میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۵۶
 
 
اولویت دوچرخه‌سواری بر مرخصی زایمان!
به تازگی معصومه ابتکار که در دولت دوازدهم بعد از خدماتی که برای محیط‌زیست و بهبود آلودگی هوا انجام داد...

به تازگی معصومه ابتکار که در دولت دوازدهم بعد از خدماتی که برای محیط‌زیست و بهبود آلودگی هوا انجام داد!! سمت معاونت زنان ریاست جمهوری را گرفته است، در گفت‌وگویی اعلام کرده که «معاونت زنان مسئولیتی در قبال مرخصی زایمان کارمندان ندارد و آنها باید خودشان به مراجع ذی‌صلاح شکایت کنند!!»
او بدون اظهار تاسف و وعده پیگیری ماجرا توسط معاونت زنان و تقبیح کارفرمایانی که به خانم‌های تحت خدمت خود مرخصی زایمان نمی‌دهند؛ این نکته را یادآور شده است که «نظارت‌هایی در رابطه با این موضوع در قانون کار وجود دارد اما ما به عنوان معاونت زنان مسئولیتی در این زمینه نداریم.»
از خانم ابتکار که قبلا در پست‌های پیشین خود نیز از این اظهارنظرهای عجیب داشته انتظاری بیش از این نمی‌رود که تخلف درباره رعایت حقوق زنان برای مرخصی زایمان را اینقدر ناچیزی ببیند، یادمان نرفته که او در زمانی که ریاست سازمان محیط‌زیست را برعهده داشت در پاسخ به سوالی درباره چرایی بهبود نیافتن حال هوا گفته بود: «دعا کنید باد بیاید از ما کاری ساخته نیست» با این حساب تکرار می‌کنیم از ابتکار توقع نداریم که اظهارنظری صحیح در راستای وظایفش داشته باشد چون در اوج آلودگی و ریزگردهای خوزستان و سیستان و بلوچستان به خاطر داریم مشغول مصاحبه با رسانه‌های خارجی برای تبیین فواید برجام بود! اما از رئیس‌جمهوری که وعده داده به همه اقشار خصوصا خانم‌ها توجه کند، انتظار داریم از معاون خود بپرسد اگر پیگیری تخلف در اجرای مرخصی زایمان کار شما نیست، پس چگونه پیگیر دوچرخه‌سواری بانوان و رفتن آنها به استادیوم هستید؟ از رئیس‌جمهوری حقوقدانمان توقع داریم به ابتکار بگوید بر چه اساس و اولویت پیگیری حقوق زنان باردار را پست‌تر از اولویت پیگیری حضور زنان در استادیوم و یا پیست‌های دوچرخه‌سورای می‌بینید؟!
از رئیس‌جمهوری توقع داریم به جای گله از کار نکردن کابینه خود در انزار عمومی، برای این قبیل کارشکنی‌ها و نادیده گرفتن اولویت‌های جامعه آنها را توبیخ، تقبیح و نهایتا تعویض کرده و وامدار کسی نباشد.
از خانم ابتکار هم توقع‌مان به قدری کاهش یافته که همین که او بتواند اولویت‌های جامعه را تشخیص داده و در حیطه فعالیتی که به او سپرده شده اظهارنظر کند برایمان کافی است. امیدواریم این توقعات از رئیس جمهوری و معاونشان به زودی بدون برخوردهای جناحی و حزبی برآورده شود.
امیدواریم رئیس جمهوری که خود ملبس به لباس روحانیت است و اتفاقا بر فقه و حقوق اسلامی تسلط دارد جایگاه زنان و اهمیت مادری آنها را برای ابتکاری که روزی از سفارت امریکا بالا رفت و حالا پسرش در خاک این کشور زندگی می کند، توضیح داده و به او تفهیم کند که جامعه اسلامی و جامعه انسانی سلامت زنان باردار را مقدم بر حق زنان برای تفریح می‌داند، چراکه ابتدا باید زنان زنده و سالم باشند تا بتوانند بر دیگر کارهایی که در اولویت‌های بعدی قرار می‌گیرد دست بزنند، اگر زنان جامعه که اتفاقا برای استفاده از حقوق عدالت جنسیتی بر کارهای مهم گمارده شده‌اند مجبور شوند بین مادری و حفظ شغل‌شان یکی را برگزینند هم سلامت روانشان به خطر می‌افتد و هم بقای جامعه‌ای که بانوی سبزپوش نگران دوچرخه‌سواری و استادیوم رفتن زنانش است.

نویسنده: نسیم بابایی

کد مطلب: 104622
 
Share/Save/Bookmark