میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۲:۲۴
 
 
روسیه شروط احیای روابط با آمریکا را اعلام کرد
عقب‌نشینی تنها گزینه واشنگتن
عقب‌نشینی تنها گزینه واشنگتن
 

همزمان با هفتاد و دومین سالگرد پیروزی روسیه در جنگ جهانی، وزارت خارجه روسیه شرایط عادی‌سازی روابط این کشور با آمریکا را اعلام کرد.
"سرگئی ریابکوف"معاون وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای آمریکایی خود شرط عادی شدن روابط دو کشور را عقب‌نشینی دولت جدید آمریکا از برخی تصمیم‌های دولت باراک اوباما بویژه تصمیمی که اواخر سال گذشته درخصوص اعمال تحریم‌های جدید علیه روسیه اتخاذ شد، اعلام کرد. "سرگئی ریابکوف" معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که برای عادی شدن روابط بین دو کشور لازم است تا محرک‌های ایجاد شده در زمان ریاست جمهوری
"باراک اوباما" از بین بروند. خاطرنشان می‌شود که اواخر ماه دسامبر گذشته دولت اوباما در چارچوب تحریم‌های اعمال شده علیه روسیه، ۳۵ دیپلمات روس را از این کشور اخراج، و دسترسی به دو ساختمان ویلایی دیپلماتیک متعلق به روسیه در واشنگتن و نیویورک را ممنوع کرد. اوباما این اقدامات را پاسخ واشنگتن به دخالت‌های احتمالی روسیه در روند انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا نامیده بود.
این در حالی است که دادستان کل سابق آمریکا در جلسه استماع کنگره تأکید کرد که در خصوص ارتباطات مشاور سابق امنیت ملی آمریکا با مقامات روس به کاخ سفید هشدار داده بود که هیچ توجهی به این هشدارها نشده است. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا در اولین واکنش خود به جلسه استماع و گواهی «سالی یتس» دادستان کل موقت سابق آمریکا در یک پیام توییتری، اظهارات وی را «اخبار قدیمی و کهنه» خواند و در سؤالی مطرح کرد که چه زمانی قرار است این داستانها و معماها که هزینه آن را مالیات‌دهندگان پرداخت می‌کنند به پایان برسد. خبر دیگر آنکه همزمان با ادامه تنشها میان دو کشور، رئیس‌جمهوری روسیه در مراسم رژه بزرگ بزرگ و سراسری روز پیروزی به مناسبت هفتاد و دومین سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم تأکید کرد که هیچ نیرویی وجود نداشته و نخواهد داشت که بتواند ملت روسیه را شکست دهد.
هزاران نفر در میدان سرخ مسکو گرد هم آمدند تا به رژه بزرگ سالانه روز پیروزی در هفتاد و دومین سالگرد پیروزی در جنگ جهانی دوم ملحق شوند.
ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه در سخنرانی خود در میدان سرخ مسکو تأکید کرد: «هیچ نیرویی وجود نداشته و نخواهد داشت که بتواند بر مردم روسیه غالب شود». وی در ادامه گفت: «جلوی این تراژدی وحشتناک (جنگ جهانی دوم) را نمی‌شد گرفت، ... به دلیل عدم اتحاد کشورهای بزرگ جهان که به نازی‌ها اجازه دادند تا درباره سرنوشت مردم کشورشان تصمیم‌گیری کنند، بی‌رحمانه‌ترین و خونبارترین جنگ تاریخ را رقم زنند و اکثر کشورهای اروپا را برای تأمین منافع خود به بردگی بکشند.»
پوتین افزود: «درس‌هایی از جنگ گذشته ما را وادار می‌کند تا هوشیار باشیم و نیروهای مسلح سوریه قادرند تا هر تهاجم احتمالی را دفع کنند... هر چند زندگی امروز خود مستلزم این است که ما قابلیت‌های دفاعی خود را افزایش دهیم.» خبر دیگر آنکه رئیس‌جمهور روسیه طی پیا‌می ضمن اعلام آمادگی برای همکاری سازنده با رئیس‌جمهور جدید فرانسه در زمینه مسائل دوجانبه و بین‌المللی، غلبه بر سوء‌ظن‌ها و اتحاد تلاش‌‌ها برای تضمین ثبات و امنیت جهانی را امری ضروری ارزیابی کرد.
رئیس‌جمهور روسیه با ارسال پیامی ضمن تبریک پیروزی «امانوئل ماکرون» در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، آمادگی خود را برای همکاری سازنده با وی در زمینه مسائل دوجانبه و بین‌المللی اعلام کرد.
به گزارش رسانه‌های روس، رئیس‌‌جمهور روسیه طی این پیام غلبه بر سوءظن‌های متقابل و اتحاد تلاش‌های دو کشور در راستای تضمین امنیت جهانی را امری مهم قلمداد و خطاب به ماکرون اعلام کرد: «شهروندان فرانسه برای هدایت کشورشان در اروپا و جامعه بین‌المللی طی دوران دشوار کنونی به شما اعتماد کرده‌اند. ما هم‌اکنون شاهد افزایش تهدیدهای تروریستی و افراط‌گرایی همراه با تشدید مناقشات منطقه‌ای و بی‌ثباتی در تمام مناطق هستیم و در این شرایط آنچه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، غلبه بر سوء‌ظن‌های متقابل و اتحاد تلاش‌‌ها برای تضمین ثبات و امنیت جهانیست. پیام ولادیمیر پوتین به رئیس‌جمهور جدید فرانسه در حالیست که ماکرون پیشتر طی رقابت‌های انتخاباتی، روسیه را به حمایت از مارین لوپن ‏‏نامزد ‏‏راست افراطی انتخابات ۲۰۱۷ فرانسه متهم کرده بود.

کد مطلب: 99212
 
Share/Save/Bookmark