میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۴۱
 
 
اتحاد ارتش و نیروهای مردمی عراق و سوریه نسخه‌ تروریست‌ها در موصل و حلب را پیچید
فرو ریختن امارت خودخوانده تکفیری‌ها
فرو ریختن امارت خودخوانده تکفیری‌ها
 

سرانجام عملیات بزرگ آزادسازی شهر موصل پس از قریب به هشت ماه با وحدت و یکپارچگی سراسری عراقی‌ها و متحدانشان در مبارزه با تروریسم پایان خوشی داشت و امارت تروریست‌ها در این سرزمین فرو ریخت و همزمان ارتش سوریه نیز در حلب دستاوردهای بسیاری کسب کرد.
عراق این روزها در جشن و شادمانی به سر می‌برد. جشنی که محور آن را پیروزی بر تروریسم با تکیه بر وحدت و یکپارچگی داخلی تشکیل می‌داد. هر چند که دستان پنهان و آشکار تلاش بسیار کردند تا از فروپاشی موصل جلوگیری کنند اما در نهایت این وحدت عراق و البته حمایت‌های متحدانی همچون جمهوری اسلامی ایران و سوریه بود که این سناریو را با شکست همراه و جشن پیروزی بر تروریسم و آزادی موصل را برای مردم این سرزمین رقم زد.
نیروهای عراقی موفق شدند تمامی مناطق تحت تصرف داعش در موصل را به کنترل خود درآورند. البته این به معنای پایان درگیری‌های نظامی در جنگ شهری در موصل نیست؛ چراکه عناصر داعش همچنان در برخی نقاط موصل حضور دارند. دیگر هیچ منطقه‌ای در موصل تحت اشغال داعش نیست. وجود داعش در عراق برای همیشه پایان یافت. در همین حال، تلویزیون عراق نیز از پایان رسمی خلافت خودخوانده داعش در موصل خبر داد. آزادسازی کامل شهر موصل ضربه مهلکی را بر پیکره تکفیری‌ها وارد می‌آورد؛ چراکه این شهر از لحاظ سیاسی و همچنین موقعیت جغرافیایی دارای اهمیت استراتژیکی است.
از این پس تکفیری‌ها دیگر نمی‌توانند همچون گذشته از فاصله جغرافیایی نزدیک میان موصل و بغداد، پایتخت عراق برای انجام عملیات‌های تروریستی در این شهر بهره‌برداری کنند. در همین حال نخست‌وزیر عراق پایان سیطره داعش بر مسجدالنوری در شهر موصل را پایان دولت باطل این گروه تروریستی در عراق دانست.
فرمانده ستاد مبارزه با تروریسم عراق اعلام کرد که در عملیات آزادسازی مسجد جامع «النوری» و مناره «الحدبا»، بیش از ۶۰۰ تروریست داعش به هلاکت رسیدند.
در همین حال سخنگوی انصارالله یمن ضمن تبریک به عراقی‌ها برای آزادسازی موصل از چنگ داعش، ابراز امیدواری کرد عراق آینده‌ای باثبات و عزتمندانه داشته باشد. این دستاورد بزرگ برای عراق در حالی رقم خورد که حمله ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا به مواضع نیروهای عراقی در شهر موصل منجر به کشته و زخمی شدن چندین نیروی عراقی شد.
شواهد نشان می‌دهد آمریکا برای حمایت از تروریست‌ها به کشتار مردم و یا بمباران نیروهای عراقی می‌پردازد. خبر دیگر از عراق آنکه یکی از فرماندهان نیروهای حشد شعبی تاکید کرد، جانشین ابوبکر بغدادی، رهبر داعش شخصی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس و عملیات بعدی این گروه تروریستی در جزیرة‌العرب خواهد بود.

پیچیدن نسخۀ داعش در حلب
نیروهای ارتش سوریه با تنگ‌تر کردن حلقۀ محاصرۀ داعش در آخرین مخفیگاهش در استان حلب ، این گروه تروریستی را مجبور به فرار از استان کردند.
ارتش سوریه در امتداد مسیر الرصافه – اثریا که شهر رقه را به استان حلب وصل می کند ، با داعش درگیر شد و از بامداد آن روز با کمک پشتیبانی هوائی ، داعشی ها را در امتداد این مسیر زیر آتش گرفت و توانست به پیشروی استراتژیک خوبی به دست بیاورد. ارتش سوریه بخش‌هایی را در مناطق واقع در امتداد مسیر الرصافه - اثریا به کنترل خود درآورد و با پیشروی در این محور داعشی ها را مجبور به عقب نشینی از حومۀ جنوب شرقی شهر حلب کرد و سرانجام به وجود آنها در استان حلب کاملاً پایان داد. نیروهای ارتش سوریه با پیشروی استراتژیک خود در استان حلب توانست امنیت مسیر حلب - خناصر - اثریا را به طور کامل تأمین کند.
خبر دیگر اینکه ارتش سوریه در استان دیر الزور حملات داعش به چند مرکز نظامی را در جنوب شهر دیرالزور - مرکز استان - ناکام گذاشت. در همین حال وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد هدف از ادعاهای دروغ آمریکا، توجیه «تجاوز جدید علیه سوریه» است. وزیر خارجه انگلیس ادعا کرده است رئیس‌جمهور سوریه پشت حمله شیمیایی ماه آوریل در شمال سوریه بوده و تاکید کرد، کسانی که مسئول این اقدام هستند باید محاکمه شوند.
در این میان یک منبع دیپلمات اعلام کرد که تروریست‌ها در حال برنامه‌ریزی هستند تا در استان درعا سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کنند. از سوی دیگر فرمانده آمریکایی ائتلاف بین‌المللی ضدداعش گفته است که نیروهای آمریکایی به این زودی سوریه را ترک نمی‌کنند. خبر دیگر آنکه آژانس پناهندگان سازمان ملل اعلام کرد که تاکنون حدود نیم میلیون نفر از مردم سوریه طی سال جاری به منازل خودشان برگشته‌اند.

کد مطلب: 99852
 
Share/Save/Bookmark