میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۴
 
 
رئیس سابق اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت؛
شرکت‌های اروپایی به ایران نخواهند آمد

رئیس سابق اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفت در میزگرد خواب آشفته نفت که در دانشگاه تهران برگزار شد جزئیاتی جدید از نحوه فروش نفت توسط بابک زنجانی را اعلام کرد.
حسن خسروجردی با اشاره به اینکه در کشور دو مدل بخش خصوصی داریم، گفت: اولین مدل این است که عده‌ای پول دارند اما کار بلد نیستند و مدل دوم این است که عده‌ای پول ندارند اما تجربه دارند و کار را می‌دانند.
وی با اشاره به اینکه زمانی که من در خارج از کشور دانشجو بودم دولت مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار را به حساب من واریز کرد تا خریدهایی را که آن موقع زمان جنگ مورد نیاز بود انجام دهم.
این فعال صنعت نفت تصریح کرد: اما متاسفانه امروز که تجربه من افزایش پیدا کرده و می‌دانم چگونه باید کار کنم دولت حاضر به همکاری با ما نیست. خسروجردی با اشاره به عرضه نفت در بورس، گفت: دولت در اولین عرضه رسما اعلام کرده بود هر کس که پول دارد بیاید و ما نفت را به او می‌فروشیم اما کسانی که ریسک‌‌پذیر بودند و جرات انجام کار را داشتند پول در اختیار نداشتند و آنهایی که پول در اختیار دارند حاضر به انجام این ریسک نیستند. بر این اساس من هم اکنون ارگان‌هایی را می‌شناسم که بسیار وضع مالی خوبی دارند اما رسما اعلام می‌کنند سری که درد نمی‌کند دستمال نمی‌بندد.
وی با اشاره به اینکه برای فروش نفت باید LC باز کنیم، ‌اظهار داشت: برای باز کردن LC نیز چهار سند لازم است که در شرایط تحریم برخی از این اسناد باید تغییر پیدا کند.
خسروجردی گفت: به عنوان مثال SGS که یک شرکت کنترل‌گر نفت است و باید حتما سند او در گشایش LC وجود داشته باشد می‌توان با رایزنی‌هایی این سند را با تاخیر ارائه داد که این کار شدنی است. شما ببینید بعد از اینکه تحریم‌های جدید مطرح شد هندی‌ها رسماً اعلام کردند ما حاضریم از بخش خصوصی نفت بخریم اما هوای ما را داشته باشند؛ بنابراین آنها نیز به نفت ایران محتاج‌اند ولی در شرایطی که می‌ترسند آمریکا نیز با آنها برخورد کند حاضر به خرید نفت از ایران نیستند و می‌خواهند این نفت را با واسطه‌هایی بدست آورند.
این فعال صنعت نفت با اشاره به عرضه نفت در بورس برای بار اول و شکست آن گفت: نکته مهمی که باید بگویم این است که بورس محل خرید و فروش شفاف است و در بورس مشخص است که عرضه‌کننده کیست و خریدار کیست. بنابراین به نظر من بورس راه خوبی برای دور زدن تحریم‌ها نیست و من معتقدم وزارت نفت باید با برخی از فعالان بخش خصوصی که به آنها اطمینان دارد کار کند و اجازه دهد که آنها ریسک کنند.
خسروجردی ادامه داد: الان صحبت از مذاکره با اروپایی‌ها مطرح می‌شود در صورتی که باید بگویم اروپایی‌ها اگر هم تضمین دهند با ایران همکاری خواهند داشت ولی من به ضرس قاطع می‌گویم هرگز شرکت‌های اروپایی به ایران نمی‌آیند. زیرا مثلا قضیه توتال با فرانسه فرق می‌کند و آمریکایی‌ها در توتال سهام دارند و دیگر شرکت‌های اروپایی هم همین مشکلات را خواهند داشت.
این فعال صنعت نفت با اشاره به جلساتی که با موضوع برجام در اتاق بازرگانی برگزار می‌شد، گفت: به خاطر دارم روزی آقای سیروس ناصری به اتاق بازرگانی آمد و پشت تریبون گفت برجام بهترین قرارداد ۴۰ سال اخیری است که جمهوری اسلامی امضا کرد. اما همانجا من میکروفن خود را روشن کردم و گفتم اتفاقا این بدترین قراردادی بود که شما امضا کردید و شما مطمئن باشید که آمریکایی‌ها هرگز با ایران توافق نخواهند کردو اجازه همکاری شرکت‌هایشان را با ایران نمی‌دهند مگر اینکه منافع‌شان تامین شود که شما دیدید در قضیه برجام حتی یک شرکت آمریکایی با ایران قرارداد امضا نکرد و شرکت‌های ا روپایی هم که به ایران آمدند با اجازه آمریکا آمدند و با یک اخم آمریکا برگشتند.
وی با اشاره به اینکه ما در فروش نفت با این شرایط که دولت در پیش گرفته به جایی نمی‌رسیم گفت: در تحریم‌های قبلی چهار شرکت کار واردات بنزین را انجام می‌دادند زیرا عملا دولت توانایی واردات بنزین را نداشت اما یک اتفاق جالب رخ داد برخی از نمایندگان مجلس در آن دوره پشت تریبون رفتند و صحبت از رانت‌خواری چهار شرکت برای واردات بنزین کردند در صورتی که من مدیرعامل یکی از این شرکت‌ها و در یکی دیگر نیز عضو هیات مدیره بودم و خدا را شاهد می‌گیرم که در معاملات بنزین هیچ سودی نداشتیم اما پس از موضع‌گیری‌هایی که در مجلس شد دانشجویان نیز قیام کردند و عملا شرکت‌هایی که واردکننده بنزین بودند و می‌خواستند مشکل کشور را حل کنند شناسایی شدند و بعد از آن نتوانستیم ما بنزین وارد کنیم.
خسروجردی خاطرنشان کرد: در حال حاضر شرکت‌های خصوصی با صرافی‌ها کار می‌کنند و این صرافی‌ها هستند که مبالغ ارز را که البته کلان هم هست وارد کشور می‌کنند و هم اکنون دولت دست و بال صرافی‌ها را برای انتقال ارز با سیاست‌های نادرستش بسته است که این می‌تواند برای ما مشکل ایجاد کند.
وی با اشاره به ماجرای بابک زنجانی گفت: از نظر من بابک زنجانی خائن نبود بلکه در شرایط تحریم انصافا به کشور نیز کمک کرد و این مشکلی که برایش ایجاد شده است خود دولت ایجاد کرد. اصل قضیه بر این است که بابک زنجانی چند محموله نفت را خریداری کرد و به چین برد اما وقتی دولت عوض شد مسئولان دولتی به چینی‌ها گفتند شما از این آقا نفت نخرید و ما نفت شما و هر چیز دیگری که نیاز داشتید تامین می‌کنیم برای همین نفت بابک زنجانی در چین ماند.
وی گفت: چندی قبل من سفری به دالیان چین داشتم و چینی‌ها به من گفتند ما فرآورد‌ه می‌خواهیم و نفت لازم داریم که من در پاسخ گفتم این نفتی را که آقای بابک زنجانی آورده هنوز تخلیه نشده است شما چرا این نفت را تخلیه نمی‌کنید و پولش را نمی‌دهید که آنها رسما گفتند دولت شما به ما گفته از بابک زنجانی نفت نخرید.
خسروجردی افزود: شما ببینید دولت از یک طرف می‌گوید بابک زنجانی نفت را چه کار کرد و چرا پولش را نمی‌آورد و از یک طرف جلوی مشتریان بابک زنجانی را گرفته‌اند و نمی‌گذارد که او نفتش را بفروشد. فارس

کد مطلب: 106521
 
Share/Save/Bookmark