میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۶
 
 
سرکوب‌گری ارتش صهیونیستی نتوانست تظاهرات بازگشت را متوقف کند
عهد غزه با شهدا و مجروحان
عهد غزه با شهدا و مجروحان
 

مردم نوار غزه راهپیمایی دیروز برابر با اولین جمعه ماه مبارک رمضان را با عنوان «جمعه وفاداری به شهدا و مجروحان» برگزار کردند که در نتیجه یورش ارتش صهیونیستی ده‌ها شهید و زخمی درپی داشت.
ملت فلسطین در هفته‌های اخیر ابعاد جدید انتفاضه را آغاز کرده‌اند که محور آن را حق بازگشت و محکوم‌سازی انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس و البته انتقاد از سکوت مجامع جهانی و سستی دولت‌های اسلامی در حمایت از فلسطین تشکیل می‌دهد.
راهپیمایی‌های بازگشت از ۳۰ مارس به مناسبت «روز زمین» در فلسطین آغاز و هر هفته برگزار شد، مردم غزه و کرانه باختری در دوشنبه و سه‌شنبه هفته پیش به مناسبت سالروز اشغال فلسطین و انتقال سفارت آمریکا به قدس نیز به صورت گسترده در این راهپیمایی شرکت کردند و غزه ۶۳ شهید و بیش از ۲۸۰۰ زخمی داد؛ از ابتدای راهپیمایی‌های بازگشت تاکنون بیش از ۱۰۰ فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.
راهپیمایی دیروز نیز در هشتمین جمعه آغاز اعتراض‌ها تحت عنوان «راهپیمایی وفاداری به شهدا و مجروحان» برگزار شد. در همین راستا «کمیته ملی راهپیمایی بازگشت و شکست محاصره» با صدور بیانیه‌ای ضمن دعوت از مردم برای شرکت در این راهپیمایی‌ها بر حفظ ماهیت مسالمت‌آمیز و مردمی بودن آن تأکید کرد.
جوانان فلسطینی برای دیروز نیز لاستیک‌های خودرو و بادبادک با خود‌ به مرز غزه آوردند تا از آنها در تظاهرات‌ها استفاده کنند. در همین حال گزارشگر سازمان ملل در امور فلسطین میگوید که براساس معاهده رُم اقدام نیروهای رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین یک جنایت جنگی محسوب می‌شود. کمیسیونر شورای حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به خشونت‌های اخیر رژیم صهیونیستی تأکید کرد اسرائیل مردم غزه را در یک قفس سمی از تولد تا مرگ حبس کرده است.
زید الرعد الحسین رئیس سازمان حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به اینکه پاسخ اسرائیل به تظاهرات مردم غزه به طور کامل نابرابر و نامناسب بود تاکید کرد که اسرائیل به طور سیستماتیک ۱.۹ میلیون نفر از مردم غزه را از اولین حقوق انسانی و حقوق بشر محروم کرده است. وی همچنین اضافه کرد؛ اسرائیل مردم غزه را از بدو تولد تا زمان مرگ در یک منطقه سمی کثیف درون قفس کرده است.
وی در نشست ابتدایی شورای حقوق بشر سازمان ملل برای بررسی خشونت‌های اخیر در مرز غزه با انتقاد شدید از رژیم صهیونیستی تاکید کرد که نیروهای اسرائیلی ۶۰ نفر را فقط در روز دوشنبه گذشته کشته‌اند. وی ادامه داد؛ هیچ طرفی با حوادث هفته گذشته امنیتش بیشتر نشده است و چشم‌انداز پایان اشغالگری، پایان خشونت و پایان ناامنی درحال ناپدید شدن است.
از سوی دیگر پس از راهپیمایی‌های گسترده در مرز نوار غزه و از سوی مردمی که از محاصره ۱۱ ساله به ستوه آمده‌اند، مصر اعلام کرد گذرگاه رفح را در تمام طول ماه مبارک رمضان باز خواهد گذاشت. «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر در صفحه فیسبوک خود نوشت: به دستگاه‌های امنیتی مربوطه دستور دادم هر آنچه در راستای بازگشایی گذرگاه رفح در طول ماه رمضان لازم است، انجام دهند؛ این کار برای کاستن از سختی‌های مردم نوار غزه انجام می‌شود. نکته قابل توجه آنکه جلسه فوری وزرای خارجه اتحادیه عرب به درخواست عربستان برای بحث درخصوص اوضاع قدس و غزه برگزار شد.
در این نشست، دبیرکل اتحادیه عرب نیز تلاش کرد عربستان را مدافع حقوق فلسطینیان نشان دهد و در ابتدای سخنان خود از ریاض جهت دعوت به برگزاری این نشست تمجید کرد. احمد ابوالغیط همچنین کشورهایی مانند گواتمالا که به پیروی از آمریکا اقدام به انتقال سفارت خود به قدس کرده‌اند را به قطع رابطه دیپلماتیک تهدید کرد.
از سوی دیگر رسانه‌ها از به صدا درآمدن آژیرهای خطر در بلندی‌های جولان اشغالی سوریه خبر دادند. در این میان «یحیی السنوار»، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) در نوار غزه گفت که مصر وعده گشایش گذرگاه رفح و تلاش برای حل مشکل انسانی غزه را داده است. السنوار در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره با رد اینکه معامله‌ای با مصر بر سر راهپیمایی بازگشت در چهاردهم ماه مه جاری صورت گرفته باشد، تاکید کرد: مصر به هیات حماس به ریاست اسماعیل هنیه که در سفری چند ساعته به قاهره رفته بود تاکید کرد که از راهپیمایی‌های مسالمت آمیز ملت فلسطین حمایت می‌کند اما نمی‌خواهد مقاومت فلسطین به رویارویی نظامی با اسرائیل کشیده شود.
از سوی دیگر «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی خواستار خروج فوری این رژیم از شورای حقوق بشر سازمان ملل شد. وزارت جنگ رژیم صهیونیستی اعلام کرد که عملیات ساخت دیوار جدید به طول ۳۴ کیلومتر بین شهر ایلات و روستای «سامار» در منطقه «العربا» واقع در مرز اردن اخیرا تکمیل شده است. لازم به ذکر است دیروز نمایندگان بیش از پنجاه کشور از جمله رئیس‌جمهور کشورمان در نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی که در استانبول برگزار شد، شرکت می‌کنند.

کد مطلب: 104424
 
Share/Save/Bookmark