میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۴
 
 
شرایط سرمایه‌گذاری در پروژه‌های ایمیدرو حذف شد

مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با تاکید بر اهمیت جذب سرمایه از حذف شرایط خاص سرمایه گذاری در طرح‌های زیرمجموعه ایمیدرو خبر داد.
به گزارش ایسنا، امیر صباغ، در اجلاس مدیران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با اشاره به موضوع تسهیل جذب سرمایه عنوان کرد: وضعیت ایمیدرو اکنون نسبت به سال ۱۳۸۱ تغییر کرده است به طوری که قبلا مدیریت دارایی و خصوصی‌سازی شرکت‌ها و بازگشت منابع به ایمیدرو برای سرمایه‌گذاری، دریافت سود سهام شرکت‌ها، امکان کنترل منابع مالی داخلی، امکان تضمین دولت در فاینانس، تضمین فاینانس از محل دارایی ایمیدرو، دریافت حق انتفاع وجود داشت اما الان چنین شرایطی وجود ندارد.
وی در ادمه با اشاره به حجم سرمایه پیش‌بینی شده در برنامه ششم و چشم انداز ۲۰ ساله عنوان کرد: برای رشد زنجیره ارزش، نیاز به زیرساخت، سیستم حمل و نقل جهانی، ذخایر جدید اکتشافی و مکانیزم‌های جدید دنیا برای کاهش ریسک تجارت داریم که در حوزه جذب سرمایه در برنامه ششم نیاز به ۱۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در زنجیره معدن و صنایع معدنی شامل پروژه‌های زیرساختی داریم و در برنامه چشم‌انداز نیز نیاز به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری داریم تا بتوانیم به هدف چشم انداز در این حوزه که شامل ۵۵ میلیون تن فولاد، ۱.۲ میلیون تن آلومینیوم و ۴۴۰ هزار تن مس می‌شود دست پیدا کنیم.
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو گفت: برای دستابی به اهداف برنامه ششم و چشم‌انداز، پنج راهکار تامین منابع مالی را شناسایی کرده‌ایم که شامل بخش خصوصی، دولت، بورس، سرمایه‌گذاری خارجی ودیگر موارد می‌شود و همچنین وقتی رشد اقتصادی داریم، شاهد رشد تولیدات صنعتی هستیم و وقتی این روند کاهش می‌یابد، رشد اقتصادی کم می‌شود که برای رشد اقتصادی هشت درصد باید ۱۵ درصد رشد سرمایه‌گذاری وجود داشته باشد.
«صباغ» همپچنین با اشاره به کار کرد برجام در این مسیر تصریح کرد: برجام را به عنوان عامل کاهش ریسک هم باید دید چراکه ظرفیت‌های برجام شامل امکان استفاده از فناوری‌های روز، مقابله با ارزان فروشی از طریق حذف دلالان و امکان استفاده از مکانیزم‌های جدید فروش است.
وی با تاکید بر لزوم تکمیل زنجیره تولیدگفت: در زنجیره فولاد، ارزش افزوده سنگ آهن ۱۵ دلاری را با فرآوری و رساندن آن به به کنسانتره، گندله و سپس ورق سبک خودرو می‌توان به ۱۲۰۰ دلار رساند. همچنین می‌توان بوکسیت ۶۰ دلار استخراجی را با تبدیل به پودر آلومینا و شمش آلومینیوم و سپس به فویل آلومینیوم به ۶۰۰۰ دلار ارزش افزوده تبدیل کرد.
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) با اشاره به بخش اشتغال حوزه معدن گفت: در بخش استخراج سنگ آهن اشتغال مستقیم ۱۵۰ نفر است که با ایجاد صنایع پایین دستی به ۵۰۰۰ نفر می‌رسد. درنتیجه تنها با سرمایه‌گذاری است که می‌توان در بخش معدن و صنایع معدنی ارزش افزوده و اشتغال ایجاد کرد و ایران را در مسیر توسعه قرار داد.
صباغ در ادامه با اشاره به مدل‌های سازمان‌های توسعه‌ای در جهان عنوان کرد: مدل‌هایی از سازمان‌های توسعه‌ای وجود دارد که به عنوان نمونه می‌توان به مدل آمریکای لاتین اشاره کرد که هدف آنها عمدتا افزایش جذابیت قوانین و مقررات به صورت رقابت‌پذیر برای جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و ثبات اقتصادی است. به طوری که در حوزه معدن شیلی، ۸۰ میلیارد دلار جذب سرمایه‌گذاری خارجی شده است.
وی ادامه داد: مدل ژاپن، دومین مدل است. این کشور ذخیره معدنی ندارد و به دنبال سرمایه‌گذاری است و حدود شش سازمان توسعه‌ای بزرگ تشکیل داده است. آنها با ابزار مالی قوی، توانسته‌اند نرخ بهره پایینی بگیرند و در کشورهای دیگر سرمایه‌گذاری کرده‌اند و توانسته‌اند ذخایر مورد نیاز معدنی را برای کشور خود تامین کنند. در مدل عربستان، طی چند سال گذشته در بخش معدن، فوق‌العاده کار کرده‌اند و تا سال ۲۰۳۰ برنامه‌ریزی کرده‌اند که سهم معدن در تولید ناخالص داخلی افزایش و سهم نفت کاهش یابد. دولت نیز به عنوان سهامدار و تضمین کننده وام سازمان‌های توسعه‌ای همزمان با ماهیت خصوصی شرکت وارد شده است.
مدیر برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ایمیدرو در ادامه به مدل ایتالیا و چین نیز اشاره کرد و در نهایت در توصیف مدل ایرانی سازمان توسعه معدنی عنوان کرد: در ایمیدرو، ابتدا مدل ایتالیا بررسی شد و دارایی‌های مبارکه، ذوب آهن، فولاد خوزستان، ایرالکو و شرکت‌های بزرگ معدنی را به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران دادند و از سود سهام شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری شد، به طوری که از سال ۸۱ تا ۸۴، ۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای طرح‌های توسعه سرمایه‌گذاری کردیم. اما در دولت‌های نهم و دهم، به سمت تضعیف این سازمان رفتند و تنها ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده که این امر باعث شد تا در سال ۹۲ نیز هیچ طرحی افتتاح نشود.

کد مطلب: 100266
 
Share/Save/Bookmark