‌کنیم

معاون وزیر خارجه ایران با اعلام حمایت از تلاش‌های سازمان ملل برای حل هر چه سریعتر بحران در یمن و استفاده از همه امکانات در این زمینه، موفقیت این تلاش‌ها را منوط به بیطرفی کامل این سازمان و تلاش برای اعتمادسازی بین طرف‌های درگیر خواند.
حسین جابری انصاری پس از دیدار و گفت‌وگو با اسماعیل ولد الشیخ احمد نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن، گفت‌‌و‌گوهای انجام شده را خوب و سازنده خواند و افزود: ایشان در تلاش است که در شرایط فعلی مجدداً حل سیاسی و تحرک سیاسی را در صحنه یمن فعال کرده و پیگیری کند.
وی خاطرنشان کرد: دیدار ایشان از ایران در چارچوب دیدار از کشورهای منطقه برای جلب کمک در موفقیت این مسئولیت و این کاری است که در مقطع فعلی دنبال می‌کند. جابری‌انصاری اضافه کرد: ما از ابتدای بحران یمن معتقد بودیم که بحران یمن مثل بحران‌های مشابه در منطقه حل نظامی ندارد و باید مبتنی بر گفت‌وگوهای مستقیم بین طرف‌های درگیر در یمن و حرکت به سمت حل سیاسی و مراجعه به آرای عمومی ملت یمن این مشکل در مسیر حل قرار بگیرد.
وی مهمترین گام را توقف آتش‌بس و پایان جنگ ویرانگری خواند که همه چیز یمن را هدف گرفته و محاصره کاملی که بر یمن تحمیل شده به نحوی که موجب تشدید بیماری‌های مختلف از جمله بیماری وبا شده و به شکل گسترده‌ای ملت ایران را هدف گرفته است.
معاون وزیر خارجه با بیان اینکه ما از تلاش‌های سازمان ملل برای حل هر چه سریعتر بحران یمن و خروج از وضعیت فعلی به شکل کلی حمایت می‌کنیم، خاطرنشان کرد: معتقد بودیم که موفقیت‌ها و تلاش‌ها منوط به این است که سازمان ملل در چارچوب ماموریت بین‌المللی خود بیطرفی کامل را رعایت کرده و برای اعتمادسازی بین طرف‌های درگیر و بین آنها و ماموریت نماینده سازمان ملل تلاش کند.
معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه اضافه کرد: مفاهمه کلی بین ما و نماینده سازمان ملل وجود دارد و امیدواریم با طرح‌های عملیاتی و ابتکار عملی که سازمان ملل در پیش خواهد گرفت و مراعات همه جوانب موضوع تلاش برای رفع هر چه سریعتر محاصره کامل ملت یمن و پایان جنگ ویرانگر تحمیل شده بر این کشور، امکان موفقیت تلاش‌‌ها برای گفت‌وگوی جدی و مستقیم بین طرف‌های درگیر و حرکت به سمت حل سیاسی بحران که رجوع به آرای ملت یمن در نهایت آن خواهد بود، امکان خروج از وضعیت فعلی فراهم شود.
جابری‌انصاری درباره اینکه آیا شیخ ولد احمد گزارشی از این سفر ارائه کرد؟ گفت: ایشان در مرحله اخیر و در چارچوب برنامه و طرحی که دنبال می‌کنند از برخی کشورهای منطقه دیدار کرد و در مجموع برداشتی که در قالب گزارش این سفر ارائه کرد این بود که زمینه‌های خوبی برای موفقیت تلاش‌های مرحله فعلی وجود دارد.
وی هم‌چنین گفت که ولد الشیخ از جمهوری اسلامی درخواست داشته و دارد که کمک کند و افزود: ما هم از ابتدا از تلاش‌های سازمان ملل برای حل سیاسی بحران حمایت کردیم و در این مقطع خاص هم پایان هر چه سریع‌تر بحران در یمن، یعنی پایان فاجعه انسانی در یمن و همه تلاش‌های خودمان را برای کمک به تلاش‌های نماینده سازمان ملل و این سازمان به کار خواهیم گرفت.
معاون وزیر خارجه افزود: امیدواریم سازمان ملل و نماینده آن با در نظر گرفتن واقعیت‌های صحنه یمن و خواسته‌های این ملت تلاش کند برای اعاده اعتماد از دست رفته در صحنه یمن بین طرف‌های مختلف و بین آنها و نماینده سازمان ملل و امکان شروع یا حرکت این لوکوموتیو و قطار صلح را بتواند فراهم کند. وی در پایان تصریح کرد: ما از همه امکاناتمان در این مسیر برای حل هر چه سریع‌تر بحران یمن استفاده می‌‌کنیم.

قدردانی از حمایت‌های ایران برای برقراری صلح در یمن
اسماعیل ولد الشیخ احمد نیز پس ازاین دیدار در جمع خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی از حضور در ایران و قدردانی از حمایت‌های ایران برای برقراری صلح و ثابت در یمن تأکید کرد که بحران یمن راه‌حل نظامی ندارد.
وی بر حل سیاسی این بحران از طریق مسالمت‌‌آمیز تأکید کرد و افزود: در چارچوب حل سیاسی بحران یمن به ایران سفر و با آقای جابری‌انصاری دیدار کردم تا جنگی که یمن و ملت آن را درگیر کرده است، خاتمه یابد.
ولد الشیخ در پاسخ به سؤالی درباره طرح آمریکا برای انتشار عمدی ویروس وبا در یمن و اینکه آیا سازمان ملل این موضوع را بررسی کرده است، بدون پاسخ به این سؤال، عنوان کرد: من نمی‌گویم بحرانی که در حال حاضر در یمن در جریان است، بحرانی بی سابقه در جهان نیست، ولی شکی نیست که این جنگ، شرایط سخت و اوضاع بهداشتی و انسانی در یمن را متشنج کرده است. حقوق کارمندان بخش‌های بهداشت و درمان پرداخت نمی‌شود و همه اینها باعث فاجعه کنونی در یمن شده است.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن ادامه داد: شما می‌دانید که من از چهار سال پیش تاکنون به عنوان هماهنگ کننده امور انسانی در یمن فعال هستم و از آن زمان تاکنون نسبت به بروز فاجعه وبا در یمن هشدار دادم. شرایط برای بروز این بیماری‌ها فراهم شده بود و نتیجه آن فاجعه کنونی است که اکنون شاهد آن هستیم.
وی بار دیگر تأکید کرد که راه‌حل همه این مسائل از جمله شیوع وبا و فاجعه انسانی یک راه‌حل سیاسی فوری است.
نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن درباره کارشکنی‌های عربستان و ائتلاف عربی برای رسیدن کمک‌های انساندوستانه از جمله دارو به مردم یمن و اینکه آیا سازمان ملل نمی‌خواهد اقدامی حقوقی در این زمینه علیه عربستان صورت دهد؟ نیز خاطرنشان کرد: از جمله مواردی که در حال حاضر به آن توجه داریم، رسیدن کمک‌های انساندوستانه به تمامی مناطق یمن است، اما در زمینه انتقال کمک‌های غذایی و سایر کمک‌ها به مناطق مختلف یمن از جمله تعز دشواری‌هایی وجود دارد.

کد مطلب: 100464
 
Share/Save/Bookmark