میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۰
 
 
سیاست روز تبعات عدم افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی را بررسی میکند؛
انتظار تمام نشدنی بازنشستگان تامین اجتماعی
انتظار تمام نشدنی بازنشستگان تامین اجتماعی
 
بازنشستگان در انتظار تعیین حقوق دستمزد 99 به گفته رئیس کانون بازنشستگان تهران علت واریز نشدن افزایش حقوق بازنشستگان در فروردین ماه آن است که افزایش حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیر ، بر اساس ماده ۱۱۱ قانون تامین اجتماعی حداقل حقوق بازنشستگان به مجموعه درآمد حداقل‌بگیر شاغلان وصل است، بنابراین باید منتظر باشیم تا تصمیم نهایی گرفته شود و از آنجایی که حقوق‌ها به همان میزان قبلی در حال واریز شدن است، بعید می‌دانم مستمری‌بگیران افزایش دستمزد را این ماه دریافت کنند؛ احتمالا ما به‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان در ماه‌های فروردین و اردیبهشت، در خرداد ماه محاسبه می‌شود.

دغدغه های حقوق ومزایا هیچ گاه تمامی ندارد می خواهد کارمند ،کارگر و یا بازنشسته تفاوتی ندارد . وقتی انسجام و هماهنگی وجود نداشته باشد ماحصلش همین می شود که در دوران فراغت از کار هم باید چشم انتظار و نگران عایدی باشی که در واقع حق مسلم توست اما متولیان و دست اندرکاران علی رغم آنچه در ظاهر نشان می دهند اما در باطن اساسا توجهی به این موضوع ندارند.
حدود ۲ ماه از آغاز سال گذشته و بازنشستگان تامین اجتماعی چشم انتظار افزایش حقوق در سالجاری هستند اما دریغ از اقدام یا حرکتی که شاید دل این افراد را به این موضوع خوش کند.
این اتفاق در حالی رخ داده که این رقم افزایش برای بازنشستگان لشکری و کشوری درحقوق واریزی فروردین ماه لحاظ شده اما بازنشستگان تامین اجتماعی همچنان نظاره گر دعواها و مجادلاتی هستند که به خوبی می دانند عایدی آنها از این مجادلات چیزی جز تاخیر در پرداخت نیست.
آنچه از برآیند موضوع حاصل می شود آن است که این تاخیر و تعلل ها ریشه در به سرانجام نرسیدن تعیین و تکلیف حقوق کارگران دارد.
در حالی که افزایش حقوق بازنشستگان لشکری و کشور در فروردین ماه امسال اعمال شد، اما هنوز افزایش حقوق سال جدید برای بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی منظور نشده است. براساس آنچه علی دهقان‌کیا، رئیس کانون بازنشستگان تهران در این مورد به رسانه ها اعلام کرده است ؛ عدم پرداخت این رقم ریشه درآن دارد به این ترتیب که شورای عالی کار نمایندگان کارگران مصوبه افزایش حقوق را امضاء نکرده‌ و کار دراین مورد به شکایت گروه کارگری کشیده شده است.
به گفته وی اینکه دراین مورد هنوز تصمیم نهایی گرفته نشده خود سبب شده تا بازنشستگان هم نتوانند به حق و حقوق خود دست یابند. طبق آنچه متولیان این مساله از جمله رئیس کانون بازنشستگان تهران می گویند قرار است که در فردا یعنی ۳۱ اردیبهشت ماه جلسه‌ای بههمین منظور برگزار شود تا مصوبه افزایش حقوق کارگران مجددا بررسی یا تصمیم جدیدی گرفته شود تا منافع کارگران و بازنشستگان نیز تامین شود.
این اتفاق در حالی قرار است رخ دهد که گفته می شود در اوایل هفته جاری در جلسه ای که با حضور مدیرعامل و هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی برگزار شده امکان اعمال شدن میزان افزایش دستمزد در حقوق اردیبهشت ماه وجود داشته است اما بنا به دلایلی نامعلوم مقرر شده در روز چهارشنبه برای این مساله تصمیم گیری شود.

تورم روی تورم
عدم افزایش حقوق بازنشستگان در شرایطی رخ داده که بیش از ۳ ماه است که کشور با مساله کرونا و شیوع همه گیر آن دست و پنجه نرم می کند و در کنار تمام مشکلات و مسائل اقتصادی که برای خانوارهای مختلف از جمله قشر کم درآمد جامعه وجود داشت ،تامین هزینه سلامت و بهداشت هم بر هزینه ها افزوده است.
درکنار این تعلل متولیان جا دارد که نیم نگاهی به نرخ تورم تورم فروردین ماه سال ۹۹ از سوی مرکز آمار ایران داشته باشیم که رقم ۳۲.۲ درصد اعلام شده است .
براساس آنچه که مرکز آمار اعلام کرده است ؛ ۱۲ شاخص اصلی قیمت کالا و خدمات نشان می دهد در بخش خوراکی ها و آشامیدنی ها ۱۰.۷ درصد افزایش قیمت به نسبت مدت مشابه سال قبل و ۵.۲ درصد نسبت به ماه قبل داشته است. یعنی قیمت این بخش در فروردین نسبت به اسفند گرانتر شده است. همچنین در بخش خوراکی و آشامیدنی بالاترین افزایش قیمت به نسبت مدت مشابه سال قبل برای «چای، نوشابه، قهوه و سایرخوراکی ها» و پس از آن «شیر، پنیر و تخم مرغ» به ثبت رسیده است . براساس مستندات موجود «پوشاک و کفش» ۲۸.۳ درصد، «مسکن آب و برق و گاز» ۲۰.۴ درصد، «حمل و نقل» ۴۷.۴ درصد، «تفریح و فرهنگ» ۲۵.۶ درصد افزایش قیمت داشته اند و دراین میان بیشترین افزایش قیمت ماهانه نسبت به اسفند ماه نیز برای میوه و خشکبار با ۱۹ درصد و پس از آن سبزی و حبوبات با ۱۳.۶ درصد در بخش خوراکی ها و آشامیدنی ها ثبت شده است.این آمارها به خوبی نشان می دهد افزایش قیمت عمده کالاها و سبد معیشت خانوار همچنان ادامه دارد و آهنگ رشد قیمت آنها کاهش داشته است.

سرخی صورت از سیلی هزینه ها
حال سوال اصلی و مهم در این میان آن است که خانوارهای کارگری و صدالبته بازنشستگانی که با هزاران مشکل و مساله در تامین هزینه های معیشتی خود روبرو هستند تا چه زمانی باید درانتظار تعلل و کشمکش متولیانی باشند که حتی نمیتوانند تصور کنند این افراد چگونه با این درآمد حداقلی زندگی و معیشت خود را تامین می کنند.
چطور می توان انتظار داشت مدیرانی که حقوق های قابل توجه و نجومی دریافت می کنند و هریک هیات مدیره چندین و چند شرکت هستند درک کنند بازنشستگان وکارگران در طول ۲ ماهی که از سال جدید گذشت با رقم حقوق سال گذشته و البته با تورم سال جدید کنار آمدند و یااینکه با سیلی صورت خود را سرخ می کنند.

کد مطلب: 113820
 
Share/Save/Bookmark