میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۱۳
 
 
۲۹ شهرستان‌ درگیر سیل شدند؛
خانه مردم در آب؛ مسئولین در خواب
خانه مردم در آب؛ مسئولین در خواب
 

با وجود اینکه دو سه روز مانده به شروع بارندگی‌ها و پیش‌بینی سازمان هواشناسی اما باز باران بارید، سیل آمد و مسئولین غافلگیر شدند.
این رسم هر سال شهرهای شمالی ماست که باران بیاید و با وجود این همه سال و این همه اتفاق هنوز مسئولان امر چاره‌ای نیاندیشیده‌اند تا مردم شهرهای شمالی اسیر و گرفتار سیل نشوند. هنوز مانده‌ایم که سازمان مدیریت بحران کشور دقیقا در طول سال چه کاری انجام می‌دهد، آیا این سازمان به نام خود واقف است یا نه؟ چرا همیشه بعد از هر حادثه نام این سازمان شنیده می‌شود.
نمی‌توان با احداث مسیر یا سد و سیل‌بند از وقوع اینگونه حوادث پیشگیری کرد و از جان و مال مردم اینقدر هزینه نکرد. جالب اینجاست در شهر لنگرود از شهردار این شهر با نصب بنری از اقدامات وی برای حل معضل آبگرفتگی تشکر شده ولی پایه‌های بنر نصب شده نیز در سیل غرق شده‌اند.

سه فوتی در مازندران
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر، به تشریح آخرین وضعیت امدادرسانی در مناطق سیلابی کشور پرداخت.
مرتضی سلیمی با اشاره به اینکه ۴ استان گلستان، گیلان، مازندران و خراسان شمالی، درگیر باران و سیلاب هستند، گفت: ٢٩ شهرستان کردکوی، گرگان، بندرگز، علی‌آباد، تالش، فومن، صومعه‌سرا، لنگرود، آستارا، املش، رضوانشهر، رودسر، آمل، بابل، بابلسر، تنکابن، جویبار، چالوس، ساری، نکا، نوشهر، نور، کلاردشت، رامسر، بهشهر، قائمشهر، گلوگاه، شیروان و رازجرگلان، درگیر سیلاب شده‌اند.
وی با اشاره به انجام عملیات امدادرسانی به ۸۷۰ نفر از هموطنان این مناطق، ادامه داد: ۴ نفر به مناطق امن انتقال یافته و ۱۶۸ نفر نیز اسکان اضطراری یافتند. سلیمی از تخلیه آب ۱۹۳ واحد مسکونی خبر داد و گفت: ۳۹۶ نفر نیروی عملیاتی در قالب ۸۹ تیم امداد و نجات، در این ماموریت‌ها حضور داشته‌اند.
وی از سه فوتی در استان مازندران خبر داد و افزود: دو نفر در اثر صاعقه و یک نفر، در آبگرفتگی، جان خود را از دست دادند. به گفته رئیس سازمان امداد و نجات، امدادرسانی در این مناطق ادامه دارد.

تخلیه حاشیه رودخانه‌ها و سكونتگاه‌های پرخطر
همچنین رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از مردم خواست ضمن تخلیه حاشیه رودخانه‌ها و سكونتگاه‌های پرخطر، از اسكان در تفرجگاه‌ها و مناطق گردشگری حریم رودخانه‌ها و مسیل‌های درون‌شهری و برون‌شهری در معرض خطر سیل در مواقع اضطراری خودداری کنند.
اسماعیل نجار گفت: این سامانه موجب آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل‌ها به خصوص در مناطق کوهپایه‌ای و رودخانه‌های فصلی در سواحل شمالی و نیز شمال شرق کشور شده است.
نجار گفت: از بعدازظهر جمعه استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، غرب خراسان شمالی، شمال استان سمنان، ارتفاعات شرقی تهران و ارتفاعات کرمان تحت تاثیر این سامانه قرار گرفته است. وی با اشاره به ادامه فعالیت این سامانه تصریح کرد: با ورود این جبهه هوای سرد و افت دما در ارتفاعات کوهستانی اردبیل و مناطق مرتفع البرز احتمال بارش برف دور از انتظار نیست به همین منظور از روز چهارشنبه هفته گذشته و براساس اخطاریه سازمان هواشناسی از مدیران کل مدیریت بحران استان‌های تحت تاثیر خواسته شده است اقدامات پیشگیرانه و هماهنگی با دستگاه‌های خدمت‌رسان را در دستور کار خود قرار دهند.
معاون وزیر کشور افزود: در همین راستا سیل و آبگرفتگی و رانش در برخی استان‌ها موجب وارد آمدن خساراتی به مزارع کشاورزی و اماکن مسکونی، سقوط درخت، تخریب سقف برخی منازل مسکونی، قطع برق، انسداد برخی محورهای اصلی روستایی و سیل و آبگرفتگی در معابر گردید.
نجار تصریح کرد: بر اثر بارش شدید باران برخی نقاط شهری و روستایی استان‌های گیلان، مازندران و گلستان دچار سیل و آبگرفتگی شدند و دیگر استان‌ها از جمله آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، خراسان شمالی، البرز، خراسان شمالی، زنجان، قزوین و همدان از رحمت الهی بهرمند بوده‌اند.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور تاکید کرد: بلافاصله پس از وقوع حادثه، شورای هماهنگی مدیریت بحران استان‌ها و شهرستان‌های تحت تاثیر به ریاست معاونین عمرانی، فرمانداران و بخشداران جهت ارزیابی حادثه تشکیل و تصمیمات لازم اتخاذ گردید. وی با اشاره به خسارات وارده به استان مازندران گفت: با تلاش نیروهای امدادی اداره کل برق استان، ۱۵ خط اصلی برق مشترکین که بر اثر حادثه قطع شده بود مجددا وصل و کلیه شریان‌های حیاتی اصلی روستایی هم‌اکنون باز است.
نجار افزود: شهرستان رامسر با ۲۳۷ میلیمتر در استان مازندران و شهرستان رودسر از توابع استان گیلان با ۲۲۲ میلیمتر بارش رکوددار میزان بارش بوده‌اند. وی با بیان اینکه کلیه اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران در استان‌های شمالی از جمله نیروهای بسیج جهت همکاری با دستگاه‌های ذیربط در آماده‌باش کامل هستند خاطرنشان کرد: فرمانداران و بخشداران مناطق تحت تاثیر جهت نظارت بر روند امدادرسانی و اقدامات دستگاه‌ها در مناطق حضور دارند. 

نویسنده: نیلوفر زندی

کد مطلب: 106323
 
Share/Save/Bookmark